Grzyby służą zdrowiu
JADWIGA OLCZAK • dawno temuJesień to najlepszy czas na grzybobranie. Grzyby goszczą na naszych stołach pod różnymi postaciami. Suszone, marynowane lub jako składnik potraw - zawsze są doskonałe. Mają nie tylko ciekawy smak, ale też wyjątkowy aromat. To nie jedyne ich walory. Przede wszystkim posiadają liczne wartości odżywcze, a nawet antynowotworowe.
W grzybach zawarte są witaminy A, C, D, PP i z grupy B, a także sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, sodu i żelaza. Warto jednak pamiętać, że ich wartość odżywcza zależy od gatunku i pochodzenia grzybów. Ponadto, zawierają dużo wody (80–90%) oraz błonnika, dzięki czemu zalecane są osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy.
Borowiki szlachetne i pieprzniki jadalne, nazywane kurkami to powód do dumy każdego grzybiarza. Są one źródłem wapnia, białka, fosforu, żelaza oraz witamin z grupy B i PP. Cenione są także boczniaki ze względu na właściwości lecznicze. Wzmacniają one naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz wpływają na większą odporność organizmu. Smaczne, łatwo dostępne i zdrowe są także pieczarki, których zaletą jest wysoka zawartość potasu, magnezu, selenu i sodu, a także obecność witamin z grupy B oraz witaminy C.
W składzie chemicznym boczniaka, borowika, pieczarki a także podgrzybka i grzybków Shitake czy Hiratake stwierdzono obecność beta glukanu.
— Jest to substancja bioaktywna o silnych właściwościach przeciwutleniających, pobudzająca pracę układu immunologicznego. Zwiększa ona również produkcję białych ciałek krwi w szpiku kostnym i neutralizuje wolne rodniki, które są jedną z przyczyn powstawania nowotworów. – mówi Joanna Zwolak, dietetyk z Centrum Nauturhouse w Lublinie. Poza tym zdaniem niektórych naukowców substancja aktywna pleuran znajdująca się w boczniaku może zmniejszać guzy nowotworowe, a przeciwutleniacz ergotioneina opóźnia procesy starzenia komórek oraz zapewnia im ochronę przed uszkodzeniami.
Aby zyskać to co najcenniejsze, warto wiedzieć, jak przyrządzać grzyby.
— Najzdrowszą metodą obróbki grzybów jest gotowanie, w czasie którego węglowodany ulegają rozkładowi na bardziej przyswajalne przez organizm cukry proste. Ponadto sposób ten w niewielkim stopniu zmienia właściwości grzybów. – radzi dietetyk z Naturhouse.
Uwielbiane przez wszystkich grzybki marynowane zawierają dużo kwasu octowego, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Zrezygnować z nich powinny osoby cierpiące na nadkwasotę żołądka, wrzody i anemię. Suszone są nieocenione do przygotowania świątecznych potraw, pozostawiają w naszym domu niezwykły aromat, posiadają dużą ilość białka, a zawierają mało witaminy C.
Grzyby są niestety ciężkostrawne, przez co nie są wskazane dla dzieci, ludzi starszych oraz chorych na nerki i zmagających się ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Poza tym spożywanie grzybów w połączeniu z alkoholem powoduje dodatkowe obciążenie żołądka, a tym samym bóle brzucha.
Warto jeść grzyby przez cały rok. Pamiętać jednak należy o zachowaniu ostrożności podczas ich zbierania oraz o przyrządzaniu ich w odpowiedni sposób. Dzięki temu będziemy czerpać z nich to, co najlepsze.
Źródło: informacja prasowa Ilona Lewkowicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze