Właściwości kminku
DAMIESA • dawno temuNie każdy lubi ten rodzaj przyprawy i trudno się temu dziwić. Kminek ma dość intensywny smak i rozgryzienie jego maleńkich ziarenek powoduje nieprzyjemne pieczenie na języku. Nie powstrzymuje to jednak mistrzów kuchni od dodawania go do szeregu różnych potraw czy nawet chlebowych wypieków. Czym zasłużyła się ta aromatyczna przyprawa, że jest składnikiem wielu dań na bazie mięsa czy nawet sałatek.
Kminek a zdrowie
Lista profitów, jakie daje organizmowi włączanie go jako przyprawy do posiłków jest naprawdę godna uwagi. Niepozorne brązowe ziarenka przyczyniają się bowiem do lepszego przyswajania składników spożywanych pokarmów, poprawy apetytu czy nawet skutecznego wspomagania przemiany materii. Ale na tym nie koniec korzyści. Kminek stosuje się nawet jako lek na takie dolegliwości jak: wzdęcia brzucha (działa wiatropędnie, a więc pomaga usuwać nadmiar gazów), zaparcia, skurcze żołądka czy choroby wirusowe przewodu pokarmowego. Jakby tego było mało, przyprawa ta jest także pomocna w zwalczaniu przeziębień i nieżytów układu oddechowego. Likwiduje katar alergiczny oraz goi podrażnione infekcją gardło. Co więcej, kminek jest także środkiem leczniczym przy takich urodowych przypadłościach jak: stany grzybicze czy bakteryjne skóry, łuszczyca, wypryski czy nawet bielactwo. Nie bez znaczenia jest on także dla osób będących na diecie. Dodawanie go do posiłków powoduje poprawę perystaltyki jelit, wzmaga wydzielanie śliny i zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przez co niema potrzeby stosowania środków przeczyszczających. U kobiet kminek zasłużył się łagodząc skurcze menstruacyjne. Jak widać wpływ na zdrowie tej przyprawy jest naprawdę nieoceniony, więc warto wkomponować ją do posiłków jak najczęściej. Jakby dodać do tego także fakt, iż kminek zbawiennie działa na układ nerwowy, a jego aromat działa uspokajająco, można otrzymać naprawdę pokaźną listę argumentów przemawiających za jego wykorzystaniem w kuchni.
Jak wykorzystać kminek?
Palący lekko korzenny aromat powoduje, że przyprawa kminek znajduje zastosowanie przede wszystkim w potrawach mięsnych. Przydaje się zatem do dziczyzny, z których wydobywa głębię smaku. Warto go także dodawać do każdego rodzaju ciężkostrawnych i tłustych dań, takich jak np. zapiekanki, lasagne czy pizza. Jego działanie przyspieszające trawienie pozwoli bowiem szybko pozbyć się ich negatywnego wpływu na sylwetkę i nie dopuści do nagłego wzrostu poziomu złego cholesterolu. Kminek dobrze sprawdza się dodawany do twarożku czy wykorzystany jako składnik domowych wypieków (zarówno tych w formie pieczywa do kanapek, jak i słodkich bułeczek). Szczególnie doskonale wypada również w zestawieniu z kapustą czy serem żółtym. Posypane nim słone paluszki czy krakersy zyskają na smaku. Taka przekąska wykonana domowym sposobem znacznie lepiej wpłynie na organizm, niż jedzenie tych tradycyjnych z dodatkiem soli. Choć wydawałoby to się niezbyt trafionym pomysłem, to warto wiedzieć, że przyprawa ta świetne podkreśla też smak owoców morza! Słowem lista potraw z udziałem kminku jest dość duża, więc warto odważyć się na kulinarne eksperymenty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze