Obiad dla dzieci
BEATKA • dawno temuZdrowa dieta dziecka opiera się między innymi na regularnych posiłkach. Śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek, niemniej jednak nie można pomniejszać roli obiadu. Stałe pory posiłków są ważne dla dzieci i dorosłych – normują rytm dnia, zapobiegają odkładaniu tłuszczu, zmniejszają chęć podjadania. Żeby obiad był zdrowy i pełnowartościowy, konieczne jest przyrządzanie go z produktów pochodzących z upraw naturalnych, ekologicznych. Pyszny obiad nie musi składać się z dań fast food.
Dania na obiad dla dziecka
Każdy posiłek należy celebrować. Stała pora posiłków wspomaga przemianę materii, pozwala zachować pewien rytm dnia. Kolejnym ważnym punktem jest sposób jedzenia posiłków – jedzenia nie można połykać w kawałkach, należy je powoli przeżuwać. Jest to szczególnie ważne podczas posiłków skrobiowych – zboża, kasze, ziemniaki, pieczywo, wypieki. Produkty skrobiowe są trawione już w jamie ustnej. Do ich trawienia przyczynia się enzym znajdujący się w ślinie. Dlatego też dokładne przeżuwanie i wymieszanie pokarmu ze śliną jest bardzo ważne.
Dawniej istniał wyraźny podział między obiadem powszednim a niedzielnym. Zdrowy obiad jedzony na co dzień miał przede wszystkim dostarczyć energii, był prosty i skromny. Z kolei niedzielny posiłek składał się z kilku dań i przystawek. Obecnie tego typu rozróżnienie wyraźnie się zaciera. Wystawne, kilkudaniowe obiady są jedzone na co dzień. Czym to skutkuje? Często prowadzi do nadwagi u dzieci. Jeżeli preferujesz kuchnię naturalną, używaj produktów bogatych w błonnik (pełnoziarniste makarony, brązowy ryż). Zdrowe są grube kasze. Do gotowania nie dodawaj soli. Jeżeli jeszcze nie wyobrażasz sobie posiłku bez soli, doprawiaj jedzenie już na talerzu.
Ważnym składnikiem obiadów są zupy i buliony. Najlepiej gotować je na sezonowych warzywach oraz na warzywach przechowywanych naturalnie. Latem warto wykorzystywać do gotowania natkę pietruszki, boćwinki, botwinki, selera naciowego, letnie odmiany dyni, fasolkę szparagową, groszek, kalafior, brokuł, kalarepkę. Zimą z kolei warto gotować głównie na marchewce, pasternaku, selerze, burakach ćwikłowych, pietruszce. Żeby przyzwyczaić dziecko do potraw kiszonych i warzyw strączkowych, warto podawać je już od najwcześniejszych lat. Najpierw warto podawać je w małych ilościach (po łyżce stołowej do obiadu).
Przykłady obiadów dla dzieci
Nie masz pomysłu na obiad? Nie przejmuj się. Oto kilka propozycji:
- Zupy: bulion żurkowy; krem z orkiszu z łyżką brązowego ryżu; zupa krem z dyni z prażonymi pestkami słonecznika; zupa krem z czerwonej lub zielonej soczewicy; bulion miso; zupa krem z brokułów; krupnik; rosół.
- Drugie danie: ryż brązowy, surówka z dyni, cebuli i kapusty kiszonej, dynia duszona; pasztet z soczewicy czerwonej, warzyw korzeniowych i kaszy jaglanej; kasza kuskus, marchewka duszona z brukselką, pasta z grochu; makaron razowy orkiszowy, sos cebulowy, smażone tofu; kasza jaglana, jajko na twardo, sos chrzanowy; risotto z marchewki, groszku, kalafiora, sałatka z buraczków czerwonych, kotlety z płatków owsianych.
- Deser: pierniczki imbirowe; kilka łyżek granoli i powidła bez cukru; ciasta orzechowe lub sezamki; galaretki warzywne; jabłko z cynamonem.
Wśród codziennych posiłków nie może zabraknąć deserów. Oczywiście, nie chodzi tu o niezdrowe przekąski. Słodycze dla dzieci mogą być przyczyną próchnicy zębów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze