Ciasta wegańskie
MAGDA • dawno temuRazowiec na bananach, szarlotka Wandy, ciasto marchewkowe, czyli jak upiec ciasto bez mleka krowiego i jajek – wyzwanie czy codzienność? Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne dowodzi, że dobrze zaplanowana dieta warzywna jest zdrowa i zapewnia wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Niektórzy specjaliści podkreślają, że dodatkowo dieta wegan obniża zagrożenie zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia, osteoporozę i otyłość.
Wegańskie ciasta owocowe i warzywne
Rabarbar większości z nas kojarzy się z różowymi „pałeczkami” maczanymi w dzieciństwie w cukrze i jedzonymi na surowo bądź jako składnik kompotu. Liczni wykorzystują go również do ciasta drożdżowego. Dziś, m.in. szybki przepis z rabarbarem na wegański placek na bazie ciasta biszkoptowego. Mieszamy 2 szklanki białej mąki, szklankę cukru i mleka sojowego oraz ½ szklanki oleju. Dodajemy łyżeczkę proszku do pieczenia i garść zmielonego siemienia lnianego. Surowe ciasto wykładamy do okrągłej formy i wysypujemy na nie pokrojony w kostkę rabarbar. Pieczemy w 200 stopniach przez 40 minut. Jeśli nie jesteście fanami kwaskowatego rabarbaru, proponuję wypróbować przepis na wegańskie ciasto drożdżowe z wiśniami, kruszonką i nutką wanilii – pychota. Potrzebne składniki to: świeże drożdże (ok. 50 g), 3 szklanki mąki pszennej, szklanka mleka sojowego bez cukru, ½ szklanki oleju rzepakowego i cukru trzcinowego, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, cukier waniliowy lub laska wanilii. Do zrobienia kruszonki przygotować należy: szklankę mąki pszennej, 5 łyżek cukru, cukier waniliowy, odrobinę wody i oleju. A teraz do roboty! Rozdrabniamy drożdże, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 10–15 minut. Kiedy zaczną się rozpuszczać zalewamy je mlekiem, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na pół godziny. Pamiętajmy, żeby nie fundować drożdżom żadnych przeciągów i chłodu. Po upływie wyznaczonego czasu dosypujemy mąkę ziemniaczaną i dodajemy wanilię. Mieszamy składniki, następnie wsypujemy ½ porcji mąki i dolewamy olej. Zaczynamy ugniatać ciasto i stopniowo dodajemy resztę mąki. Kiedy ciasto staje się jednolitą, elastyczną masą, ponownie odstawiamy je pod przykryciem w ciepłe miejsce na co najmniej godzinę. W tym czasie łączymy składniki na kruszonkę. Smarujemy blachę olejem i posypujemy bułką tartą, po czym wykładamy na nią wyrośnięte (oby!) ciasto drożdzowe, pokrywamy je wiśniami i kruszonką. Czas pieczenia: 50 minut. Temperatura piekarnika: 180 stopni.
Wegańskie pączki
Świat wegańskich deserów nie ogranicza się jedynie do typowych ciast, przygotowywanych na blasze. Weganom polecam również przepis na pyszne pączki. Aby dokonać tego dzieła, należy przygotować: ½ szklanki białej ekomąki, ½ kostki drożdży (warunek sine qua non jeśli chodzi o pączki), mleko z soi bądź ryżowe, ½ szklanki oleju, łyżeczka brązowego nierafinowanego cukru, gęsty dżem (wedle uznania, choć polecam dżem francuski słodzony syropem winogronowym). Oprócz tego potrzebny będzie litr oleju do smażenia oraz syrop daktylowy do posmarowania.
KROK 1: Rozrabiamy drożdże z łyżeczką cukru i 1/3 szklanki ciepłego mleka sojowego lub ryżowego. Kiedy drożdże wyrosną, dodajemy je do mąki, mieszamy i własnoręcznie wyrabiamy ciasto.
KROK 2: Powoli dolewamy tyle ciepłego mleka sojowego czy ryżowego, by powstało gęste ciasto. Stopniowo dodajemy olej (nie więcej niż ½ szklanki). UWAGA: Dobrze wyrobione ciasto powinno lekko odchodzić od rąk. Zostawiamy je w misce pod przykryciem (najlepsza będzie lniana ściereczka) na około godzinę, maksymalnie dwie.
KROK 3: Gdy ciasto wyrośnie, dodajemy trochę mąki i ponownie wyrabiamy. Następnie wałkujemy ciasto na placki grubości 1 cm i układamy na nim punktowo dżem. Przykrywamy następnym plackiem tej samej grubości i odciskamy szklanką okrągłe formy tak, by nadzienie znajdowało się na środku każdego pączka. „Nadziane” ciasto przekładamy na drewnianą deskę posypaną mąką i czekamy aż wyrośnie. Smażymy na rozgrzanym oleju po obu stronach. Pączki wyjmujemy łyżką cedzakową i smarujemy syropem daktylowym. Według uznania dekorujemy skórką pomarańczową lub wiórkami kokosowymi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze