Wzdęcia u noworodka
BEATKA • dawno temu • 3 komentarzeWzdęcia u noworodka to dość częsta dolegliwość, której jednak nie należy lekceważyć. Jeżeli twój maluszek ma problemy z brzuszkiem, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Najczęściej wzdęcia pojawiają się pod wpływem nieprawidłowego karmienia dzieci. Objawem wzdęć u noworodka jest wypukły i twardy brzuszek. Noworodek odczuwa również ból brzucha, który oznajmia płaczem, prężeniem ciała i podkurczaniem nóżek. Objawem wzdęć jest ulewanie po karmieniu, oddawanie gazów o nieprzyjemnym zapachu.
Przyczyny wzdęć u noworodka
Jakie są przyczyny wzdęć u dzieci? Do najczęstszych należy po prostu nieprawidłowe przystawianie do piersi. Dziecko może podczas jedzenia połykać duże ilości powietrza. W związku z tym maluchowi będą dokuczać nie tylko wzdęcia, ale też gazy jelitowe oraz bóle kolkowe. Inne przyczyny wzdęć to:
- nieregularne karmienie dzieci,
- zbyt rzadkie karmienie dziecka,
- słabo rozwinięty układ trawienny noworodka,
- problemy z wchłanianiem jelitowym,
- uchyłkowatość jelit,
- zbyt szybkie jedzenie przez dziecko,
- nietolerancja pokarmowa,
- stres u dziecka,
- przemęczenie dziecka,
- nieodpowiednia dieta kobiety karmiącej piersią.
Matka karmiąca piersią powinna zwracać dużą uwagę na swoją dietę. Składniki pokarmowe dostarczane do organizmu kobiety mogą przenikać do mleka matki. W tym czasie kobieta powinna unikać pokarmów wzdymających, takich jak kapusta, kalafior, brukselka, brokuły, fasolka, bób, zielony groszek, suszone śliwki, morele. Z diety matki karmiącej powinno zniknąć mleko i produkty mleczne (sery, jogurty, maślanki) – mogą one doprowadzić do alergii pokarmowej, a w szczególności uczulenia na mleko. Kobieta powinna również ograniczyć jedzenie słodyczy. Węglowodany przedostają się do mleka matki, a stamtąd do organizmu dziecka. Ponieważ układ trawienny dziecka jest jeszcze niedojrzały, węglowodany długo leżą niestrawione i powodują wzdęcia. Z diety kobiety karmiącej powinny zniknąć również słodziki, napoje gazowane, tłuste dania.
Sposoby na wzdęcia u noworodka
Jeżeli kobieta karmi piersią, musi przyjrzeć się swojej diecie. Z menu młodej mamy powinny zniknąć (na jakiś czas, nie na cały okres karmienia): czosnek, potrawy smażone, kawa, herbata, słodycze. Zminimalizować należy spożywanie orzechów, czekolady lub cytrusów. Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, jeżeli mają wzdęcia, to prawdopodobnie dokucza im alergia na dany produkt. W związku z tym należy jak najszybciej, po konsultacji z lekarzem, zmienić mleko początkowe.
Jeżeli dziecko odczuwa bóle kolkowe, ulgę przyniesie mu masaż brzuszka. Brzuszek dziecka należy masować delikatnie, okrągłymi ruchami. Masaż usprawni perystaltykę jelit i pomoże w oddawaniu gazów i wypróżnianiu. Czasami przyczyna wzdęć u noworodków kryje się za rytmem posiłków. Warto karmić dziecko o ustalonych porach. Należy karmić malucha spokojnie, bez nerwów. Zdenerwowanie mamy udziela się maluchowi i wywołuje u niego stres.
Po karmieniu należy trzymać dziecko w pozycji pionowej, tak by małemu się odbiło. Rodzic powinien zabezpieczyć swoje ubranie, zarzucając na ramię pieluszkę tetrową. Jeżeli bóle brzucha dziecka są łagodne, warto zrobić maluchowi ciepłą kąpiel lub robić mu okłady na brzuszek.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze