Co zbadać, gdy nie możesz zajść w ciążę?
DANUTA CAPIGA • dawno temuChoć nie ma nic bardziej naturalnego niż urodzenie dziecka, to jednak nie każdej kobiecie udaje się to bez problemu. Czynników, które utrudniają zajście w ciążę, jest bardzo wiele. Aby rozpocząć skuteczne leczenie, trzeba najpierw poznać przyczynę problemu. Ponieważ problem niepłodności może w takim samym stopniu dotyczyć mężczyzny, jak i kobiety, diagnostykę prowadzi się u obojga partnerów równocześnie.
Bardzo ważny jest test na zakażenie chlamydią. Jest to bakteria rozprzestrzeniająca się drogą płciową. Zakażenie przebiega bezobjawowo, dlatego jeśli seks był bez zabezpieczenia, z przygodną osobą, warto zrobić test na chlamydię. Obecność tej bakterii uniemożliwia zajście w ciążę.
— Badania w kierunku zakażenia chlamydia trachomatis wykonuje się poprzez pobranie wymazu z szyjki macicy (u kobiet) lub cewki moczowej (u mężczyzn). Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Materiał do badania można pobrać w dowolnym dniu cyklu po ustąpieniu krwawienia menstruacyjnego. Warto podkreślić, że zwykłe wymazy bakteriologiczne nie wykrywają zakażenia chlamydią – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Kolawa, specjalista ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo.
Badanie USG narządu rodnego przez pochwę ujawnia m.in.: wady budowy i obecność guzów macicy. Mięśniaki mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić zajście w ciążę, bardzo często też bywają przyczyną poronień. Podczas USG lekarz ocenia także ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych.
W diagnostyce niepłodności ważne jest sprawdzenie, czy zaburzenia hormonalne są przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Badania hormonów płciowych u kobiet to badanie krwi, dzięki któremu można sprawdzić, czy poziom poszczególnych hormonów jest prawidłowy. W badaniach hormonalnych istotna będzie ocena hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyka Graffa oraz hormonu luteotropowego (lutropiny), który również jest niezbędny do zapoczątkowania jajeczkowania.
Badanie AMH pozwoli ocenić rezerwę jajnikową, która zmniejsza się wraz z wiekiem. Mniejszy poziom oznacza trudności w zajściu w ciążę, zaś wysoki paradoksalnie może oznaczać poziom policystycznych jajników, który też powoduje kłopoty z zajściem w ciążę.
Aby wykluczyć niepłodność u mężczyzn należy przeprowadzić badanie nasienia, czyli seminogram. Wytrysk nasienia uzyskuje się poprzez samogwałt, czyli ręczne drażnienie zewnętrznych narządów płciowych. Nasienie musi pochodzić z pierwszego i jedynego wytrysku i musi być świeże, stąd konieczność wykonania badania w laboratorium.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze