Zaburzenia lękowe - Czym są, przyczyny, objawy i leczenie?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez psychoterapiacotam.pl
Lęk sam w sobie nie jest jeszcze czymś niewłaściwym. To naturalna reakcja organizmu i nie da się go tak całkiem unikać. Lękiem reagujemy na sytuacje stresowe czy niebezpieczne. To właśnie on daje organizmowi sygnał, że w otoczeniu dzieje się coś niewłaściwego i pozwala zareagować. Jednak w momencie, w którym lęk towarzyszy człowiekowi zawsze – nawet jeśli nie ma ku temu żadnego powodu lub jest bardzo specyficzny i irracjonalny, to sygnał, że ma się do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Jakie są ich przyczyny? Jak się objawiają? Na czym polega leczenie? Sprawdź!
Przyczyny zaburzeń lękowych
Choć lęk jest czymś naturalnym dla ludzkiego organizmu, to nadmiar lęku, ciągłe jego odczuwanie i niemożność poczucia spokoju, jest już czymś niewłaściwym. Może być wiele przyczyn zaburzeń lękowych. Część z nich może być nawet nieuświadomiona – tkwić głęboko w świadomości człowieka, nawet jeśli on nie zdaje sobie z tego zupełnie sprawy. Bowiem nawet nieuświadomione problemy są w stanie bardzo mocno oddziaływać na całe życie człowieka. Jakie są przyczyny zaburzeń lękowych?
- Stresujące wydarzenie – każdy człowiek ma inną odporność na wiele wydarzeń w życiu i zupełnie inaczej reaguje. Dla niektórych urodzenie dziecka, przeprowadzka, zmiana pracy czy kolejny poziom edukacji może być tak stresujący, że rozwiną się zaburzenia lękowe. Mogą się one też rozwinąć w przypadku konkretnego, traumatycznego wydarzenia – na przykład osoba zaatakowana przez psa jako dziecko, może rozwinąć fobię specyficzną – kynofobię – czyli strach przed psami. Fobie są najróżniejsze, a przyczyna ich występowania może być nawet nieuświadomiona przez danego człowieka
- Kombinacja cech charakteru – charakter danej osoby też ma ogromny wpływ na występowanie zaburzeń lękowych. Mogą one występować u osób z niską samooceną, ze skłonnościami do perfekcjonizmu czy z silną potrzebą kontroli – siebie, swojego życia i swojego otoczenia
- Genetyczne – zaburzenia psychiczne, które miały miejsce w rodzinie mogą predysponować do zaburzeń lękowych. Większą szansę na zaburzenia lękowe ma na przykład osoba, która była wychowywana przez rodzica bądź rodziców z zaburzeniami lękowymi
- Substancje psychoaktywne – nadużywanie środków uspokajających, alkohol, narkotyki – to wszystko bardzo negatywnie wpływa na ludzki umysł. Początkowo mogą działać odprężająco i uspokajająco, ale to złudne uczucie. Bardzo szybko może zostać zastąpione przez ciągłe uczucie lęku i niepokoju
- Problemy ze zdrowiem fizycznym – problemy zdrowotne też mogą być odpowiedzialne za zaburzenia lękowe. Mogą to być choroby serca, cukrzyca, astma czy choroby o podłożu hormonalnym
Odnalezienie przyczyn zaburzeń lękowych ma duże znaczenie. Uzmysłowienie sobie natury problemu to pierwszy, konieczny krok do odzyskania zdrowia i spokoju ducha.
Objawy zaburzeń lękowych
Zaburzenia lękowe to bardzo pojemna grupa zaburzeń. Osoby, które są nimi dotknięte cierpią z wielu powodów i nie są w stanie w pełni cieszyć się życiem. Objawy zaburzeń lękowych mogą być bardzo różnorodne, zależne od konkretnego rodzaju zaburzeń, z którymi boryka się dany człowiek. Do puli objawów zalicza się:
- Ciągłe uczucie lęku
- Irracjonalny niepokój
- Brak możliwości relaksu
- Problemy z koncentracją
- Zaburzenia snu
- Koszmary senne
- Ciągłe poczucie nadchodzącej katastrofy – nawet jeśli wszystko układa się po myśli danego człowieka i nic nie wskazuje na to, że miałoby stać się coś złego.
- Zwiększone napięcie mięśniowe
- Bóle głowy
- Bóle brzucha
- Drżenie rąk
W przypadku lęku panicznego dochodzi do intensywnych epizodów paniki, które przytłaczają i wydają się nie do opanowania. Epizody te mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Takie napady mają charakter nagły i nie muszą być związane z żadnym konkretnym czynnikiem. Mogą się zdarzyć o każdej porze. Z tego powodu osoba, która ich doświadcza, może zacząć się izolować od ludzi i unikać wielu miejsc, ze strachu przed tym, że znowu nadejdzie atak paniki. Dlatego lęk, czy samo widmo ataku paniki, który się może pojawić, paraliżuje i nie pozwala cieszyć się życiem.
Atakom paniki towarzyszą też objawy fizjologiczne – drżenie rąk, bóle brzucha, zawroty głowy, problemy z oddychaniem, mdłości, ból głowy i wiele innych.
W przypadku stresu pourazowego, który może pojawić się z powodu traumatycznego przeżycia – wojny, klęski żywiołowej, ataku terrorystów, czy z powodu bycia świadkiem brutalnego aktu przemocy, może pojawić się też szereg innych objawów. W tym nerwowość, drażliwość, próba unikania sytuacji i okoliczności, które kojarzą się z traumatycznym przeżyciem.
Osoba dotknięta PTSD, czyli zespołem stresu pourazowego, może mieć też problemy z przypomnieniem sobie traumatycznego wydarzenia, które powoduje w niej lęk. Może ono jednak powracać w koszmarach, nawet jeśli nie są bardzo specyficzne i przedstawiają tylko zniekształcone obrazy i pozostawiają po sobie uczucie głębokiego lęku.
Rodzajem zaburzeń lękowych jest też fobia społeczna. Ta objawia się w sytuacjach społecznych, gdy dochodzi do konieczności interakcji z innymi ludźmi. Nie musi wiązać się ze stresującymi sytuacjami – jak na przykład konieczność publicznego wystąpienia przed obcymi osobami. Może objawiać się też przy zwykłych sytuacjach – na przykład przy konieczności wykonania telefonu lub odebrania go, przy rozmowie z inną osobą i w innych sytuacjach, w których trzeba po prostu porozmawiać z innymi osobami. W przypadku fobii społecznej lęk może występować również w sytuacji, w której dana osoba po prostu myśli o interakcjach z innymi ludźmi.
Leczenie zaburzeń lękowych
Zaburzenia lękowe potrafią paraliżować i uniemożliwiać wręcz w wielu sytuacjach normalne funkcjonowanie. Dlatego należy z nimi walczyć. Często nie można sobie z nimi poradzić samodzielnie – problem jest zbyt złożony lub tkwi zbyt głęboko w ludzkiej psychice. Wtedy niezbędna będzie pomoc profesjonalistów.
Nie czekaj, zacznij walkę o lepsze życie. W przypadku leczenia zaburzeń lękowych, najlepsze efekty przynosi psychoterapia i to właśnie ona powinna być traktowana jako główna forma terapii. Bywa też, że stosuje się farmakoterapię, zwłaszcza gdy lęk uniemożliwia podjęcie terapii. Jednak farmakoterapia powinna być traktowana jedynie jako forma leczenia dodatkowego i wspierającego – leczy bowiem same objawy, ale nie rozwiązuje przyczyn lęku, dlatego po odstawieniu leków, lęk może powrócić.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat psychoterapii zaburzeń lękowych, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/. Umów się na wizytę i nie bój się zadawać pytań – psychoterapia to Twoja szansa na lepsze życie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytaj, a na pewno usłyszysz satysfakcjonujące Cię odpowiedzi.
Materiał sponsorowany przez psychoterapiacotam.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze