Choruję na PCO, staram się zajść w ciążę. List do Ginekologa
KASIA KOSIK • dawno temuZespół policystycznych jajników to zaburzenie endokrynne. Cierpi na nie około 12% młodych kobiet, a u 40% z nich jest najczęstszą przyczyną niepłodności. Co kobietom z PCO starającym się o zajście w ciążę zaleca specjalista? Na list Czytelniczki odpowiada ginekolog, dr Monika Knapik-Rybka.
Zespół policystycznych jajników to zaburzenie endokrynne. Cierpi na nie około 12% młodych kobiet, a u 40% z nich jest najczęstszą przyczyną niepłodności. Co kobietom z PCO starającym się o zajście w ciążę zaleca specjalista? Na list Czytelniczki odpowiada ginekolog, dr Monika Knapik-Rybka.
Witam!
Mam pewien problem. Cierpię na chorobę policystycznych jajników. Mam 25 lat. Bardzo chcielibyśmy z mężem mieć dziecko. Lekarz kazał mi brać hormony, po których nie czułam się dobrze, więc przerwałam kurację. Wolałabym nie brać ich w ogóle. Czy jest jakaś inna metoda? Byłabym bardzo wdzięczna za radę. Pozdrawiam.
Sandra
Monika Knapik-Rybka — absolwentka krakowskiej AM im. M. Kopernika. Ma wieloletni staż pracy w zawodzie, II stopień specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa. Kluczowe są dla niej zagadnienia planowania rodziny. Chciałaby, żeby każde rodzące się dziecko było chciane i kochane od poczęcia. Od kilkunastu lat zajmuje się też ultrasonografią, która zafascynowała ją u progu nowego tysiąclecia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i posiada certyfikat PTU na wykonywanie badań USG w zakresie ginekologii i położnictwa. Prywatnie żona i matka, miłośniczka zwierząt, właścicielka dwóch psów i kota. Lubi się relaksować przy farbach i sztaludze. Jej hobby to projektowanie i wykonywanie biżuterii dla nietuzinkowych kobiet.
Pani Sandro!
Muszę przyznać, że nie bardzo rozumiem, czy ma Pani na myśli przyjmowanie hormonów w celu leczenia PCO, czy w związku ze staraniami o ciążę.:)
W przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS) powszechnie dziś stosowaną metodą leczenia jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Nie wdając się w zbędne szczegóły, wyjaśnię, że przyjmowane hormony poprzez blokowanie owulacji stabilizują sytuację hormonalną w organizmie, zmniejszają wytwarzanie męskich hormonów przez organizm kobiety, zapobiegają nasilaniu się niekorzystnych zmian w budowie jajników. Tak więc, ponieważ nie ma metody alternatywnej, lepiej byłoby nie rezygnować z przyjmowania hormonów, lecz poprosić lekarza o dobranie innego preparatu tak, by tolerancja była lepsza.
Jeśli natomiast aktualnie stara się Pani o dziecko, to trzeba wziąć po uwagę, jaka konkretnie jest budowa Pani jajników (ich obraz u rożnych kobiet z PCO może się różnić), czy zmiany dotyczą jednego czy obu jajników, oraz (co najważniejsze) czy zachodzi owulacja. Jeśli należy Pani do grupy kobiet z PCO, u których zachodzi owulacja, to może się Pani starać o ciążę, nie stosując żadnych hormonów. Jeżeli natomiast owulacja nie zachodzi, to wskazane jest zastosowanie leków ją stymulujących.
Ostatnio paniom z zespołem PCO starającym się o ciążę poleca się także stosowanie preparatu INOFOLIC (kwas foliowy +myo- inozytol) . Preparat ten nie tylko dostarcza bardzo ważnej witaminy — kwasu foliowego, lecz także redukuje tzw. insulino oporność, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji i ciąży.
Pozdrawiam,
Monika Rybka
Kontakt do ginekologa: os. II Pułku Lotniczego 50 m. 26 (VI p.) w Krakowie, telefon 12 647 57 92, monika@knapik-rybka.org.pl, www.knapik-rybka.org.pl
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do ginekologa: magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Ginekologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze