Najciekawsze jesienne potrawy!
ISABELLE • dawno temuChwilowo nie możemy narzekać na jesienną pogodę – ładne słońce, dosyć ciepło, piękne kolory. Typowa polska złota jesień. Niedługo jednak zrobi się zimno, przestawimy czas na zimowy i zaczniemy spędzać chłodne popołudnia i wieczory w domach. Przygotowałaś już na ten moment swoją kuchnię i przepisy? A może potrzebujesz nowych, świeżych pomysłów na jesienne potrawy?
Oryginalna sałatka z granatem
Granaty, podobnie jak kiwi czy awokado, można spotkać w polskich sklepach przez cały rok, także jesienią. Cóż więc stoi na przeszkodzie, aby spróbować zrobić sałatkę z dodatkiem granatów i kuskusem?
Ciekawostka dotycząca tego owocu – granatowiec zalicza się do grupy drzew owocowych hodowanych w zamierzchłej przeszłości, najprawdopodobniej przed 5 tysiącami lat na terenie Mezopotamii! Jego dojrzałe owoce są pyszne i dają sok o wspaniałym smaku. Ze względu na swe właściwości ściągające stosowany jest w niektórych chorobach żołądka. Prócz tego, pity systematycznie i przez dłuższy czas, wykazuje działanie przeciwastmatyczne. Jedzenie świeżych owoców granatu zalecane jest w przeziębieniach, jako środek przeciwgorączkowy.
Składniki na sałatkę:
- miód,
- 60 g pokruszonego sera koziego,
- ½ szklanki kaszy kuskus,
- ½ szklanki wrzącego bulionu,
- ziarenka z ½ granatu,
- 50 g rukoli (2 garści),
- 4 łyżki orzeszków pinii,
- 10 czerwonych winogron,
- po 1 łyżce posiekanej natki pietruszki i bazylii (lub innych świeżych ziół),
- parmezan,
- świeżo zmielony czarny pieprz,
- sól.
Przygotowanie:
Kaszę kuskus należy zalać wrzącym bulionem tak, aby znajdował się ok. 0,5 cm nad jej powierzchnią. Następnie salaterkę odstawić na ok. 10 minut – bulion powinien się całkowicie wchłonąć. Przemieszać kaszę i doprawić świeżymi ziołami, solą oraz pieprzem. Następnie opłukaną i osuszoną rukolę umieścić w salaterce, dodać ziarenka granatu i przekrojone na pół winogrona bez pestek. Zarumienić orzeszki pinii na suchej patelni i dodać do reszty składników. Na koniec dodać ser kozi, wymieszać dokładnie, polać miodem i posypać startym parmezanem. Dla smaku można doprawić solą i pieprzem. Prawda, że nic trudnego?
Pyszny i zdrowy chleb z cebulką
Czymś, co nigdy nam się chyba nie znudzi, jest chleb. Jemy go na śniadanie, drugie śniadanie i na kolację. Do sałatek, czasem do zup, a nawet do drugiego dania. Dzięki temu znane są różne przepisy na chleb. Przedstawiony dzisiaj przepis zawiera cebulę. Każdy wie, jakie cenne właściwości posiada w sobie to niepozorne, choć bardzo wyraziste warzywo – leczy przeziębienia, obniża cholesterol i tak dalej, ale również uznawana jest za jarzynę kosmetyczną ze względu na sporą zawartość cynku, siarki i krzemu. Codzienne zjadanie główki cebuli przez trzy miesiące wyraźnie poprawia wygląd włosów, przyspiesza ich porost, wzmacnia je, nadaje im sprężystości. To ciekawe! A poniżej chleb z cebulką.
Składniki:
- 400 g mąki,
- 7 g drożdży,
- 2 łyżki oliwy,
- duża cebula (drobniutko pokrojona, zeszklona na oliwie),
- 1 łyżka cukru,
- 1½ łyżeczki soli,
- 250 ml wody,
- łyżeczka maku (do posypania).
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i zagnieść ciasto, aż odejdzie od rąk. Odstawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny. Wyrośnięte ciasto przełożyć do foremki keksowej (foremka 10 x 30) i zostawić na około 40–50 minut. Po tym czasie chleb posmarować roztrzepanym żółtkiem (lub mlekiem) i posypać makiem. Piec w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 200 stopni, przez około 35 minut. Ten chleb niemal sam się robi!
Może znasz jeszcze inne ciekawe przekąski na jesienne wieczory?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze