Jak poprawić koncentrację uwagi
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuMinęły wakacje, wróciliśmy do pracy, na studia i do szkół, gdzie czekała na nas wytężona praca. Jednocześnie, kiedy za oknem ziąb i słota, nie tryskamy energią, trudno nam się skoncentrować na czymkolwiek. A umiejętność skupienia się to jeden z ważniejszych warunków sukcesu. Radzimy, jak poprawić koncentrację.
Koncentracja to nic innego, jak zdolność do skupienia uwagi na określonej czynności, wydarzeniu lub sytuacji. Bardzo ważne jest, żeby efektywnie wykonać pracę, czy to umysłową, czy fizyczną. Przełożenie jest proste, im wyższy poziom koncentracji, tym większa efektywność, a więc i czas krótszy, i efekty lepsze. Istnieje kilka prostych sposobów, żeby ją poprawić.
Wysypiaj się
Sen regeneruje ciało, ale też i umysł. Trudno nie dosypiać i dobrze funkcjonować. Staraj się regularnie kłaść się i wstawać. Po pracy możesz zafundować sobie popołudniową drzemkę, która pozwoli zregenerować siły.
Pij wodę
Mogłoby się wydawać, że woda nie ma nic wspólnego z koncentracją. Nic bardziej błędnego. Odpowiednie nawodnienie układu nerwowego zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Umożliwia bowiem przewodzenie impulsów nerwowych, a więc lepszą pracę mózgu. Pij czystą wodę mineralną, najlepiej ok. 8 szklanek dziennie, w regularnych odstępach czasu. Pamiętaj, że nie zastąpisz jej kawą lub herbatą.
Dbaj o kondycję
Regularne ćwiczenia mają dobroczynny wpływ nie tylko na ciało, ale też i umysł. To system naczyń połączonych. Codzienny spacer, jazda na rowerze, bieg, joga, ćwiczenia aerobowe zapewnią dobrą kondycję i koncentrację. Dzięki nim zmniejszysz napięcie nerwowe i odprężysz się.
Dobrze się odżywiaj
Dostarczaj organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Podstawą posiłków powinny być produkty bogate w węglowodany złożone. W diecie zdecydowanie nie powinno zabraknąć miejsca na ciemne pieczywo, płatki, kasze, makarony lub ryż, a także warzywa i owoce, pełnowartościowe białko (mleko, jaja, ryby, nabiał, mięso). Wyeliminuj nadmiar kawy, która utrudnia wchłanianie ważnych dla umysłu składników odżywczych, np. żelaza. Pamiętaj, że tłuszcze Omega-3, które są w rybach, korzystnie wpływają na pracę mózgu. Możesz skorzystać też z pastylek. Ważna jest również wielkość zjadanych porcji. Gdy jemy za mało, jesteśmy pozbawieni sił do pracy. Po obfitym posiłku odczuwamy znużenie i senność. Najlepiej jeść regularnie, 5 niewielkich porcji dziennie.
Rób ćwiczenia na koncentrację
Jest wiele ćwiczeń, które trenują koncentrację. Ważne jest jednak, żeby wykonywać je systematycznie. Spróbuj liczyć w dół. Sięgaj po krzyżówki, szachy, puzzle, sudoku. Pracę mózgu pobudza też nauka obcych języków lub gry na instrumentach.
Zrób plan działania i trzymaj się go
Ustal priorytety. Z kartką i długopisem w ręku planuj każdy dzień, tydzień, miesiąc i rok. Nawet, jeśli coś się zmieni, będziesz wiedzieć, na czym masz się skupić. Pracę zacznij od rzeczy najważniejszych, by następnie przejść do tych mniej ważnych. Dokańczaj rozpoczęte rzeczy. Postaraj się wyeliminować sprawy, które cię rozpraszają, nie wchodź na portale społecznościowe w czasie pracy, nie odpisuj na prywatne e-maile i SMS-y. Na to wszystko będzie czas, po skończonym zadaniu. Inaczej mija dzień i nagle okazuje się, że nic nie zrobiłaś.
Medytacja i relaksacja
Istnieją techniki, które świetnie wpływają na koncentrację umysłu. Należą do nich m.in. medytacja i joga. Zmuszają one bowiem do skupienia się na wykonywanej czynności i jednocześnie do wyeliminowania innych myśli. Jeśli nauczysz się tej sztuki, możesz ją później wykorzystywać w pracy.
Zorganizuj przestrzeń do pracy
Usuń ze swojego otoczenia wszelkie przedmioty, które mogą odwracać uwagę od wykonywanej pracy lub nauki. Zadbaj o odpowiednie warunki: jasne, ciepłe, przewietrzone pomieszczenie. W zasięgu swojego wzroku postaw coś czerwonego, np. doniczkę z kwiatkiem. Naukowcy z British Columbia stwierdzili, że wpatrywanie się w kolor czerwony poprawia pracę mózgu, a żółty pamięć i nastrój.
Rób przerwy
Pamiętaj, że umysł męczy się, gdy przez dłuższy czas skupiasz się na jakiejś czynności. Dlatego rób przerwy, odejdź od biurka, podejdź do okna, pooddychaj chwilę, przejdź się, zaparz sobie herbatę.
Wykorzystaj podświadomość
Zapisuj swoje cele i plany. Przypominaj sobie o nich. Podświadomość ma ogromną siłę sprawczą. Używaj wizualizacji. Wyobrażaj sobie siebie skupioną i osiągającą sukces. Zobacz zarówno samą pracę, jak i efekty. To pomoże zmotywować się do koncentracji na konkretnych działaniach.
Rzuć palenie i unikaj zadymionych miejsc
Nikotyna uszkadza komórki mózgu, a to ogranicza zdolność do koncentracji i zapamiętywania. Dym jest groźny nie tylko dla palacza, ale i dla otoczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze