Naturalne sposoby na ból brzuszka u dziecka

10. Ból brzucha u dzieckaBól brzucha u dzieci może mieć różny charakter. Dolegliwości te mogą być łagodne, ostre bądź skurczowe. Mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, nieodpowiedniej diety, stresu oraz gwałtownego wzrostu organizmu dziecka. Istnieją naturalne sposoby, aby uśmierzyć ból brzuszka u dziecka. Zastanawiasz się jakie?
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

10. Ból brzucha u dziecka
Ból brzucha u dzieci może mieć różny charakter. Dolegliwości te mogą być łagodne, ostre bądź skurczowe. Mogą wynikać z zatrucia pokarmowego, nieodpowiedniej diety, stresu oraz gwałtownego wzrostu organizmu dziecka. Istnieją naturalne sposoby, aby uśmierzyć ból brzuszka u dziecka. Zastanawiasz się jakie?

9. Herbatka imbirowaImbir zawiera aktywny biologicznie związek – gingerol. Może on przyczynić się do redukcji bolesności brzucha, gdyż hamuje aktywność mikroorganizmów chorobotwórczych odpowiedzialnych za wywołanie zatrucia pokarmowego. Wystarczy przygotować wywar z odrobiny świeżo startego imbiru i zaparzyć w nim zwykłą herbatę.
Zdjęcie autorstwa Cinnamon Vogue / CC BY

9. Herbatka imbirowa
Imbir zawiera aktywny biologicznie związek – gingerol. Może on przyczynić się do redukcji bolesności brzucha, gdyż hamuje aktywność mikroorganizmów chorobotwórczych odpowiedzialnych za wywołanie zatrucia pokarmowego. Wystarczy przygotować wywar z odrobiny świeżo startego imbiru i zaparzyć w nim zwykłą herbatę.

8. Mięta pieprzowaHerbata z mięty pieprzowej ma doskonały, orzeźwiający smak i może się przyczynić do złagodzenia dyskomfortu związanego z bólem brzucha. Jeżeli dziecko nie chce wypić zielonej herbaty, to możesz mu podać miętowy cukierek.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

8. Mięta pieprzowa
Herbata z mięty pieprzowej ma doskonały, orzeźwiający smak i może się przyczynić do złagodzenia dyskomfortu związanego z bólem brzucha. Jeżeli dziecko nie chce wypić zielonej herbaty, to możesz mu podać miętowy cukierek.

7. Ciepły termoforCiepło może znacząco uśmierzyć ból brzucha u maluszka, gdyż rozluźnia napięte mięśnie. Wystarczy na kilkanaście minut przyłożyć do brzuszka dziecka termofor napełniony bardzo ciepłą wodą.
Zdjęcie autorstwa rosmary / CC BY

7. Ciepły termofor
Ciepło może znacząco uśmierzyć ból brzucha u maluszka, gdyż rozluźnia napięte mięśnie. Wystarczy na kilkanaście minut przyłożyć do brzuszka dziecka termofor napełniony bardzo ciepłą wodą.

6. Ucisk stopyW obrębie stopy zlokalizowanych jest aż 36 receptorów odpowiadających narządom wewnętrznym. Ucisk okolicy stopy, po jej wewnętrznej stronie bezpośrednio pod poduszką stopy, ma pozytywny wpływ na pracę żołądka. To z kolei może przyczynić się do redukcji bolesności brzucha.
Zdjęcie autorstwa Fábio Goveia / CC BY

6. Ucisk stopy
W obrębie stopy zlokalizowanych jest aż 36 receptorów odpowiadających narządom wewnętrznym. Ucisk okolicy stopy, po jej wewnętrznej stronie bezpośrednio pod poduszką stopy, ma pozytywny wpływ na pracę żołądka. To z kolei może przyczynić się do redukcji bolesności brzucha.

5. Ograniczenie tłustych potrawSpożycie tłustych i smażonych potraw może nasilić nudności i bolesność brzucha. W momencie wystąpienia bóli brzucha u dziecka warto ograniczyć podaż tych produktów.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

5. Ograniczenie tłustych potraw
Spożycie tłustych i smażonych potraw może nasilić nudności i bolesność brzucha. W momencie wystąpienia bóli brzucha u dziecka warto ograniczyć podaż tych produktów.

4. Musy owocoweMus z jabłka lub banana dostarczy organizmowi dziecka podstawowe składniki odżywcze i nie spowoduje nasilenia objawów związanych z bolesnością brzucha. Możesz również podać dziecku kleik ryżowy.
Zdjęcie autorstwa Alexandre Duret-Lutz / CC BY

4. Musy owocowe
Mus z jabłka lub banana dostarczy organizmowi dziecka podstawowe składniki odżywcze i nie spowoduje nasilenia objawów związanych z bolesnością brzucha. Możesz również podać dziecku kleik ryżowy.

3. JogurtZawarte w jogurcie probiotyki mogą przyczynić się do ochrony układu pokarmowego przed zatruciem. Mogą również zredukować objawy typowe dla bólu brzucha. Jogurt zaleca się szczególnie w przypadku wystąpienia luźnego stolca.
Zdjęcie jogurtu / Shutterstock

3. Jogurt
Zawarte w jogurcie probiotyki mogą przyczynić się do ochrony układu pokarmowego przed zatruciem. Mogą również zredukować objawy typowe dla bólu brzucha. Jogurt zaleca się szczególnie w przypadku wystąpienia luźnego stolca.

2. Suszone owoceJeżeli ból brzucha dziecka jest związany z zaparciami, to możesz mu podać odrobinę suszonych owoców. Zawarty w ich składzie błonnik reguluje rytm wypróżnień i zapobiega zaparciom.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

2. Suszone owoce
Jeżeli ból brzucha dziecka jest związany z zaparciami, to możesz mu podać odrobinę suszonych owoców. Zawarty w ich składzie błonnik reguluje rytm wypróżnień i zapobiega zaparciom.

1. Aktywność fizycznaNiedostateczna aktywność fizyczna może doprowadzić do wystąpienia u dziecka bolesnych zaparć. To bardzo ważne, aby dziecko każdego dnia mogło aktywnie spędzać czas, gdyż w ten sposób zmniejszy się ryzyko wystąpienia u niego uciążliwych zaparć.
Zdjęcie autorstwa Rachel Hofton / CC BY

1. Aktywność fizyczna
Niedostateczna aktywność fizyczna może doprowadzić do wystąpienia u dziecka bolesnych zaparć. To bardzo ważne, aby dziecko każdego dnia mogło aktywnie spędzać czas, gdyż w ten sposób zmniejszy się ryzyko wystąpienia u niego uciążliwych zaparć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

5 białych produktów, które powinnaś jeść częściej Wysokokaloryczne jedzenie też może być zdrowe! Pozycje podczas snu, które cię uzdrowią Zamień kawę na pyszny napój energetyczny! 6 zadziwiających sposobów, w jakie cebula wpływa na skórę i włosy Zielony groszek w diecie dziecka Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży Jak skutecznie schudnąć po ciąży? Podsumowanie kampanii i konkursu "Położna na medal" Odkrywaj świat, ucz się i baw z Lubisiem! "Miłość na szkle" - Świat Książki Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę Skompletuj ubrania dla dziecka na ferie zimowe Jesteś w ciąży - i co dalej? Naucz się karmić dziecko z przyjemnością Wskazówki pielęgnacyjne dla młodych mam Kaszel u dziecka - co robić? Wspomaganie odporności u dzieci Dieta, która uwolni cię od porannych mdłości Nie jedz tego w ciąży! Jak podróżować z dzieckiem? Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca