Nie pozwól kontuzjom zrujnować twojego treningu!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPodczas treningu dajesz z siebie wszystko, a gdy narażasz ciało na wzmożony wysiłek nie trudno o kontuzje. Siniaki, bóle mięśni i pęcherze to tylko kilka skutków zbyt intensywnych ćwiczeń. Obolałe ciało może skutecznie uniemożliwić ci kontynuowanie treningów, dlatego w momencie powstania jakiegokolwiek uszkodzenia ciała powinnaś podjąć natychmiastowe środki zaradcze. Dowiedz się, jak nie pozwolić kontuzjom zrujnować treningu!
Jak szybko pozbyć się pęcherzy?
Jeżeli jesteś podatna na powstawanie pęcherzy, powinnaś przedsięwziąć szczególne środki ostrożności podczas ćwiczeń. Jednak gdy bąble już się pojawiły na twojej skórze, nakłuj je zdezynfekowaną igłą, a następnie zastosuj specjalną maść i owiń uszkodzone miejsce bandażem. Do rana pęcherze powinny się już zagoić. Ale jeśli pomimo tego chcesz udać się na siłownię, zabezpiecz miejsce gazą oraz szerokim bandażem, aby stworzyć barierę między uszkodzoną skórą a obuwiem.
Po wystąpieniu takiej kontuzji najlepiej odpuścić sobie trening kardio na dzień lub dwa, zanim skóra się nie zagoi lub przynajmniej zmienić obuwie sportowe. Jeśli po upływie tego czasu w okolicy uszkodzenia zauważysz ropę lub wciąż będziesz odczuwała ból, bezzwłocznie udaj się do lekarza.
Unikaj bólu mięśni po treningu
Ból mięśni jest najczęstszym skutkiem intensywnych treningów siłowych i gdy się pojawi możesz być pewna, że dałaś z siebie wszystko. Jednak z drugiej strony, bolące mięśnie uniemożliwią ci kontynuację ćwiczeń kolejnego dnia. Stan taki może utrzymać się średnio od 24 do 48 godzin po zakończeniu treningu i nazwany został zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. Zanim podejmiesz jakiekolwiek środki zaradcze, upewnij się, że ból nie jest spowodowany poważniejszą kontuzją. Źródło dolegliwości najłatwiej sprawdzić, rozpoznając jego zakres – ból jednego ramienia oznacza kontuzję.
Często dolegliwości spowodowane intensywnym wysiłkiem są tak dotkliwe, że z ledwością wstajesz z łóżka. W takim wypadku zamiast wylegiwać się na kanapie, zrób sobie spacer, wybierz się na basen lub na zajęcia jogi. Wysiłek fizyczny poprawi krążenie krwi w organizmie, dzięki czemu obolałe miejsca szybciej dojdą do siebie.
Uchroń się przed siniakami!
Uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry może doprowadzić do powstania bolesnych siniaków. Jeżeli nawet lekkie uderzenie powoduje u ciebie pojawienie się tych fioletowych znaków, nie jest to objaw żadnej choroby – mankament ten najprawdopodobniej odziedziczyłaś po rodzicach. Za każdym razem, gdy upadniesz podczas treningu na bieżni i jesteś pewna, że prędzej czy później siniak pojawi się na twojej skórze, natychmiast przerwij ćwiczenie. W uszkodzonym miejscu zastosuj okład z lodu, delikatnie owiń miękkim bandażem i trzymaj kończynę powyżej poziomu serca. Pamiętaj, że leki złagodzą ból, ale spowolnią też proces krzepnięcia krwi, dlatego najlepiej ich unikać. Jeżeli stłuczenie okaże się poważne do treningu nie wrócisz od razu, jednak wykonanie przedstawionych czynności powinno uchronić cię przed powstaniem mniejszych obrażeń ciała.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze