8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet

10. Antykoncepcja w dzisiejszych czasachW obecnej chwili kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji. To z kolei sprawia, że wybór jednej z nich jest zdecydowanie trudniejszy. Warto rozważyć ewentualne plusy i minusy stosowania poszczególnych środków antykoncepcyjnych.
Zdjęcie autorstwa Dalibor Tomic / CC BY

10. Antykoncepcja w dzisiejszych czasach
W obecnej chwili kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji. To z kolei sprawia, że wybór jednej z nich jest zdecydowanie trudniejszy. Warto rozważyć ewentualne plusy i minusy stosowania poszczególnych środków antykoncepcyjnych.

9. Wybór metody antykoncepcjiPierwszym najważniejszym krokiem przed wyborem sposobu antykoncepcji jest wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista ten może pomóc dobrać najlepszą metodę antykoncepcji dla danej kobiety. Warto dobrze się przygotować na tę wizytę. Istotny jest stan zdrowia potwierdzony wynikami badań oraz ewentualne schorzenia, które miały miejsce w rodzinie, np. rak piersi.
Zdjęcie autorstwa Army Medicine / CC BY

9. Wybór metody antykoncepcji
Pierwszym najważniejszym krokiem przed wyborem sposobu antykoncepcji jest wizyta u lekarza ginekologa. Specjalista ten może pomóc dobrać najlepszą metodę antykoncepcji dla danej kobiety. Warto dobrze się przygotować na tę wizytę. Istotny jest stan zdrowia potwierdzony wynikami badań oraz ewentualne schorzenia, które miały miejsce w rodzinie, np. rak piersi.

8. PrezerwatywyPrezerwatywy to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny stosowany przez pary. Zabezpieczają one kobietę przed zajściem w ciążę oraz chronią ją przed rozmaitymi chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Plusem tego rodzaju antykoncepcji jest niska cena oraz to, że prezerwatywy są  ogólnodostępne bez recepty. Niestety wadą tej metody jest ryzyko zajścia w ciążę w przypadku pęknięcia prezerwatywy oraz wtedy, gdy zostanie ona źle założona.
Zdjęcie autorstwa Morgan / CC BY

8. Prezerwatywy
Prezerwatywy to najpopularniejszy środek antykoncepcyjny stosowany przez pary. Zabezpieczają one kobietę przed zajściem w ciążę oraz chronią ją przed rozmaitymi chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Plusem tego rodzaju antykoncepcji jest niska cena oraz to, że prezerwatywy są  ogólnodostępne bez recepty. Niestety wadą tej metody jest ryzyko zajścia w ciążę w przypadku pęknięcia prezerwatywy oraz wtedy, gdy zostanie ona źle założona.

7. Pigułki antykoncepcyjneWybór tabletek antykoncepcyjnych jest coraz większy – można zdecydować się na jedno- bądź dwuskładnikowe. Za ich pomocą można dodatkowo leczyć nieregularne miesiączki, trądzik czy zbyt małą krzepliwość krwi. Regularne przyjmowanie tabletek może zmniejszyć dolegliwości odczuwalne w czasie menstruacji oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej, ich stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajników. Niekiedy przyjmowanie pigułek może spowodować ryzyko wystąpienia zakrzepów we krwi czy problemów z wątrobą. Z tego względu konieczne są regularne badania kontrolne. Ponadto, istnieje ryzyko zajścia w ciążę w przypadku pominięcia kilku tabletek lub w momencie wystąpienia biegunki.
Zdjęcie autorstwa Nate Grigg / CC BY

7. Pigułki antykoncepcyjne
Wybór tabletek antykoncepcyjnych jest coraz większy – można zdecydować się na jedno- bądź dwuskładnikowe. Za ich pomocą można dodatkowo leczyć nieregularne miesiączki, trądzik czy zbyt małą krzepliwość krwi. Regularne przyjmowanie tabletek może zmniejszyć dolegliwości odczuwalne w czasie menstruacji oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej, ich stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajników. Niekiedy przyjmowanie pigułek może spowodować ryzyko wystąpienia zakrzepów we krwi czy problemów z wątrobą. Z tego względu konieczne są regularne badania kontrolne. Ponadto, istnieje ryzyko zajścia w ciążę w przypadku pominięcia kilku tabletek lub w momencie wystąpienia biegunki.

6. Plaster antykoncepcyjnyJest to hormonalna metoda antykoncepcji dla wygodnych i zabieganych osób, które nie zawsze pamiętają o wzięciu tabletki o tej samej porze każdego dnia. Plaster przykleja się w obrębie ramienia lub tułowia na okres tygodnia, a następnie wymienia się go na nowy. Jedynym mankamentem tej metody jest to, że plaster może być widoczny oraz powodować podrażnienie skóry.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Plaster antykoncepcyjny
Jest to hormonalna metoda antykoncepcji dla wygodnych i zabieganych osób, które nie zawsze pamiętają o wzięciu tabletki o tej samej porze każdego dnia. Plaster przykleja się w obrębie ramienia lub tułowia na okres tygodnia, a następnie wymienia się go na nowy. Jedynym mankamentem tej metody jest to, że plaster może być widoczny oraz powodować podrażnienie skóry.

5. Krążek dopochwowyMetoda ta polega na wprowadzeniu do pochwy elastycznej membrany, która ma zapobiegać przedostawaniu się plemników do jajowodów. Krążek ten może być założony przez lekarza ginekologa bądź przez pacjentkę samodzielnie w domu. Od czasu do czasu konieczna jest wizyta u lekarza w celu sprawdzenia szczelności krążka. To doskonała metoda dla kobiet, które chcą się szybko i skutecznie zabezpieczyć. Co więcej, w ten sposób nie narażamy organizmu na działanie hormonów. Niestety wadą tej metody jest zwiększone ryzyko zakażeń układu moczowego.
Zdjęcie autorstwa Axefan2 / CC BY

5. Krążek dopochwowy
Metoda ta polega na wprowadzeniu do pochwy elastycznej membrany, która ma zapobiegać przedostawaniu się plemników do jajowodów. Krążek ten może być założony przez lekarza ginekologa bądź przez pacjentkę samodzielnie w domu. Od czasu do czasu konieczna jest wizyta u lekarza w celu sprawdzenia szczelności krążka. To doskonała metoda dla kobiet, które chcą się szybko i skutecznie zabezpieczyć. Co więcej, w ten sposób nie narażamy organizmu na działanie hormonów. Niestety wadą tej metody jest zwiększone ryzyko zakażeń układu moczowego.

4. Pierścień domaciczny
To kolejna metoda antykoncepcyjna wykorzystująca działanie hormonów. Jej zaletą jest ogromna wygoda – wystarczy zaaplikować elastyczny pierścień do wnętrza pochwy. Nie ma konieczności przyjmowania tabletek o stałej porze dnia – nie każda kobieta zawsze o tym pamięta. Niestety czasem założenie pierścienia może skutkować bólami głowy, wzdęciami czy tkliwością piersi. Poza tym, nie należy z nich korzystać przy skłonności do zakrzepów.

3. Wkładka wewnątrzmacicznaJest to wkładka w kształcie litery T, która musi zostać wprowadzona do macicy przez lekarza. Stanowi ona bardzo skuteczną metodę antykoncepcji i zapewnia ochronę na wiele lat. Istnieją wkładki hormonalne bądź takie, które wykorzystują działanie miedzi powodującej upośledzenie ruchliwości plemników. Niestety w przypadku tej metody wzrasta ryzyko infekcji pochwy.
Zdjęcie autorstwa Hic et nunc / CC BY

3. Wkładka wewnątrzmaciczna
Jest to wkładka w kształcie litery T, która musi zostać wprowadzona do macicy przez lekarza. Stanowi ona bardzo skuteczną metodę antykoncepcji i zapewnia ochronę na wiele lat. Istnieją wkładki hormonalne bądź takie, które wykorzystują działanie miedzi powodującej upośledzenie ruchliwości plemników. Niestety w przypadku tej metody wzrasta ryzyko infekcji pochwy.

2. Zastrzyk hormonalnyRyzyko zajścia w ciążę u kobiet stosujących tę metodę jest najmniejsze spośród wszystkich wymienionych wcześniej sposobów. Metoda ta jest bardzo wygodna – wystarczy regularnie chodzić na zastrzyki hormonalne do lekarza w odstępach 3 miesięcy. Niestety długotrwałe stosowanie tej metody może mieć negatywny wpływ na gęstość kości. Ponadto, zajście w ciążę po odstawieniu tej metody jest możliwe po długim czasie – ok. 10 miesiącach.
Zdjęcie autorstwa Steven Depolo / CC BY

2. Zastrzyk hormonalny
Ryzyko zajścia w ciążę u kobiet stosujących tę metodę jest najmniejsze spośród wszystkich wymienionych wcześniej sposobów. Metoda ta jest bardzo wygodna – wystarczy regularnie chodzić na zastrzyki hormonalne do lekarza w odstępach 3 miesięcy. Niestety długotrwałe stosowanie tej metody może mieć negatywny wpływ na gęstość kości. Ponadto, zajście w ciążę po odstawieniu tej metody jest możliwe po długim czasie – ok. 10 miesiącach.

1. Podwiązanie jajowodówJest to metoda chirurgicznej sterylizacji narządów rodnych kobiety, w czasie której zablokowane zostają jajowody. Skuteczność w tym przypadku wynosi 100%. Warto jednak pamiętać o tym, że nie można odwrócić skutków działania tej metody.

1. Podwiązanie jajowodów
Jest to metoda chirurgicznej sterylizacji narządów rodnych kobiety, w czasie której zablokowane zostają jajowody. Skuteczność w tym przypadku wynosi 100%. Warto jednak pamiętać o tym, że nie można odwrócić skutków działania tej metody.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak rozpoznać objawy anoreksji i bulimii u swojego dziecka? Choroba Pageta Laskowe, włoskie a może nerkowca. List do dietetyka Nietrzymanie moczu to nie wstyd Ćwiczenia na stepperze Topinambur - czym jest, właściwości, zastosowanie, skutki uboczne Niewinne świeczki też mogą być niebezpieczne dla zdrowia Kroki cha cha 5 sprawdzonych sztuczek, które pozwolą ci skuteczniej flirtować Bierz przykład z gwiazd i weź udział w Herbalife Triathlon Gdynia 2014! Jak nie przytyć w święta? Czym zastąpić produkty rakogenne?