Opanuj sztukę wybaczania
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuKażdej z nas zdarzyło się na pewno żywić uczucie żalu wobec przyjaciółki, rodziców czy chłopaka. Gdy postępowanie lub słowo bliskiej osoby sprawiło ci ból, masz dwa wyjścia – zrobić awanturę i obrazić się albo odetchnąć głęboko i przebaczyć. Dowiedz się, dlaczego warto podążać drugą drogą i co zrobić, aby łatwiej było przebaczyć drugiemu człowiekowi.
Dlaczego warto wybaczać?
Pierwszym i niezwykle ważnym powodem, dla którego warto wybaczyć bliskiej osobie jest wolność, którą możemy w ten sposób uzyskać. Gdy pogodzimy się z zaistniałą sytuacją, możemy spojrzeć na własne doświadczenia z nowej perspektywy. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy, a wybaczając, dajemy człowiekowi drugą szansę na zrekompensowanie wyrządzonej nam krzywdy. Po tym, jak pogodzisz się z przyjaciółką czy chłopakiem, możecie zacząć budować swój związek od nowa.
Co więcej, ważne jest, aby zapomnieć o tym, co stanowi przeszłość. Kurczowe trzymanie się minionych zdarzeń ogranicza potencjał drzemiący w przyszłości. Oczywiście, teraz wydaje ci się, że to, co się stało jest niewybaczalne, jednak aby ruszyć przed siebie, musisz spróbować pogodzić się z osobą, która cię skrzywdziła. W przeciwnym wypadku, zaistniałej sytuacji już nigdy nie wyrzucisz z myśli.
Pamiętaj, że czując do kogoś żal, najbardziej krzywdzisz samą siebie. Wyobraź sobie sytuację, w której chcesz zemścić się na byłym chłopaku, który cię porzucił i godzinami rozmyślasz nad różnymi sposobami, aby mu dopiec. Kto w takiej sytuacji cierpi bardziej – ty czy on? Nieustannie odczuwana złość i uraza nie wpływają pozytywnie na twoją sferę psychiczną. Jeżeli znajdziesz w sobie tyle siły, aby wybaczyć, będziesz po prostu szczęśliwsza.
Co zrobić, aby wybaczyć?
Aby wybaczyć drugiej osobie, musisz naprawdę tego chcieć. Na pewno pragniesz zrobić krok naprzód i zapomnieć o całej sprawie, jednak zanim będzie to możliwe, musisz wybaczyć. Każda z nas jako dziecko przeżyła sytuację, w której została zmuszona do przeproszenia kogoś, chociaż wcale nie miała na to ochoty. Podobne mechanizmy rządzą przebaczeniem. Jeżeli chcesz, aby miało ono sens, musisz wierzyć w to, co mówisz.
Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przed samą sobą nie przyznajesz się do tego, że masz do kogoś żal lub pretensje. Może ci się wydawać, że jesteś ponad daną osobą, wydarzeniem lub związkiem, jednak jesteś tylko człowiekiem. Gdybyśmy nie mogli doświadczać złych emocji, nie docenilibyśmy tych dobrych.
Być może rozmyślasz nad jakimś wydarzeniem od kilku miesięcy lub lat, próbując pogodzić się z zadanym ci bólem. W takiej sytuacji warto najpierw wybaczyć sobie za to, co się stało. Pamiętaj, że wszystko, co robisz jest częścią większego procesu, dlatego nie ma złych ani dobrych metod na radzenie sobie z cierpieniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze