Czym jest hirsutyzm i jak go leczyć?
ALICJA • dawno temuPonad 35% kobiet cierpi na nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn. Jest to tzw. hirsutyzm, który objawia się występowaniem znacznego owłosienia na klatce piersiowej, brzuchu, plecach, nad górną wargą, na brodzie i wewnętrznej stronie ud. Częste wizyty w salonach kosmetycznych i mechaniczne usuwanie włosków dają krótkotrwały efekt i odbijają się zdecydowanie na finansach. Skąd się bierze hirsutyzm i jak sobie z nim skutecznie radzić?
Przyczyny hirsutyzmu
1. Zespół wielotorbielowatych jajników, w skrócie PCO (in. zespół Steina-Leventhala).
2. Czynne hormonalne guzy jajników.
3. Wrodzony przerost nadnerczy.
4. Guzy kory nadnerczy.
5. Zespół Cushinga.
6. Nowotwory złośliwe jajników, tarczycy, nerek.
7. Przyjmowanie niektórych leków, np. leków na nadciśnienie tętnicze zawierających w swoim składzie minoksydyl i spironolakton czy też doustnych środków antykoncepcyjnych z androgennym progestagenem.
8. Okres menopauzalny.
9. Predyspozycje genetyczne i rasowe.
10. Hirsutyzm samoistny, którego powodem jest zbytnia wrażliwość mieszków włosowych na androgeny.
Leczenie
Sposób 1.
Mechaniczne usuwanie włosków. Jest to metoda krótkotrwała, ale prosta i szybka. Warto pamiętać, że depilacja laserowa jest skuteczniejsza niż depilacja pastą cukrową, golenie czy usuwanie włosków za pomocą depilatora.
Sposób 2.
W przypadku nowotworów złośliwych oraz aktywnych guzów jajnika i nadnerczy stosuje się leczenie onkologiczno-chirurgiczne.
Sposób 3.
Jeśli hirsutyzm jest skutkiem przyjmowania określonych leków, należy w konsultacji z lekarzem zmniejszyć ich dawkę lub zastąpić innymi lekami.
Sposób 4.
W przypadku menopauzy skuteczna bywa hormonalna terapia zastępcza.
Sposób 5.
Leczenie farmakologiczne prowadzone pod kontrolą lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze