Hit sezonu czyli spacer z kijkami
JOANNA BISZEWSKA • dawno temuSpacer z kijkami to popularnie zwany z angielska Nordic Walking. Spopularyzowany przez narciarzy jako forma treningu letniego, kształcąca umiejętności i podtrzymująca dobrą formę. Dzisiaj spacer z kijkami uprawiają nie tylko sportowcy. Obecnie zaliczany jest do fitnessu i zajęć rekreacyjnych. Szacuje się, że tą formę aktywności uprawia na świecie około miliona osób.
Nordic Walking to przyjemna i lekka forma aktywności fizycznej. Kijki służą do szybkiego, dynamicznego marszu z wymachami rąk do tyłu i odpychaniem się od podłoża. Niewątpliwą zaletą spaceru z kijkami jest jego prostota i małe obciążenie organizmu. Dlatego zaleca się tę formę ruchu w każdym wieku, szczególnie osobom starszym z dolegliwościami wykluczającymi intensywne ćwiczenia, a także osobom z cukrzycą, chorobami ortopedycznymi, chorobami układu krwionośnego, osobom z nadwagą, kobietom w ciąży i młodzież.
Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły pozytywny wpływ regularnych spacerów z kijkami na organizm człowieka. Podczas spaceru pracuje aż 90 proc. mięśni, co świadczy o jego dużej efektywności. Aktywna jest zarówno górna jak i dolna część ciała. Umacniają się mięśnie kręgosłupa, ramion oraz karku. Wspomaganie się kijkami stabilizuje stawy oraz mięsnie, które je otaczają. Minimalnie obciąża stawy biodrowe i kolanowe, co jest szczególnie ważne u osób otyłych i starszych. Regularny trening zwiększa wydolność oddechową, przez co poprawia dotlenienie organizmu i zwiększa pobór tlenu o 20–58 proc. Lepsze dotlenienie poprawia zdolność myślenia i polepsza samopoczucie. Nordic Walking poprzez zwiększenie drożności i gęstości naczyń krwionośnych polepsza ukrwienie mięśni. Ten rodzaj sportu zwiększa również spalanie tkanki tłuszczowejnawet o 40 proc. (około 120 kcal dodatkowe na godzinę), ale tylko przy prawidłowej technice chodzenia. Systematyczne spacery z kijkami w połączeniu z odpowiednim odżywianiem np. dietą niskokaloryczną pomagają pozbyć się niechcianych kilogramów. Aktywność fizyczna działa jak iskra zapłonowa przemiany materii, nakręca spalanie kwasów tłuszczowych i wzmacnia aktywność enzymów „pożerających” tłuszcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze