Angelina Jolie to zrobiła. Ty też powinnaś!
JOANNA HIRSZLER • dawno temuJeszcze kilka miesięcy temu było bardzo głośno o tej doskonałej amerykańskiej aktorce. Wbrew pozorom przyczyną tego wcale nie była żadna niezwykła rola Angeliny w filmie. Gwiazda otwarcie przyznała, że poddała się testom genetycznym, a następnie podwójnej mastektomii. Wszystko po to, aby chronić własne zdrowie. Dowiedz się, dlaczego warto wykonać badania genetyczne.
Rola badań genetycznych
W trakcie testów genetycznych możliwe jest wykrycie mutacji w obrębie określonych genów. W przypadku kobiet zaleca się badanie genów BRCA-1 oraz BRCA-2. Jakakolwiek nieprawidłowość w ich budowie sugeruje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Ryzyko zachorowania jest szczególnie wysokie w przypadku kobiet, których członkowie rodziny chorowali wcześniej na raka.
To straszne, ale mutacja w obrębie tych genów zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi przed 70 rokiem życia nawet o 65%. Wzrasta również o 40% współczynnik ryzyka zachorowania na raka jajnika.
Czy zawsze konieczna jest mastektomia?
Obecność mutacji w genach wcale nie oznacza, że musisz poddać się mastektomii. Większość kobiet niestety tak myśli i dlatego rezygnuje z badania. W rzeczywistości pozytywny wynik badania spowoduje, że zostaniesz otoczona opieką medyczną. Dwa razy w roku będziesz mogła udać się do lekarza na palpacyjne badanie piersi, USG oraz rezonans magnetyczny. Poza tym będziesz musiała raz na pół roku wykonać podstawowe badanie ginekologiczne, USG przezpochwowe oraz badanie krwi oznaczające obecność antygenu nowotworowego CA 125. Lekarze rzadko proponują pacjentkom profilaktyczną mastektomię. Zdarza się to jedynie w przypadku kobiet objętych wysokim ryzykiem zachorowania. Zazwyczaj profilaktyka polega głównie na wykonywaniu regularnych badań. Czy czujesz się przekonana do tego, aby wykonać testy genetyczne?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze