Przyczyny wzdęć
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuWzdęcia i odbijanie się to naturalne zjawiska będące następstwem zbyt szybkiego picia lub spożywania pokarmu. Jedzenie konkretnych typów pożywienia oraz picie napojów gazowanych może wprowadzić powietrze do żołądka i powodować te nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto, niemowlęta często połykają powietrze podczas karmienia, co jest najczęstszą przyczyną wzdęć po posiłku. Co więcej, zjawisko to może być następstwem przedostawania się strawionego pokarmu z jelita cienkiego do grubego, gdzie bakterie w kontakcie z pożywieniem produkują nieszkodliwe gazy, takie jak dwutlenek węgla, wodoru i metanu, które następnie wydostają się z organizmu człowieka w postaci wzdęć. To tylko niektóre spośród wielu czynników wpływających na powstawanie gazów – poznaj pozostałe i dowiedz się, czy tego typu dolegliwości mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.
Połykanie powietrza a wzdęcia
Połykanie powietrza podczas oddychania czy jedzenia jest naturalnym zjawiskiem. Jednak czasem zdarza się, że połykamy dużo więcej powietrza niż zwykle, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem, taki stan rzeczy może być przyczyną poważnych wzdęć. Zbyt duże porcje powietrza zwykle zostają połknięte w wyniku:
- żucia gumy,
- palenia papierosów,
- ssania końcówek długopisów,
- niedokładnego i pospiesznego przeżuwania pokarmu.
Gorące i gazowane napoje dodatkowo zwiększają ilość dwutlenku węgla w żołądku, jednak częściej niż do wzdęć sytuacja taka prowadzi do odbijania się.
Pożywienie a wzdęcia
Duża część spożywanego przez nas pokarmu to węglowodany, które zbudowane są z długich łańcuchów cząsteczek cukrów. Niektóre węglowodany nie mogą być strawione i wchłonięte przez jelita celem dalszego ich przetransportowania do jelita grubego i tego typu związki nazywamy węglowodanami nieprzyswajalnymi. W jelicie grubym człowieka mieści się ponad 500 różnych rodzajów bakterii, których zadaniem jest rozłożenie owych związków chemicznych. W wyniku tego procesu wyprodukowany zostaje gaz, który następnie uwalniany jest z organizmu w postaci wzdęć. Wśród pokarmów bogatych w węglowodany nieprzyswajalne znaleźć można:
- fasolę,
- brokuły,
- kapustę,
- kalafior,
- karczochy,
- rodzynki,
- soczewicę,
- suszone śliwki,
- jabłka,
- brukselkę.
Co więcej, wzdęcia mogą być powodowane przez produkty odchudzające zawierające sorbitol (substytut cukru) lub fruktozę (rodzaj cukru), które także są węglowodanami nieprzyswajalnymi. Fruktozę równie często spotkać można w sokach owocowych. Wiele rodzajów pożywienia bogatych w węglowodany nieprzyswajalne ulega długotrwałym procesom trawiennym. W praktyce znaczy to, że nieprzetrawione jedzenie w końcu zaczyna się rozkładać, uwalniając niewielką ilość gazu, posiadającego charakterystyczną woń.
Układ pokarmowy a wzdęcia
Niemalże każda dolegliwość dotykająca układu trawiennego może być przyczyną wzdęć. Wystarczy, że normalny ruch lub przepływ treści w przewodzie pokarmowym zostanie zablokowany, przerwany lub opóźniony. Uwarunkowania zdrowotne, które mogą powodować wzdęcia to przede wszystkim:
- zaparcia,
- zespół jelita drażliwego,
- celiakia, czyli często spotykane schorzenie objawiające się nietolerancją glutenu – białka znajdującego się przede wszystkim w pszenicy, życie i jęczmieniu,
- nietolerancja laktozy, naturalnego cukru znajdującego się w mleku i produktach mlecznych,
- nieżyt żołądka i jelit,
- nieprawidłowe wchłanianie jelitowe.
Generalnie, wzdęcia to nieszkodliwa dolegliwość, która przeważnie nie powoduje długoterminowych komplikacji. Jednak niekiedy mogą być symptomem poważnego, a nawet zagrażającego życiu schorzenia (np. niedrożności przewodu pokarmowego), dlatego warto tego typu objawy konsultować ze specjalistą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze