Jak skutecznie zajść w ciążę?
BEATKA • dawno temuProblemy z zajściem w ciążę ma wiele kobiet. Ich przyczyna nie zawsze ma podłoże zdrowotne. Często jest to niewłaściwa dieta, osłabione plemniki, brak wiedzy na temat dni płodnych i dni bezpłodnych. To wszystko może utrudniać zajście w ciążę. Warto więc poznać czynniki wpływające na płodność i odpowiednio przygotować się do ciąży.
Przygotowania do ciąży
Decyzja o ciąży powinna być przemyślana. Kobieta musi się odpowiednio przygotować do tego stanu, żeby dziecko mogło zdrowo i swobodnie się rozwijać. Warto wcześniej umówić się na wizytę do ginekologa i powiadomić go o planach rozszerzenia rodziny. Lekarz zazwyczaj proponuje przeprowadzenie badań w kierunku cukrzycy, zakażenia dróg moczowych, toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii. Jeżeli kobieta ma nadwagę, powinna pomyśleć o odchudzaniu przed ciążą. Oczywiście diety głodówki nie są najlepszym pomysłem. Zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia gwarantują powrót do szczupłej sylwetki.
Dieta przed ciążą powinna być zbilansowana. W organizmie kobiety nie może dojść do niedoborów witamin czy minerałów. Szczególne znaczenie ma kwas foliowy, który kobieta może suplementować, o ile jej codzienna dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości. Uzupełnianie diety w inne witaminy nie jest konieczne, o ile w codziennej diecie znajdują się produkty dostarczające wszystkich witamin i minerałów. Warto pamiętać, że nadmiar niektórych witamin przed ciążą, np. witaminy A, jest szkodliwy. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dzieci.
Przyszła mama musi na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę rzucić palenie. W przeciwnym razie dziecko może przyjść na świat za wcześnie lub może mieć zbyt małą masę urodzeniową, poza tym noworodki narażone są na trwałe uszkodzenia mózgu oraz na niedojrzałość płuc. Dzieci kobiet palących częściej chorują na astmę oskrzelową, alergię i zapalenie zatok. Zaprzestanie palenia dotyczy też ojca. Nikotyna osłabia plemniki. Dlatego też mężczyzna powinien rzucić palenie około 3 miesięcy przed planowanym poczęciem.
Dni płodne i niepłodne
Wiedza o tym, w którym dniu cyklu najlepiej jest zajść w ciążę przydaje się parom planującym założenie rodziny oraz tym, które jeszcze nie chcą mieć dziecka. Czas, w którym można zajść w ciążę to raptem kilka dni. Nie jest więc prawdą, jakoby dzieci spadały na pary jak deszcz w maju. Długość życia komórki jajowej trwa około 10–24 godzin. Po tym czasie komórka obumiera i do zapłodnienia nie może już dojść. Warto pamiętać, że plemniki przeżywają w organizmie kobiety około 72 godzin. Dlatego też do zapłodnienia może dojść nawet, gdy para kochała się trzy dni przed owulacją.
Pierwszy dzień cyklu przypada na pierwszy dzień krwawienia. Kobiety mające regularną miesiączkę mogą dość łatwo obliczyć dni płodne. Przypadają one na 12–14 dzień przed spodziewaną kolejną miesiączką. Miesiączka może się jednak przesunąć pod wpływem stresu, przyjmowanych leków, zmiany klimatu. Kalendarzyk dni płodnych i dni niepłodnych może być niezbyt precyzyjny, ponieważ niewiele kobiet ma regularny cykl. Przydatne mogą być też: mierzenie temperatury (podczas owulacji temperatura ciała wzrasta o kilka stopni) i obserwacje śluzu (śluz lepki i rozciągliwy jest płodny).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze