Co to jest kolposkopia?
MARICRUZ • dawno temuKolposkopia to obok usg, mammografii i cytologii, jedno z najważniejszych badań ginekologicznych. Nie tylko daje natychmiastowe rozpoznanie zmian w obrębie szyjki macicy, ale pozwala też na rozpoczęcie leczenia zaraz po nim. Jak przebiega badanie? Kiedy się je wykonuje i jaki jest jego cel?
Cel badania
Kolposkopia to badanie, podczas którego lekarz za pomocą specjalnego przyrządu (kolposkopu) ogląda szyjkę macicy, pochwę i srom. Pozwala to w kilka minut rozpoznać rodzaj infekcji, przyczyny upławów, a przede wszystkim w pełni uleczalną na tym etapie przedkliniczną postać raka szyjki macicy.
Dla kogo?
Na kolposkopię kierowane są przede wszystkim kobiety, których wynik cytologii nie był prawidłowy. Nie musi to oznaczać kłopotów, ale warto sprawdzić zmiany za pomocą dokładniejszego sprzętu. Wskazaniem do badania jest też podejrzenie zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Przede wszystkim zaś jest badaniem profilaktycznym raka szyjki macicy.
Przebieg kolposkopii
Na kilka dni przed badaniem kobieta nie powinna dokonywać irygacji pochwy, badać się ginekologicznie i współżyć. Kolposkopia nie może być też wykonywana podczas menstruacji, aby nie utrudniać obserwacji. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Wejście do pochwy kobiety jest rozszerzane wziernikiem, a następnie wprowadzony zostaje kolposkop – urządzenie z układem optycznym. Pierwszym etapem badania jest analiza środowiska części pochwowej. Następnie ten fragment zostaje zmywany roztworem chlorku sodu, a w dalszej kolejności roztworem kwasy octowego lub mlekowego, co ułatwia rozpoznanie zmian. Jeżeli istnieje podejrzenie zaburzeń, w znieczuleniu pobierany jest wycinek z kanału szyjki macicy. Na zakończenie szyjka macicy barwiona jest jodyną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze