Kuchnia śląska
KAROLINA • dawno temuCudze chwalicie, swego nie znacie – powiedzenie to jest niezwykle trafne, zwłaszcza w momentach, kiedy to urzeczeni smakiem egzotycznych potraw, rozczulamy się nad ich niesamowitym smakiem i aromatem. Z czasem okazuje się, że tradycja kuchni polskiej kryje w sobie ogrom tajemnic, bowiem jedzenie w Polsce nie ogranicza się do zestawu obiadowego składającego się z ziemniaków, kotleta schabowego i mizerii. Jedną z bardziej charakterystycznych kuchni regionalnych jest kuchnia śląska. Zobacz, jakie potrawy się do niej zalicza, i w jaki sposób je przyrządzić.
Kuchnia po śląsku
Śląsk to część terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, która brała udział w jej bogatej i skomplikowanej historii. To także region, jaki wywarł niemałą rolę w dziejach nie tylko polityczno-społecznych, lecz także kulinarnych kraju. Co więcej Śląsk nie stanowi jednolitego terytorium, bowiem w jego obrębie wyróżnić można kilka obszarów o charakterystycznej kulturze, gwarze, strojach. Z uwagi na przedmiot tego artykułu i bogactwa tradycji, wskazana zostanie tylko ta związana ze śląskim jedzeniem.
Na obecny kształt potraw śląskich wpływ miało kilka czynników. Obok usytuowania geograficznego i częstych przemian politycznych wskazać należy także gospodarcze i społeczne. Z jednej strony więc sąsiedztwo i brak wyraźnej przynależności do któregokolwiek państwa spowodowały, że wiele sposobów przyrządzania posiłków zostało w kuchni śląskiej zaadaptowanych z Niemiec, Austrii, Czech i w końcu z pozostałych regionów Polski. Wysokie i wczesne uprzemysłowienie Śląska wpłynęło także na obfitość i sytość serwowanych tam dań. Poza tym region ten jest ze względu na bogatą historię i konieczność pielęgnowania tradycji w celu utrzymania tożsamości dość konserwatywny. Z uwagi na to wiele z potraw przyrządzanych w dawnych czasach nadal wykonuje się podobnie. Część dań śląskich cieszyła się tak dużym uznaniem, że znalazła miejsce w ogólnokrajowej sztuce kulinarnej. Oto kilka najbardziej znanych tradycyjnych przepisów śląskich:
Potrawy śląskie
Śląskie potrawy kulinarne to bardzo szerokie pojęcie mieszczące receptury, z których pochodzenia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim:
- żurek – popularną zupę przyrządzaną z zakwasu z mąki; zęsto dodaje się do niego kiełbasę lub grzyby, a jego specyficzny kwaskowaty smak znalazł wielbicieli wśród wielu nacji.
- pączki – przyrządzanie tych drożdżowych specjałów zawdzięczamy właśnie kuchni śląskiej; obok nich wyrabiane są także bułeczki drożdżowe gotowane na parze.
- modra kapusta – to warzywny dodatek do potraw o słodko-kwaśnym smaku; bardzo często dodaje się do kapusty jabłko, a całość podawana jest na ciepło.
- karminadle – to kotlety mielone z mięsa króliczego, wieprzowego, wołowego albo w nowoczesnej wersji z drobiowego.
Kuchnia śląska do dziś kryje w sobie wiele niedocenianych receptur na stworzenie pysznych, sycących i pożywnych posiłków. To idealne propozycje na przetrwanie długich deszczowych wieczorów, które przygotowują nas na mroźną zimę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze