Obniżenie macicy
KAROLINA • dawno temuMimo że coraz częściej mamy do czynienia z pełni niezależnymi i gotowymi mówić o swoich uczuciach kobietami, to jednak nadal istnieją tematy określane mianem tabu. Sporą grupę stanowią tutaj problemy zaliczane do tzw. kobiecych dolegliwości. Obok bolesnego miesiączkowania, zbyt obfitych krwawień, problemów z utrzymywaniem moczu pojawiają się zmiany związane z narządami rodnymi. Wraz z biegiem czasu w naszym organizmie dochodzi do szeregu zmian, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Pierwsze z nich zauważamy już podczas ciąży, która często w diametralny sposób zmienia nasz wygląd. Po porodzie natomiast mamy do czynienia z kolejnymi zmianami. Do jednej i drugiej grupy zaliczane jest obniżenie macicy. Na czym ono polega? Dlaczego macica ulega obniżeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Obniżenie szyjki macicy
Problem obniżania się macicy dotyka bardzo dużą grupę kobiet. Pojawia się on najczęściej u pań, które ukończyły 30 rok życia i mają już za sobą ciążę oraz poród. Zwykle obniżenie macicy po porodzie może mieć różną postać i stopień zaawansowania. Wskazuje się dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Z jednej strony obniżenie szyjki macicy w ciąży związane jest chociażby z działaniem sił, które dotychczas gwarantowały jej prawidłowe ułożenie. Z drugiej natomiast może nastąpić osłabienie aparatu utrzymującego macicę we właściwej pozycji. Jakie są inne przyczyny obniżania się macicy? Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się tego problemu obok przebytej ciąży są również problemy trawienne i często powstające zaparcia bądź wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że obniżenie dna macicy początkowo może dawać bardzo niecharakterystyczne objawy, jak na przykład ból podbrzusza. Podobnie jak dzieje się to w innych przypadkach, problemopadniętej macicy jest łatwiejszy do rozwiązania, gdy został w miarę szybko zaobserwowany. Z tego względu należy pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie wielu nieprzyjemnych konsekwencji jest regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym. W początkowym stadium zupełnie wystarczalne jest wdrożenie odpowiedniej gimnastyki bądź zastosowanie odpowiednich krążków podtrzymujących macicę.
Wypadanie macicy
Jeżeli w miarę szybko nie zareagujemy albo też nastąpi bardzo duże uszkodzenie aparatu utrzymującego macicę we właściwym miejscu, może dojść do bardziej nieprzyjemnych konsekwencji. Oprócz obniżenia szyjki macicy może nastąpić jej wypadanie. Może ono mieć dwie postaci. Z jednej strony pojawia się częściowe wypadanie macicy, z drugiej natomiast dochodzi do jej całkowitego wypadania. Istnieje kilka sposobów rozwiązywania tego problemu. Zawsze jednak wiążą się one z interwencją chirurgiczną. W zależności od tego, w jakim wieku jest pacjentka oraz czy zdecyduje się częściowo zrezygnować z aktywności seksualnej, stosowane są różne metody podnoszenia macicy. Decyzja o poddaniu się danej operacji powinna być dokładnie przemyślana. Jednak o ile obniżenie macicy nie zawsze musi być leczone, o tyle jej wypadanie wymaga bezwzględnej interwencji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze