Dieta w profilaktyce raka macicy. Czy to możliwe?
ALICJA • dawno temuWedług badaczy infekcja wirusowa prowadząca do rozwoju raka szyjki macicy w dużej mierze zależy od odpowiedniej diety. Co powinna zawierać taka dieta?
Beta-karoten
Zdaniem naukowców te kobiety, które spożywały pokarmy bogate w beta-karoten chorowały o wiele rzadziej niż te, których dieta była uboga w ten składnik. Stosunek zachorowań wynosił niemalże 1:5. Pokarmy, które zmniejszają ryzyko zachorowań na raka macicy to bogate w beta-karoten:
- marchewka,
- szpinak,
- brokuły,
- melony,
- sałaty,
- a także bogate w wapń jogurty i sery.
Kwas foliowy
Dr Ch. Butterworth Jr. z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham stwierdził, że kobiety mające wirusowe infekcje miejsc intymnych i mające niski poziom kwasu foliowego we krwi są pięciokrotnie bardziej skłonne do nieprawidłowych przemian komórkowych niż kobiety o wyższym poziomie tego kwasu.
Niedobór kwasu foliowego prowadzi do uszkodzenia materiału genetycznego komórek i ułatwia wniknięcie do niego wirusów. Kwas foliowy, zdaniem prof. Ch.
Butterworth’a, ma temu zapobiegać. Niestety, dieta bogata w kwas foliowynie skutkuje w przypadku już istniejących zmian nowotworowych.
Gdzie znajdziemy kwas foliowy?
- Wątróbki duszone;
- przetwory zbożowe;
- świeży sok pomarańczowy lub z puszki;
- świeży szpinak;
- biała i czerwona fasola;
- fasolka sojowa;
- szparagi;
- rzepa;
- awokado;
- brukselka;
- ciecierzyca;
- ziarna słonecznika;
- brokuły;
- buraki;
- maliny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze