Trądzik pospolity
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPryszcze mogą skutecznie zepsuć nam humor. Mimo że trądzik jest typową dolegliwością wieku dojrzewania (ma go 90 % młodzieży), to może przedłużyć się aż do wieku średniego. Jest to związane z zatykaniem porów skóry. Na pojawienie się trądziku narażone są aktywne zawodowo kobiety, gdyż często ulegają stresowi, źle się odżywiają i używają złych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, demakijażu i makijażu.
Przyczyny:
zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania,czynniki genetyczne,stres (pogarsza przebieg trądziku),działanie promieni słonecznych,zmiany klimatyczne,zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnych, przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych,nadmierne spożywanie jodu przez długi czas.
Objawy:
tłusta skóra twarzy, klatki piersiowej, pleców i głowy,białe, a potem czarne punkciki,czerwone zapalne grudki, ropne krosty, torbiele, które gojąc się, pozostawiają czasem blizny.
Leczenie:
w łagodnym przebiegu trądziku najczęściej stosuje się preparaty zawierające 2,5 — 5 % nadtlenku benzoilu w formie kremu, roztworu czy żelu. Można jednocześnie stosować środki wysuszające np. kwas salicylowy, etanol. Należy jednak bardzo uważać, aby nie doszło do podrażnienia skóry, dlatego ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.w wypadku przewlekłego trądziku lekarz przypisuje antybiotyki. Na duże zmiany trądzikowe najpowszechniejsze są silnie działające leki — tretynoina i izotretynoina. Obydwa jednak mają wiele działań ubocznych. Podczas stosowania tretynoiny może dojść do wypadania włosów, zapalenia spojówek, zaćmy, uszkodzenia czynności wątroby, łuszczenia i świądu skóry. Izotretynoina może powodować wady płodu, dlatego niewskazana jest podczas ciąży.
Inne sposoby leczenia:
masowanie chorych miejsc esencją z jałowca na bazie oliwy oraz przecieranie wodą lawendową i smarowanie kremem lawendowym (zalecana ostrożność),stosowanie maści nagietkowej i stokrotkowej,picie wywaru z łopianu większego — 5 g liści zalać 1 l wrzącej wody, gotować przez 10 minut, pić 1 — 2 filiżanki w południe i wieczorem, picie naparu z fiołka trójbarwnego — 1,5 g zalać 1 l wrzącej wody, pić 3 filiżanki dziennie między posiłkami.
Wskazania dla osób zagrożonych trądzikiem:
stosuj kosmetyki beztłuszczowe, gdyż tłuszcze rozpoczynają proces zapalny. Niewskazane są też kosmetyki zawierające lanolinę, siarczan sodowo-laurylowy i mirystynian izopropylowy,starannie zmywaj makijaż — najlepiej wodą i łagodnym, bezzapachowym mydłem,nie wyciskaj krostek ani zaskórników, aby nie wywołać infekcji,unikaj słońca, lamp ogrzewających, gdyż leki przeciwtrądzikowe mogą zwiększać wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Wskazane jest też stosowanie kremów z filtrem przeciwsłoneczym w celu zapewnienia lepszej ochrony,unikaj kremów oczyszczających i innych środków złuszczających,myj często włosy, zrezygnuj z balsamów do włosów,wybierz taką fryzurę, aby włosy nie opadały na twarz,przed zastosowaniem środka przeciwtrądzikowego dokładnie umyj skórę,nie mieszaj różnych specyfików jednocześnie,aby zapobiec rozszerzaniu się zmian chorobowych, należy nakładać leki na szerokość około 1,5 cm wokół chorego miejsca.
Rady Ojca Andrzeja Czesława Klimuszki:
Po 50 g:
ziela marzanki, fiołka trójbarwnego oraz dziurawca,korzenia mniszka lekarskiego, łopianu i arcydzięgla,kłącza perzu,liści brzozy i szałwii,kwiatu nagietka i bzu czarnego.
Pić 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem. Można też stosować kąpiele.
Po 50 g:
owoców jałowca,pączków sosny,kłącza tataraku,ziela skrzypu polnego.
7 łyżek mieszanki zalać 2 l wody, gotować przez 10 minut. Odstawić pod przykryciem na 30 minut. Przecedzić do gorącej wody w wannie. Kąpać się przez 15 minut co drugi dzień.
Jak sprawdzić zawartość oleju w kosmetykach?
Aby przekonać się czy kosmetyki, których używamy mają dużą zawartość tłuszczu, należy wetrzeć np. trochę podkładu do twarzy w arkusz papieru. Jeżeli po 24 godzinach wokół miejsca, gdzie nałożony został kosmetyk pojawi się duża, tłusta “otoczka” oznacza to, że jest w nim dużo oleju.
Ciężka postać trądziku może spowodować wystąpienie trwałych blizn, dlatego ważne jest odpowiednio wczesne zgłoszenie się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze