Zadbaj o układ trawienny
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPrawie połowa Polek zjada głównie białe pieczywo i tylko trzy posiłki dziennie. Co piąta kobieta nie je w ogóle śniadania, a 60% badanych przyznaje się, że pije mniej niż 2 litry płynów dziennie. 47% z nich prowadzi siedzący tryb życia, a 66% nie dba o kondycje fizyczną. Przyczyną coraz częstszych dolegliwości układu pokarmowego są złe nawyki żywieniowe. Już czas zadbać o układ trawienny.
Choroby układu pokarmowego dotyczą ludzi na całym świecie, jednak w zależności od miejsca zamieszkania schorzenia te są różne. W krajach UE dotyczą 80 mln ludzi, a w USA 70. Są trzecim z kolei po wypadkach i urazach oraz chorobach układu oddechowego powodem nieobecności w pracy. Schorzenia te to głównie nowotwory złośliwe (25%), z czego 60% to rak jelita grubego. Większą grupę stanowią choroby o charakterze czynnościowym, które wynikają z upośledzenia funkcji narządów, na co często ma wpływ niezdrowy styl życia.
Choroby układu trawiennego:
refluks (objawy: zgaga, ból w dołku podsercowym lub klatce piersiowej, nieprzyjemny kwaśny posmak w ustach, a także zapalenie gardła, uszkodzenie szkliwa zębów, chrypka, nawet astma oskrzelowa), dyspepsja czynnościowa (objawy: ból w nadbrzuszu pojawiający się po posiłku, uczucie sytości, nudności, wzdęcia), zespół jelita drażliwego (objawy: ból brzucha, nieregularne wypróżnienia, biegunka, zaparcia), zaparcie (objawy: rzadkie wypróżnienia — 2 lub mniej na tydzień, twarde stolce oddawane z wysiłkiem), helicobacter pylori - bakteria, która bytuje w żołądku, odpowiada za większość wrzodów żołądka i dwunastnicy.
W Stanach Zjednoczonych choroby układu pokarmowego są przyczyną ograniczenia aktywności, większej ilości dni spędzonych w łóżku, nieobecności w pracy oraz wzmożonej hospitalizacji.
Jak dbać o układ trawienny?
jedz często, ale niewielkie porcje (4–5 razy dziennie),spożywaj posiłki o stałych porach,zwiększ w swoim codziennym menu ilość błonnika pokarmowego (np. 5 porcji owoców i warzyw) oraz dzienne spożycie produktów zbożowych pełnoziarnistych i/lub warzyw strączkowych,jedz dużo ryb (3–5 razy w tygodniu),zmniejsz ilość spożywanych tłuszczów, tłustych i smażonych potraw,wybieraj chude mięso – z kurczaka, królika, indyka,wprowadź do jadłospisu fermentowane produkty mleczne, zwłaszcza probiotyki, (probiotyczne jogurty mleczne mają naukowo udowodnione działanie prozdrowotne),pij 2 litry wody dziennie, a ogranicz picie kawy, alkoholu oraz napojów wzbogaconych w cukier,starannie i powoli rozgryzaj każdy kęs,zrezygnuj z palenia papierosów,zadbaj o kondycję fizyczną,staraj się dbać o prawidłową dla twojego wzrostu masę ciała.
Z Ogólnopolskich Badań Activii przeprowadzonych w ramach kampanii „Optymalne zdrowie i żywienie” realizowanych przez Światową Organizację Gastroenterologiczną i firmę Danone wynika, że prawie połowa Polek zjada głównie białe pieczywo i tylko trzy posiłki dziennie. Co piąta kobieta nie je w ogóle śniadania, a 60% badanych przyznaje się, że pije mniej niż 2 litry płynów dziennie. 47% z nich prowadzi siedzący tryb życia, a 66% nie dba o kondycje fizyczną.
Zdaniem prof. Dr hab. Jarosława Reguły wyniki badań świadczą o tym, że przyczyną coraz częstszych dolegliwości układu pokarmowego są złe nawyki żywieniowe – niewłaściwa, źle zbilansowana dieta, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów oraz niezdrowy tryb życia — brak ruchu, siedząca praca itp.
Większość objawów układu pokarmowego jest charakterystyczna dla wielu różnych chorób. Ból brzucha może oznaczać niewielką dolegliwość, a czasem poważną chorobę, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Nazywane są one objawami alarmowymi.
Są to:
zmiana rytmu (częstości, charakteru) wypróżnień charakterystyczna dla danej osoby,pojawienie się krwi w stolcu,chudnięcie mimo niezmienionego sposobu odżywiania,anemia (blada skóra, osłabienie),trudności w połykaniu stałych i płynnych pokarmów.
Jeżeli niepokoi cię stan twojego zdrowia, koniecznie zgłoś się do lekarza, aby znaleźć przyczynę niepokojących cię objawów.
Źródło: Światowa Organizacja Gastroenterologiczna, Danone, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze