Jaki dzbanek filtrujący kupić? Zobacz na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuDzbanek filtrujący to obecnie niezbędnik w każdej kuchni, który skutecznie oczyszcza wodę z kranu z wszelkich zanieczyszczeń. Przy codziennym korzystaniu, szybko zauważysz różnicę w smaku oraz na dobre zrezygnujesz z kupowania butelkowanej wody. Dzbanek filtrujący jest wyposażony w specjalny wskaźnik, który przypomina o comiesięcznej wymianie wkładu. Poniżej znajdziesz mini przewodnik zakupowy, dzięki któremu poznasz właściwości dzbanka filtrującego.
Co prawda często możesz usłyszeć, że woda z kranu nadaje się do spożycia i posiada wiele cennych minerałów niż niektóre wody butelkowane. Jednak ze względu na niektóre metale ciężkie, konieczne jest jej oczyszczanie, a dzbanek filtrujący to idealne narzędzie do tego zadania. Nie musisz już wydawać fortuny na butelki wody mineralnej, ponieważ od teraz wystarczy dzbanek filtrujący.
Jak działa dzbanek filtrujący?
Dzbanek filtrujący ma bardzo prostą budowę – składa się z dzbanka oraz wymiennego wkładu (zazwyczaj węglowego). Filtr zatrzymuje wszelkie związki organiczne w tym chlor, rdzę, a nawet metale ciężkie i nie zmienia smaku wody. Dzięki stosowaniu dzbanka filtrującego, woda staje się zmiękczona i pozbawiona soli wapnia – to sprawia, że nie musisz już martwić się uciążliwym kamieniem. Stosowanie wody z dzbanka filtrującego do gotowania w czajniku, wpływa na mniejszą awaryjność wszelkich sprzętów AGD.
Typy wkładów do dzbanka filtrującego
Przeglądając oferty dzbanków filtrujących, najczęściej pojawiają się informacje o wkładach węglowych, które są najpowszechniejsze w tego typu urządzeniach. Węgiel aktywny stosowany w filtrach, często jest wzbogacony np. żywicą jonowymienną (wpływa na twardość wody). Jeśli borykasz się z problemem twardej wody, wybierz dzbanek filtrujący z wkładem węglowym. Oprócz tego dostępne są także filtry poprawiające pH wody ze złożem alkalicznym, czy też wkłady z magnezem. Wybieraj spośród modeli sprawdzonych marek dzbanków filtrujących, ze względu na posiadane atesty.
Budowa i pojemność dzbanka filtrującego
Najczęściej dzbanek filtrujący wykonany jest z plastiku albo szkła, ale możesz znaleźć również modele z trwałych tworzyw sztucznych lub szkła hartowanego. Pojemność waha się od 0,5l do nawet 3 l, ale najpopularniejszy dzbanek filtrujący ma pojemność 1,5–2l. W przypadku dużej rodziny, na pewno lepiej sprawdzi się produkt o znacznie większej pojemności – zwróć uwagę na rączkę, aby ułatwiał podnoszenie dzbanka. Inną równie ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego dzbanka filtrującego jest także jego "dzióbek". Zazwyczaj będziesz nalewać oczyszczoną wodę wprost do kubka, dlatego też zakończenie dzbanka powinno ułatwiać korzystanie. Im prostsza budowa i duża szczelność, tym lepsza gwarancja na to, że woda rzeczywiście jest czysta dzięki dzbankowi filtrującemu.
Dzbanek filtrujący i wskaźnik zużycia wkładu
Coraz więcej dzbanków filtrujących wyposażonych jest w specjalny wskaźnik, dzięki któremu sprawdzisz, kiedy należy wymienić wkład. Pamiętaj, że wbudowany wskaźnik pokazuje jedynie czas wymiany wkładu, a nie realne zużycie filtra. Najczęściej wkłady dzbanka filtrującego starczają na 2–4 tygodnie, lecz wszystko zależy od intensywności korzystania oraz rzeczywistego stanu wody.
Dzbanek filtrujący w dobrej cenie
Pamiętaj, że inwestując w dzbanek filtrujący zaoszczędzisz na kupowaniu wody butelkowanej. Dlatego też warto poświęcić więcej czasu, aby wybrać najlepszy model dla siebie. Możesz kupić dzbanek filtrujący za niecałe 50 złotych, ale zwróć uwagę na liczbę filtrów dołączonych do zestawu. Częściej opłaca się kupić nieco droższy produkt z większym wyposażeniem. W związku z tym także cena może ulec zmianie – wszystko zależy od marki i rodzaju dołączonych filtrów. Dzbanek filtrujący to niewielki koszt, który posłuży ci na wiele lat oraz pozwoli zaoszczędzić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze