Dziecko niejadek
BEATKA • dawno temuBrak apetytu u dziecka wzbudza zazwyczaj niepokój rodziców. Przyczyny problemów z jedzeniem nie zawsze wynikają z zaburzeń zdrowotnych. Mniejszy apetyt u dziecka może być wynikiem nieregularnych posiłków, preferowania nocnego jedzenia, rozproszenia podczas posiłku, chęci zjedzenia czegoś nowego. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Malucha można podejść sposobem lub też ustalić pewien porządek, którego dziecko z czasem zacznie przestrzegać.
Dlaczego dziecko nie chce jeść?
Pierwszy raz, kiedy dziecku zmniejsza się apetyt, obserwuje się około czwartego miesiąca życia malucha. Wówczas świat widziany oczyma dziecka jest dużo bardziej interesujący niż sam posiłek. Czteromiesięczne dziecko skupia swoją uwagę na tym, co się dzieje wokół niego. Każdy hałas i zabawka w pobliżu są bardziej interesujące od jedzenia. Utrata apetytu mająca podłoże fizjologiczne następuje też w drugim półroczu życia dziecka, gdy maluch nabywa nowych umiejętności, oraz w trakcie pierwszych urodzin, gdy dziecko uczy się chodzić.
Niektóre dzieci wolą jeść w nocy. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt w ósmym miesiącu życia. W ciągu dnia maluchy jedzą tylko tyle, żeby nie odczuwać głodu. Za to w nocy nie pozwalają zasnąć rodzicom i domagają się jedzenia. Dzieci karmione mlekiem mamy mogą być żywione w ten sposób, pod warunkiem, że mama nie mam nic przeciwko. Inaczej wygląda kwestia karmienia sztucznego. Nocne karmienie butelką nie jest wskazane. Mleko modyfikowane jest słodkie, więc ryzyko próchnicy u dzieci gwałtownie wzrasta. Jeżeli dziecko karmione sztucznie domaga się jedzenia w nocy, lepiej jest podawać mu bardziej kaloryczne jedzenie na kolację.
Dziecko od szóstego miesiąca życia dostaje regularne posiłki. Zdarza się, że maluch nie ma czasu zgłodnieć i odmawia przyjęcia któregoś posiłku. W takim wypadku warto zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z podawania przekąski między głównymi posiłkami. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Rezygnowanie z niego rozregulowuje metabolizm i wyrabia złe nawyki żywieniowe.
Zmniejszony apetyt u malucha jest też wynikiem monotonii w posiłkach. Mało urozmaicona dieta dziecka może mu się w końcu znudzić. Problemy z jedzeniem pojawiają się też w okresie ząbkowania. Bolące dziąsła nie sprzyjają gryzieniu. W tym czasie warto przygotowywać dziecku posiłki płynne lub papkowate, łatwe do połknięcia. Dziecko dwuletnie zaczyna coraz częściej mówić „nie”. Zbuntowane dziecko uwielbia czuć się niezależne. Samodzielne dziecko chce wpływać między innymi na to, co je.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Dziecko zazwyczaj je tyle, ile potrzebuje jego organizm. Rodzice zazwyczaj oceniają apetyt dziecka na podstawie swojego. Przekarmianie grozi nadwagą u dzieci. Żeby dziecko nie miało problemów z jedzeniem, pilnuj stałych godzin posiłków. W ten sposób uregulujesz rytm dnia oraz apetyt dziecka. Jeśli maluch nie chce jeść, nie zmuszaj go. Dziecko doskonale wie, ile chce zjeść. Dziecka nie należy rozpraszać przy jedzeniu. Maluch musi się skupić. Dlatego też zabawianie oraz karmienie dzieckaprzed telewizorem nie jest szczęśliwym pomysłem.
Zmniejsz ilość przekąsek. Dodatkowe słodycze dla dzieci stosowane w formie przekąsek są zabójstwem dla apetytu malucha. Słodycze nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Za to wypełniają żołądek i imitują uczucie sytości. Posiłki należy spożywać w spokojnej atmosferze. Ucz dziecko od małego szacunku do jedzenia i celebrowania posiłków. Dobrym zwyczajem jest wspólne jedzenie posiłków przy stole.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze