Objawy nerwicy lękowej – rozpoznanie i leczenie. Zobacz przyczyny neurozy
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzJedną z najczęściej występujących odmian nerwicy jest nerwica lękowa. To poważne zaburzenie psychiczne, które powodowane jest nierozwiązanymi konfliktami wewnętrznymi. Wiele sytuacji może wywołać niezrozumiały lęk u chorych, a w związku z tym należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Nerwica lękowa łączy ze sobą wiele, na pierwszy rzut oka, nieistotnych faktów.
Nerwica lękowa jest bardzo poważną chorobą, którą diagnozuje się jako przewlekłą. Osoby cierpiące na tego rodzaju schorzenie czują niepokój i irracjonalny strach, choć tak naprawdę są całkowicie bezpieczni. W bardzo skrajnych przypadkach nerwica lękowa może uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie.
Objawy nerwicy lękowej – aspekt psychologiczny
Dominującym uczuciem chorego na nerwicę lękową jest nieustanny strach, niepokój oraz poczucie zagrożenia. Emocje są napięte do granic, przez co chory znajduje się w praktycznie na skraju paniki i może w każdej chwili wybuchnąć. Przy nerwicy lękowej często pojawiają się agresywne oraz impulsywne zachowania, przekraczające dopuszczalne normy społeczne. Chory na nerwicę lękową ciągle zmaga się z możliwymi atakami wszechogarniającej paniki, a to z kolei skutkuje ciągłym zdenerwowaniem, roztargnieniem i brakiem skupienia.
Objawy nerwicy lękowej – aspekt fizyczny
Oprócz psychologicznych objawów nerwicy lękowej, mogą występować także symptomy fizyczne. Występują one jako skutek psychicznych zmagań chorego, a na dodatek te objawy bywają bardzo niepokojące oraz podwyższają poziom lęku. Objawy fizyczne nerwicy lękowej:
- ciągłe bóle głowy;
- nadciśnienie;
- widoczne problemy skórne;
- bezsenność;
- nadmierne pocenie;
- uczucie suchości w ustach;
- mdłości i wymioty;
- uścisk w gardle;
- kołatanie serca i płytki oddech;
- drętwienie kończyn;
- bóle brzucha i biegunki.
Oczywiście wymienione powyżej objawy nerwicy lękowej mogą dotyczyć także innych czynników chorobowych. Jednak w przypadku wystąpienia podobnych symptomów należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który dalej pokieruje pacjenta na dalsze leczenie.
Przyczyny nerwicy lękowej
Kwestie związane z przyczynami występowania nerwicy lękowej nie są jednoznaczne. Każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, ponieważ choroba może być wywołana zupełnie czymś innym. Ogólnie przyjmuje się, że za lęk odpowiada zaburzenia w wydzielaniu serotoniny i noradrenaliny. Oczywiście nie zawsze wywołują one nerwicę lękową, ale jeśli chory zmagał się np. w dzieciństwie z wieloma stresującymi wydarzeniami, konfliktami, złym stanem zdrowia, istnieje duże prawdopodobieństwo na późniejsze zaburzenia lękowe.
Leczenie objawów nerwicy lękowej
Lekarz psychiatra zapisuje pacjentowi odpowiednie leki przeznaczone do leczenia nerwicy lękowej. W wielu przypadkach potrzebna jest również psychoterapia, która umożliwi otwarcie się chorego przed terapeutą. Specjalista nauczy cierpiącego na nerwicę lękową sposobów na radzenie sobie z nagłymi napadami i złymi myślami. Pacjent powoli uczy się, jak powinien pozytywnie myśleć oraz co wpływa na schematy myślowe. Zastosowanie odpowiednich metod i ćwiczeń, pozwoli na unikanie stresu podczas codziennych sytuacji, które dotychczas wywoływały lęk. Leczenie nerwicy lękowej trwa bardzo długo, ale po pewnym czasie zauważalne są pierwsze efekty.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze