Kontuzje sportowców
BEATKA • dawno temuKontuzje rujnujące trening to częsty problem osób aktywnie spędzających czas. Przyczyny kontuzji to przeważnie zmęczenie, brak snu przed treningiem, przeforsowanie, zbytni wysiłek fizyczny oraz zaniedbanie ćwiczeń rozgrzewających. Leczenie kontuzji jest trudne, dlatego też lepiej jest im zapobiegać, niż później się z nimi męczyć. Do najczęściej wymienianych kontuzji należą złamania, zwichnięcia, zerwania, stłuczenia uniemożliwiające dalsze prowadzenie aktywnego trybu życia.
Najczęstsze kontuzje
Na kontuzje narażone są wszystkie osoby uprawiające sport. Nawet gdy tylko dojeżdżasz rowerem do pracy, musisz liczyć się z możliwością urazu. Biegacze, osoby uprawiające jogging, kulturyści i osoby ćwiczące na siłowni narażeni są na kontuzje piszczeli, urazy stawów: kolanowego, barkowego, łokciowego, biodrowego, skokowego. Częstymi i bolesnymi kontuzjami są urazy ścięgna Achillesa. Dlatego też podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, warto zabezpieczać kolana i rzepki. Należy też tak dozować wysiłek fizyczny, by nie przeciążyć bolącego już stawu. Żeby szybciej pozbyć się drobnej kontuzji, można wybrać się do profesjonalnego masażysty. Masaż leczniczy przyniesie ulgę.
Istotną częścią urazów są kontuzje powypadkowe. Należą do nich urazy powstałe w wypadkach samochodowych, upadkach, nadmiernych obciążeniach (przedźwignięciach). Na kontuzje narażony jest najbardziej kręgosłup (szczególnie odcinek lędźwiowy). Ponieważ ból kręgosłupa oznacza zazwyczaj poważne obrażenia, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza. Zaniedbanie urazu może pogłębić schorzenie i utrudnić dalsze leczenie.
Jak uniknąć kontuzji?
Kontuzje, np. bolące piszczele u osób, które zaczynają biegać czy też zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej u tenisistów, tworzą się zazwyczaj w obrębie tych części ciała, które pełnią kluczowe role podczas treningów. Istnieją też urazy powstałe na skutek bezpośredniego zderzenia, kontaktu z przedmiotem lub powierzchnią. Należą do nich złamania kości lub zerwania ścięgna.
Niektóre kontuzje sportowe oznaczają jedynie krótkotrwały dyskomfort. Jeśli jednak sportowiec ulegnie poważnemu urazowi, będzie musiał na pewien czas lub na zawsze zrezygnować z uprawiania sportu. Żeby móc swobodnie trenować, należy odpowiednio przygotować się do aktywności fizycznej. W tym celu należy pamiętać o rozgrzewce przed treningiem. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom uelastycznia się mięśnie i przygotowuje organizm do dalszego, bardziej intensywnego wysiłku. Po treningu warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
Sportowcy powinni pamiętać o odpowiedniej diecie. Właściwy sposób odżywiania pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki. Jeśli jednak dojdzie już do kontuzji, należy szybko zareagować. Obtarcia i skaleczenia można opatrzyć samemu, jednak z poważniejszymi urazami warto udać się do specjalisty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze