Co to jest tyłozgięcie macicy?
MARICRUZ • dawno temuChoć tyłozgięcie macicy to nie choroba, nie jest komfortową przypadłością. Kobiety często nie wiedzą, jak ułożona jest ich macica, a gdy odkrywają przyczyną swoich dolegliwości obawiają się, czy nie wpłynie to na ich starania o dziecko oraz ciążę. Czym jest tyłozgięcie macicy?
Ułożenie macicy
Macica znajduje się w miednicy mniejszej. Składa się z trzech części – cieśni, szyjki i trzonu macicy. Ta ostatnia w prawidłowo zbudowanym ciele i odpowiednim funkcjonowaniu organizmu pochylona jest pod kątem zbliżonym do 90 stopni w stosunku do pochwy. Niekiedy jednak kąt ten może być inny, a trzon wygięty w tył od szyjki macicy. Mówimy wtedy o tyłozgięciu macicy. Jak szacują lekarze, przypadłość ta dotyczy aż 25% kobiet.
Jak rozpoznać tyłozgięcie?
Ponieważ tyłozgięcie nie jest chorobą, nie objawia się widocznymi przypadłościami. Jedynym sygnałem zmian jest ból odczuwalny podczas stosunku (szczególnie w pozycji „od tyłu”), a także silnie promieniujący ból dolnej partii pleców podczas menstruacji. Nie wszystkie kobiety jednak odczuwają te dolegliwości.
Jak leczyć tyłozgięcie macicy?
Tyłozgięcie macicy traktowane jest jako „specyficzna uroda” tego narządu i nie podlega leczeniu. Należy zatem… nauczyć się z tym żyć. Można jedynie łagodzić objawy, jeśli są szczególnie dokuczliwe. W tym celu przyjmuj środki poprawiające ukrwienie macicy – dzięki temu ból miednicy i pleców złagodnieje.
Czy tyłozgięcie to problem w ciąży?
Nietypowe wygięcie macicy nie stanowi problemu w zajściu w ciążę, jej donoszeniu ani rozwiązaniu. Macica współpracuje z rozwijającym się płodem i przyjmuje taką pozycję, by dziecku było jak najwygodniej w łonie matki. Nie mniej jednak lekarz podczas rutynowych badań stwierdzi ewentualne ryzyko i podejmie odpowiednie leczenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze