Jak radzić sobie ze stresem, gdy mamy problem z zajściem w ciążę
DANUTA CAPIGA • dawno temuW leczeniu niepłodności nie można bagatelizować roli psychiki. Brak dziecka może być dla kobiety sygnałem: jesteś do niczego, nie potrafisz nawet zajść w ciążę. To mechanizm samonakręcającej się spirali, który prowadzi na coraz wyższe poziomy lęku, stresu, obciążenia.
W leczeniu niepłodności nie można bagatelizować roli psychiki. Brak dziecka może być dla kobiety sygnałem: jesteś do niczego, nie potrafisz nawet zajść w ciążę. To mechanizm samonakręcającej się spirali, który prowadzi na coraz wyższe poziomy lęku, stresu, obciążenia.
Dlatego też tak istotny jest sposób radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Wyodrębnia się trzy style radzenia sobie ze stresami: styl skoncentrowany na zadaniu, styl skoncentrowany na emocjach i styl skoncentrowany na unikaniu.
Najbardziej konstruktywnym sposobem rozwiązania problemu jest styl skoncentrowany na zadaniu. Kobieta zakłada sobie wykonanie określonej pracy czyli np. zapłodnienie in-vitro, zajście w ciążę, donoszenie jej i urodzenie zdrowego dziecka.
Styl skoncentrowany na emocjach jest charakterystyczny dla osób wykazujących tendencje do koncentrowania się na sobie, na własnych przeżyciach emocjonalnych takich jak: złość, napięcie czy poczucie winy.
Styl skoncentrowany na unikaniu jest charakterystyczny dla osób, które mają tendencje do unikania myślenia, przeżywania czy doświadczania sytuacji stresowych. Osoby te angażują się w inne czynności, poszukują kontaktów towarzyskich.
Kobiety, które uciekają od źródła problemu zazwyczaj rezygnują z kolejnych prób zajścia w ciążę i godzą się z tym, że nigdy nie urodzą dziecka.
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia i może mieć pozytywny wpływ na nasz rozwój. Problem zaczyna się wtedy, gdy nasze możliwości nie są wystarczające do poradzenia sobie z wymaganiami sytuacji. Objawy przewlekłego stresu to: poczucie przeciążenia, chroniczne zmęczenie, lęk, wycofanie z interakcji społecznych.
— Jakkolwiek, nie zależnie od stylu radzenia sobie w sytuacjach trudnych, problem niepłodności jest obarczony tak dużym, negatywnym ładunkiem emocjonalnym, że każda osoba doświadczona wspomnianym problemem powinna dla dobra funkcjonowania swojego i swoich bliskich, zwrócić się poza lekarzem ginekologiem, również o pomoc do psychologa – mówi Daria Terlikowska psycholog współpracujący z kliniką leczenia niepłodności VitroLive.
Ważnym czynnikiem w radzeniu sobie ze stresem przy problemach niepłodności jest relacja otoczenia. W niektórych środowiskach osoba niepłodna może spotkać się z odrzuceniem, poniżeniem, obojętnością. Kolejnym ważnym obszarem jest relacja małżeńska i wsparcie rodziny. Problem niepłodności stawia prze partnerami zadania zweryfikowania swoich wcześniejszych planów, wyobrażeń i oczekiwań.
Źródło: informacjia prasowa Marta Bujakiweicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze