Kiedy dokuczają ci wzdęcia
ALICJA • dawno temuNawet księżniczki miewają gazy. Zdrowy człowiek oddaje gazy średnio czternaście razy na dobę. Wzdęcia to niestety dolegliwość, która nie wymarła wraz z dinozaurami. Jednak od tego czasu człowiek czegoś się nauczył, m.in. wypracował kilka metod walki ze wzdęciami.
Skąd się biorą gazy?
- Najczęstsze przyczyny gazów to konsekwencja błędów żywieniowych, połykanie powietrza podczas szybkiego jedzenia lub w wyniku mówienia w trakcie jedzenia. Picie napojów gazowanych również sprzyja wiatrom.
- Oto lista najbardziej gazotwórczych pokarmów: brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, groch, fasola, soja, mleko i przetwory mleczne, cebula, rzepa, brukiew.
- Domniej gazotwórczych produktów zaliczane są: jabłka, banany, chleb i inne wypieki, marchewka, selery, bakłażany.
Pierwsza pomoc w przypadku wzdęć
- Nadmiar gazów potrafi być bardzo nieprzyjemny, bolesny, dokuczliwy, a także niezwykle kłopotliwy, jeśli przebywamy w towarzystwie innych osób. Rzadko gazy są objawem poważniejszej choroby. Uciążliwe gazy można wyeliminować za pomocą stosownej diety. Pomocne w zwalczaniu objawów wzdęć są: czosnek, imbir i mięta pieprzowa.
- Przede wszystkim nie wstrzymuj gazów. Jeśli jesteś w towarzystwie innych osób oddal się w ustronne miejsce. Nie funduj sobie dodatkowo bólu brzucha.
- Nie uciskaj brzucha. Poluzuj ciasne elementy ubrania, które mogą powodować nieprzyjemny ucisk (rozepnij górny guzik w spodniach, poluzuj pasek etc.).
- Energiczny spacer pozwoli pozbyć się problemu. Nie zwlekaj. Oderwij się od stołu i przynieś ulgę obolałemu brzuszkowi.
- Jeśli w domowej apteczce zdołasz wygrzebać środki działające rozkurczowo lub absorbujące gazy, niezwłocznie je zażyj.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze