Co wydziela twój organizm podczas treningu!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, co dzieje się w twoim ciele podczas uprawiania sportu? W końcu ani ból mięśni po intensywnym treningu, ani uczucie zadowolenia nie pojawiają się znikąd. Odczucia fizyczne i emocje powstają dzięki milionom reakcji chemicznych, które zachodzą w twoim organizmie. Dowiedz się, jakie hormony i związki chemiczne wytwarza twoje ciało podczas aktywności fizycznej, oraz jakie znaczenie mają dla samopoczucia.
Sport to czysta przyjemność!
Przykładem związków wydzielanych podczas treningów są endorfiny. Te związki produkowane przez przysadkę mózgową sprawiają, że czujemy się szczęśliwe, a jednocześnie mamy zablokowane uczucia związane z bólem. Dzięki endorfinom nie odczujesz nieprzyjemnych dolegliwości zaraz po zakończeniu intensywnego treningu. To właśnie za ich sprawą uzależniamy się od ćwiczeń fizycznych i doświadczamy tzw. euforii biegacza.
Dużą dawkę szczęścia podczas ćwiczeń zapewni ci również serotonina, która jest również odpowiedzialna za zdrowy sen i dobry apetyt. Wraz z endorfinami, ten związek chemiczny uczyni wysiłek fizyczny czystą przyjemnością. Poza tym serotonina ma korzystny wpływ na twoje pokłady energii oraz na zdolność uczenia się i koncentracji.
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem przyjemności. Liczne badania wskazują na jej ogromną rolę w procesie tycia. Gdy liczba receptorów dopaminy jest mała, potrzebujesz większej ilości tego związku we krwi (i więcej jedzenia), aby osiągnąć pożądany poziom zadowolenia, niż u osób o normalnej liczbie receptorów. Dzięki regularnym ćwiczeniom poziom dopaminy w organizmie wzrasta, a tym samym maleje uczucie głodu.
Ruch, a szczupła sylwetka
Estrogen odgrywa ogromna rolę w procesie odchudzania – decyduje o tym, czy podczas treningu energia wytwarzana jest przy pomocy węglowodanów czy tłuszczu. Kobiecy organizm wydzielający znacznie większą ilość estrogenu spala tłuszcz, podczas gdy mężczyźni tracą węglowodany. Spadek poziomu tego hormonu jest jedną z głównych przyczyn tycia w czasie menopauzy.
Czynniki wzrostu wydzielane podczas ćwiczeń są związkami przypominającymi hormony, a ich główną funkcją jest wzmaganie i kontrola wzrostu mięśni. Związki takie jak hepatocyty, fibroblast czy insulina wysyłają sygnały do sąsiadujących z nimi komórek ciała, w celu zlokalizowania i odbudowania mięśni nadwyrężonych podczas treningu siłowego oraz regulacji wzrostu masy mięśniowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze