Jak wybrać wentylator do łazienki?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Wentylacja w łazience jest niezbędna, by zabezpieczyć pomieszczenie przed zawilgoceniem. Usuwanie wilgoci z powietrza chroni przed powstawaniem grzyba oraz skraplaniem się wody na płytkach w czasie kąpieli. Dodatkowo sprawnie działający wentylator umożliwia suszenie prania w łazience oraz bezpieczne przebywanie we wnętrzu. Z tego powodu warto dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać wentylator do łazienki.
- Po co nam wentylator?
- Jak dobrać wentylator?
- Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając wentylator do łazienki?
- Wybór wentylatora ze względu na montaż
Wentylator do łazienki umożliwia usunięcie wilgoci, która gromadzi się podczas kąpieli, suszenia prania lub wykonywania innych czynności higienicznych. Nadmiar wilgoci musi być usuwany z pomieszczenia, gdyż w przeciwnym razie doprowadzi do pojawienia się grzyba na ścianach lub sufitach. Grzyb jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego sprawnie działający wentylator w łazience to podstawa. Sprawdź, jak go wybrać.
Po co nam wentylator?
W większości łazienek znajduje się wentylacja grawitacyjna. Jej działanie jest zawodne, gdyż do poprawnej pracy instalacji tego typu niezbędne jest częste otwieranie okien. Przy zamkniętych, szczelnych oknach, wentylacja grawitacyjna pracuje ze zmniejszoną wydajnością. Z tego powodu w łazience pojawiają się krople wody, a para zbiera się na lustrach i kaflach.
Wentylator łazienkowy usprawnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu pomieszczenie jest osuszane z nadmiaru wilgoci, a przebywanie w nim jest przyjemniejsze. Zbyt wilgotnym powietrzem ciężko się oddycha, a ręczniki i pranie słabo schną. Po zamontowaniu wentylatora do łazienki problemy tego typu znikają.
Jak dobrać wentylator?
Do łazienek można wybrać kilka rodzajów wentylatorów. Są one przystosowane do pomieszczeń o różnej powierzchni i funkcjach. W łazienkach, w których suszy się pranie, niezbędne jest urządzenie o wyższej sprawności niż w pomieszczeniach, w których wyłącznie bierze się kąpiel lub prysznic.
Do łazienek w starym budownictwie, na przykład w ponad stuletnich kamienicach, można zamontować wentylatory wolnostojące. W pozostałych budynkach znacznie lepszym wyborem są wyciągi wbudowane w kanał wentylacyjny. Jeżeli wbudowany wentylator posiada śmigła, jest to model wyciągowy dostosowany do potrzeb silnie zawilgoconych pomieszczeń. Dzięki niemu szybkość przepływu powietrza jest znacznie zwiększona, co ułatwia sprawne usuwanie pary. Wentylator kanałowy wyciągowy cechuje się jeszcze wyższą sprawnością od modelu wyciągowego, dlatego może być montowany nawet w salonach kąpielowych oraz w pralniach połączonych z suszarniami.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając wentylator do łazienki?
Wentylator łazienkowy zwykle jest przystosowany do kanałów wentylacyjnych o średnicy 100, 125 lub 150 mm. W większości łazienek wystarczające są modele o średnicy 100 mm, które skutecznie usuwają wilgoć z pomieszczeń o powierzchni 8–10 m². Jednocześnie powinno się pamiętać, że zbyt niska wydajność wentylatora sprawia, że niechciane zapachy lub wilgoć są usuwane dłużej niż powinny. Zbyt wysoka wydajność urządzenia prowadzi natomiast do nadmiernego wychładzania się łazienki.
Ponadto warto sprawdzić, czy wentylator jest wyposażony w funkcje takie jak timer lub czujnik wilgotności. Timer umożliwia ustawienie urządzenia w taki sposób, by włączało się kilka minut po wejściu do łazienki. Dzięki temu można skutecznie usunąć z pomieszczenia np. niechciane zapachy. Czujnik wilgotności przyda się natomiast do uruchamiania sprzętu po kąpieli lub po zakończeniu prysznica. Czujnik włączy wentylator kanałowy łazienkowy, gdy wilgotność powietrza przekroczy poziom 60–90 procent w zależności od ustawienia, które wybierze użytkownik. Do publicznych toalet dobrym wyborem są wentylatory, które posiadają czujnik ruchu. Dzięki niemu uruchamiają się wtedy, gdy w toalecie ktoś przebywa, usuwając z niej przykre zapachy. Różne typy wentylatorów znajdzie się na https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/systemy-wentylacyjne/wentylatory.html
Wybór wentylatora ze względu na montaż
Wentylator wyciągowy łazienkowy może być montowany na ścianie lub na suficie. Model wyposażony w łożyska kulowe pracuje w każdej pozycji, natomiast wentylator z łożyskami ślizgowymi pracuje wyłącznie w pozycji pionowej, czyli po zamontowaniu na ścianie. Jeżeli chce się umieścić wentylator w łazience na suficie lub skośnej ścianie, powinno się pamiętać o tym, że nie każdy sprzęt będzie przystosowany do pracy w tej pozycji.
Co ważne, wentylatory łazienkowe mogą posiadać klasyczny włącznik sznurkowy. Po pociągnięciu sznurka urządzenie rozpoczyna pracę, a po ponownym pociągnięciu — kończy. Taki system sprawdza się dobrze w łazienkach, w których nie ma możliwości podłączenia wentylacji do prądu lub w sytuacji, gdy w wyremontowanej wcześniej łazience tworzy się dodatkowy kanał wentylacyjny. W pozostałych pomieszczeniach można postawić na wentylator podłączany pod włącznik oświetlenia. Dzięki temu podczas włączania światła w łazience uruchamia się również wyciąg.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze