Potrawy na święta
BEATKA • dawno temuZbliżają się święta. Dla niektórych kojarzą się z kłótliwymi świętami, dla innych to czas pełen radości i śmiechu. Spotkania rodzinne, prezenty pod choinką, postna wigilia, pasterka o północy – tak wygląda plan na święta dla osób nastawionych pozytywnie. Dla tych, którzy świąt nie lubią, to czas świątecznego stresu i zabiegania. To, jak spędzisz święta zależy od ciebie. Klimatyczne święta nie mogą obejść się bez tradycyjnych świątecznych potraw.
Tradycja wigilijna
Wieczór wigilijny poprzedza Boże Narodzenie. W Wigilię wszyscy domownicy wypatrują pierwszej gwiazdki, by móc zasiąść przy stole. Pod białym obrusem powinno znajdować się sianko. Nie można zapomnieć też o pustym miejscu dla niespodziewanego gościa. Przed rozpoczęciem jedzenia jeden z domowników odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa, a następnie śpiewana jest kolęda „Cicha noc”. Kiedy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka, domownicy mogą dzielić się opłatkiem i składać sobie życzenia. Na stole powinny stać potrawy świąteczne.
Po wigilii lub w jej trakcie (dla tych bardziej niecierpliwych) rozdawane są prezenty. Po skończonej kolacji następuje czekanie. Przed północą całymi rodzinami udawano się do kościoła, by o północy uczestniczyć w pasterce. Po świętach wracamy do codzienności. To dobry czas, żeby zadbać o swoją sylwetkę. Żeby było łatwiej, zadbaj o figurę przed świętami. Zastanawiasz się, jak jeść i nie przytyć w święta? To nie jest takie trudne.
Dania wigilijne
Co jeść w święta? W Wigilię na stole powinno stać 12 potraw. Dlaczego akurat tyle? Podczas ostatniej wieczerzy przy stole siedziało 12 apostołów, rok ma 12 miesięcy itd. Nie tylko liczba potraw ma korzenie w tradycji. Na wigilię utarło się przyrządzać pewne konkretne potrawy. Poniżej przepisy świąteczne na barszczyk czerwony i karpia.
Na stole króluje przeważnie barszcz wigilijny. Do jego przygotowania potrzeba: 1,5 l wywaru z warzyw, 0,5 kg buraków, 6 dag cebuli, 2 dag suszonych grzybów, 2–3 dag masła, koperku, soli, cukru, czosnku, kwasu z buraków (do smaku). Grzyby myjemy i gotujemy. Buraki myjemy i gotujemy. Kiedy będą już miękkie, ścieramy je na tarce. Starte buraczki i wywar z grzybów dodajemy do wywaru z warzyw. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy razem z posiekanymi grzybami do barszczu. Doprawiamy do smaku i wsypujemy posiekany koperek. Barszczyk podajemy z krokietami z pieczarkami lub z uszkami.
Na wigilijnym stole musi znaleźć się też karp. Karpia możemy przyrządzić na różne sposoby.
- Karp po żydowsku
Potrzebujemy około 1,5 kg karpia, 15 dag margaryny, 4 dużych cebul, szklanki piwa, soku z cytryny, 10 ziaren ziela angielskiego, 10 ziaren czarnego pieprzu, 3 listków laurowych, cukru, soli. Karpia filetujemy, myjemy, dzielimy na porcje i skrapiamy sokiem z cytryny. Do garnka wkładamy pokrojoną cebulę, margarynę, listki laurowe, ziele angielskie. Do garnka wlewamy szklankę wody i szklankę piwa. Garnek stawiamy na gazie i zawartość gotujemy. Po 10 minutach wkładamy do garnka również karpia. Gotujemy kolejne 5 minut. Po tym czasie wyjmujemy rybę i zalewamy ją przecedzonym przez sito sosem.
- Karp smażony
Potrzebujemy 1 kg karpia, soli, soku z cytryny, mąki do obtoczenia, tłuszczu do smażenia, łyżki masła. Karpia myjemy, czyścimy z łusek, odcinamy płetwy, patroszymy, myjemy pod bieżącą wodą i kroimy w dzwonki. Rybę skrapiamy sokiem z cytryny i odstawiamy ją na godzinę, żeby nabrała aromatu. Po godzinie osuszamy rybę, solimy lub doprawiamy przyprawą do ryb, obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanym tłuszczu.
Karp i barszczyk czerwony to główne potrawy wigilijne. Nie można jednak zapominać też o kluskach z makiem, kutii, pierogach z kapustą i grzybami, racuchach, śledziu przyrządzonemu na różne sposoby. Zamiast napojów gazowanych warto podać kompot z suszonych owoców. Niektórzy przygotowują też żur wigilijny czy zupę rybną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze