Mity dotyczące antykoncepcji

10. Antykoncepcja - ile na jej temat wie przeciętny Polak?Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć, które informacje dotyczące antykoncepcji nie są prawdziwe. Wiedza na ten temat jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia skuteczne zapobieganie ciąży.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Antykoncepcja - ile na jej temat wie przeciętny Polak?
Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć, które informacje dotyczące antykoncepcji nie są prawdziwe. Wiedza na ten temat jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia skuteczne zapobieganie ciąży.

9. Antykoncepcja chroni przed chorobamiPlanując wybór metody antykoncepcyjnej, warto również uwzględnić metodę zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. W szczególności dotyczy to osób często zmieniających partnera. Jedyną metodą antykoncepcji zabezpieczającą daną osobę przed chorobami wenerycznymi są prezerwatywy.
Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

9. Antykoncepcja chroni przed chorobami
Planując wybór metody antykoncepcyjnej, warto również uwzględnić metodę zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. W szczególności dotyczy to osób często zmieniających partnera. Jedyną metodą antykoncepcji zabezpieczającą daną osobę przed chorobami wenerycznymi są prezerwatywy.

8. Pigułki antykoncepcyjne powodują tycieWiele kobiet obawia się tej metody antykoncepcyjnej ze względu na ryzyko przytycia. W rzeczywistości przyrost masy ciała na skutek stosowania pigułek antykoncepcyjnych zdarza się niezwykle rzadko. Oczywiście pod warunkiem, że przestrzegamy zdrowego stylu życia – regularnie ćwiczymy i stosujemy racjonalną dietę.
Zdjęcie autorstwa TipsTimesAdmin / CC BY-SA

8. Pigułki antykoncepcyjne powodują tycie
Wiele kobiet obawia się tej metody antykoncepcyjnej ze względu na ryzyko przytycia. W rzeczywistości przyrost masy ciała na skutek stosowania pigułek antykoncepcyjnych zdarza się niezwykle rzadko. Oczywiście pod warunkiem, że przestrzegamy zdrowego stylu życia – regularnie ćwiczymy i stosujemy racjonalną dietę.

7. Środki antykoncepcyjne zmniejszają płodnośćRozmaite tabletki antykoncepcyjne, krążki czy wkładki zabezpieczają kobietę przed zajściem w ciążę. Niemniej jednak, po odstawieniu tej metody płodność wraca. Czasem po prostu następuje to dopiero po upływie kilku miesięcy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Środki antykoncepcyjne zmniejszają płodność
Rozmaite tabletki antykoncepcyjne, krążki czy wkładki zabezpieczają kobietę przed zajściem w ciążę. Niemniej jednak, po odstawieniu tej metody płodność wraca. Czasem po prostu następuje to dopiero po upływie kilku miesięcy.

6. Nie należy przyjmować tabletek antykoncepcyjnych w sposób ciągłyZaprzestanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest konieczne jedynie w przypadku, gdy kobieta planuje zajść w ciążę. W przeciwnym razie nie ma takiej potrzeby.
Zdjęcie autorstwa lookcatalog / CC BY

6. Nie należy przyjmować tabletek antykoncepcyjnych w sposób ciągły
Zaprzestanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest konieczne jedynie w przypadku, gdy kobieta planuje zajść w ciążę. W przeciwnym razie nie ma takiej potrzeby.

5. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może spowodować raka piersiZe względu na to, że rak piersi ma związek z hormonami, kobiety często obawiają się stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Rzeczywiście panie stosujące antykoncepcję są bardziej narażone na wystąpienie tego nowotworu. Z tego względu u tej grupy kobiet zaleca się częste badania profilaktyczne piersi.
Zdjęcie autorstwa Beks8385 / CC BY

5. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może spowodować raka piersi
Ze względu na to, że rak piersi ma związek z hormonami, kobiety często obawiają się stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Rzeczywiście panie stosujące antykoncepcję są bardziej narażone na wystąpienie tego nowotworu. Z tego względu u tej grupy kobiet zaleca się częste badania profilaktyczne piersi.

4. Irygacje pochwy zabezpieczają kobietę przed ciążąIrygacja polega na płukaniu wnętrza pochwy przy użyciu roztworu wodnego. Wiele kobiet sądzi, że metoda ta skutecznie zapobiega ciąży, a nawet wystąpieniu chorób przenoszonych drogą płciową. W rzeczywistości irygacja nie zapobiega ciąży, a nawet może zwiększyć ryzyko infekcji pochwy w sytuacji, gdy jest zbyt często wykonywana.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Irygacje pochwy zabezpieczają kobietę przed ciążą
Irygacja polega na płukaniu wnętrza pochwy przy użyciu roztworu wodnego. Wiele kobiet sądzi, że metoda ta skutecznie zapobiega ciąży, a nawet wystąpieniu chorób przenoszonych drogą płciową. W rzeczywistości irygacja nie zapobiega ciąży, a nawet może zwiększyć ryzyko infekcji pochwy w sytuacji, gdy jest zbyt często wykonywana.

3. Podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążęKobieta staje się płodna od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki. Nie ma znaczenia, czy do inicjacji seksualnej dochodzi po raz pierwszy – ryzyko zajścia w ciążę jest wówczas tak samo wysokie, jak u kobiet regularnie współżyjących.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę
Kobieta staje się płodna od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki. Nie ma znaczenia, czy do inicjacji seksualnej dochodzi po raz pierwszy – ryzyko zajścia w ciążę jest wówczas tak samo wysokie, jak u kobiet regularnie współżyjących.

2. W trakcie okresu nie można zajść w ciążęRzeczywiście moment wystąpienia miesiączki to czas, w którym ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niewielkie. Warto jednak pamiętać o tym, że owulacja następuje zaraz po miesiączce i ze względu na to, że plemniki mogą przeżyć w macicy przez okres 6 dni – istnieje ryzyko zapłodnienia nawet wtedy, gdy kobieta ma okres.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. W trakcie okresu nie można zajść w ciążę
Rzeczywiście moment wystąpienia miesiączki to czas, w którym ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niewielkie. Warto jednak pamiętać o tym, że owulacja następuje zaraz po miesiączce i ze względu na to, że plemniki mogą przeżyć w macicy przez okres 6 dni – istnieje ryzyko zapłodnienia nawet wtedy, gdy kobieta ma okres.

1. Karmienie piersią zapobiega ciążyNiestety to kolejna nieprawdziwa informacja. Rzeczywiście karmienie piersią może tymczasowo zatrzymać owulację i doprowadzić do laktacyjnego braku miesiączki. Niemniej jednak, większość kobiet w tym czasie może zajść w ciążę.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

1. Karmienie piersią zapobiega ciąży
Niestety to kolejna nieprawdziwa informacja. Rzeczywiście karmienie piersią może tymczasowo zatrzymać owulację i doprowadzić do laktacyjnego braku miesiączki. Niemniej jednak, większość kobiet w tym czasie może zajść w ciążę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Żywność GMO Implanty antykoncepcyjne 10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą Sześć powodów, dla których jesz, choć nie jesteś głodna! Ciągłe zmęczenie Stawianie pijawek Na co patrzą mężczyźni? Kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn Jesienna regeneracja Jak zadbać o swoje nogi? Zioła na żołądek Koniec z retuszem w kolorowych magazynach?