Nawyki żywieniowe maluszka – jak je kształtować już na etapie rozszerzania diety?
REDAKCJA KAFETERII • dawno temuArtykuł sponsorowany
Każda mama chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Warto więc mieć na uwadze, że jednym z aspektów mających wpływ na zdrowy rozwój maluszka jest rozszerzanie diety dziecka w przemyślany i zgodny z zaleceniami ekspertów sposób. Sprawdź, co rodzic powinien zrobić, aby w pozytywny sposób kształtować nawyki żywieniowe swojej pociechy!
Najlepszy początek? Mleko mamy!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Dlaczego ten pierwszy krok w żywieniu maluszka jest tak ważny? Pokarm matki ma doskonałą kompozycję składników odżywczych. Zaspokaja potrzeby noworodka i niemowlęcia w najlepszy możliwy sposób. Wraz z jego pierwszymi kroplami, określanymi jako siara, maluszek otrzymuje także „naturalną szczepionkę”, przeciwciała i oligosacharydy mleka kobiecego pomagające budować odporność dziecka. Co więcej, skład kobiecego mleka zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka.
O prawidłowy sposób żywienia dziecka warto zadbać już na etapie karmienia piersią. W jaki sposób? Jednym z kluczowych aspektów jest właściwe przystawianie do piersi oraz dbałość o warunki, w jakich się ono odbywa. Choć nie istnieje jedyny i uniwersalny sposób żywienia maluszka tą metodą – eksperci są zgodni, że prawidłowa technika ma wpływ na efektywność karmienia maluszka. Podczas posiłku zadbaj więc o to, aby zachować stabilną pozycję, która wygodna będzie zarówno dla ciebie, jak i maluszka. Zatroszcz się także o spokojną i przyjazną atmosferę, a gdy maluszek skończy jeść – pozwól mu chwilę nacieszyć się waszą bliskością. W okresie laktacji zwracaj także uwagę na to, co sama jesz – Twoja urozmaicona dieta pozwoli już na tym etapie zapoznawać maluszka z pierwszymi smakami oraz kształtować u niego tolerancję pokarmową.
Rozszerzanie diety dziecka – co mówią eksperci?
Jeśli zastanawiasz się, czy to dobry moment na zapoznanie maluszka z pierwszymi nowościami w jadłospisie, sięgnij po schemat żywienia niemowląt stworzony przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Zawarte w nim zalecenia to swoisty poradnik, który stanowi pomoc dla rodziców chcących rozpocząć rozszerzanie diety swoich pociech. Około 5–6 miesiąca życia dziecka można już włączyć do jego diety pierwsze warzywa – np. w postaci gładkiego purée. Dlaczego właśnie warzywa to jedna z pierwszych pozycji, jakie powinny pojawić się w menu maluszka? W opinii specjalistów niemowlęta naturalnie przedkładają słodki smak owoców nad smak warzyw – z tego powodu to właśnie marcheweczki, dyńkę, brokuły i inne produkty z tej grupy rodzice powinni wziąć pod uwagę, jeśli planują rozszerzanie diety. Ponadto – jeśli maluszek pozna ich smak i zaakceptuje go, istnieją spore szanse, że po warzywa będzie sięgał chętnie również, gdy dorośnie.
Dalsze wprowadzanie nowych pokarmów do menu maluszka również warto oprzeć o schemat żywienia niemowląt. W ten sposób rodzice zyskają pewność, że rozszerzanie diety przebiega prawidłowo, a niemowlę otrzymuje tylko te produkty, które odpowiadają poszczególnym etapom jego rozwoju. Nie można zapominać też o wodzie, która pozwoli na zaspokajanie pragnienia niemowlęcia. Urozmaicone i odpowiednio zbilansowane posiłki to klucz do stworzenia prawidłowej diety dziecka. Należy przy tym zwracać uwagę na skład i oznaczenia wieku znajdujące się na każdym z produktów, jaki chcemy włączyć do jadłospisu pociechy. Wybierając dania ze słoiczków przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci – np. gotowe obiadki Gerber – rodzice podają dziecku produkt, nad którego recepturą oraz procesem produkcji czuwali eksperci. Takie produkty nie zawierają substancji konserwujących (konserwantów) ani barwników*. Z powodzeniem mogą na stałe i w różnych wariantach smakowych zagościć w codziennym dziecięcym jadłospisie.
Żywienie maluszka – cel to nie tylko pełen brzuszek
Pierwszy rok życia dziecka jest ważny dla jego wszechstronnego rozwoju, także w zakresie preferencji smakowych. Dzięki trosce rodziców o prawidłowe rozszerzanie diety, maluszek może poznawać nowe smaki i konsystencje. Wszystkie te aspekty zwracają uwagę na to, jak ważne jest prawidłowe żywienie dziecka. O co jeszcze powinni zadbać rodzice? Przede wszystkim o to, jaka atmosfera panuje podczas posiłków maluszka. Jeśli towarzyszy im pospiech, nerwowość i brak regularności – nie są to korzystne warunki. Warto więc zadbać o żywienie maluszka o stałych porach, a w czasie karmienia starać się o to, aby uwaga dziecka skupiona była na jedzeniu, a nie np. na ulubionej zabawie lub oglądanej w tym czasie bajeczce.
Rozszerzanie diety maluszka to także ważny moment z perspektywy jego rozwoju. Nowość stanowią nie tylko nowe smaki, ale także towarzyszące ich odkrywaniu umiejętności. Maluszek początkowo uczy się pobierać pokarm z łyżeczki i rozdrabniać go językiem na boki, aby w następnej kolejności trenować żucie i gryzienie nieco mniej rozdrobnionych posiłków. Ćwiczy także samodzielne kierowanie do buzi trzymanych przez niego miękkich cząstek owoców lub warzyw. Wypracowanie od samego początku poprawnych nawyków żywieniowych będzie procentować w przyszłości.
*zgodnie z przepisami prawa
Artykuł powstał we współpracy z Nestlé
Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze