Dziecko nie chce pić mleka
BEATKA • dawno temuDieta dziecka przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju. Co jednak zrobić, gdy maluch odmawia picia mleka? Najważniejsze to nie zmuszać go do tego. Dziecko broni się przed pokarmem, które mu szkodzi. Uczulenie na mleko jest dość powszechną przypadłością. Białko mleka krowiego jest silnym alergenem. Dzieci karmione sztucznie szybciej reagują na alergeny. Karmienie piersią opóźnia reakcję alergiczną, ponieważ alergeny dostają się do organizmu dziecka przez mleko matki. Dieta kobiety karmiącej piersią wpływa na jakoś jej pokarmu.
Objawy alergii na mleko
U dzieci karmionych butelką alergia na mleko krowie ujawnia się bardzo szybko. Niekiedy u niemowlaków występuje skaza białkowa. Po czym poznać, że dziecko nie toleruje mleka? Na jego policzkach widoczne są szorstkie plamy. Ponadto dziecku dokuczają: biegunka i wymioty. Maluch płacze z powodu bólu brzuszka. Powyższe objawy powinny zaniepokoić rodziców. Jeżeli lekarz zdiagnozuje alergię, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety. Z jadłospisu należy wyeliminować wszystkie uczulające produkty.
Zakazane produkty to mleko i wszystkie produkty mleczne. Z jadłospisu należy wykreślić: mleko słodkie, zsiadłe, kakao, kefir, maślanki, śmietanę. Oprócz tego zakazane są też twaróg, ser żółty, ser topiony, masło, margaryna, śmietana. Dziecko nie powinno też jeść lodów, kremów, mlecznej czekolady oraz cukierków na bazie mleka.
Dieta w alergii pokarmowej
Z diety dziecka mającego alergię na mleko zniknąć powinny wszystkie zakazane produkty. Nie oznacza to jednak, że jadłospis malucha musi być monotonny i nieciekawy. Istnieje szereg produktów, które w diecie dziecka mogą, a nawet muszą się pojawić. Polecane są: owoce, warzywa, mięso, wędliny, jaja, pieczywo, kasze. W sklepach dostępne są margaryny bezmleczne. Do smażenia warto używać oliwę z oliwek. Żeby uzupełnić białko, warto jeść mięso i jajka. Rozrabiając masę naleśnikową, można zamiast mleka dodać wody gazowanej. W sklepach są dostępne preparaty mlekozastępcze, które można rozpuszczać w wodzie i na nich robić kaszki.
Dzieci uwielbiają słodycze. Zamiast czekolady podaj maluchowi owoce (świeże i suszone) lub mus owocowy. Mleczną czekoladę zastąp gorzką. Przed zakupem poszczególnych produktów, uważnie patrz na skład na etykietach. Jeśli dziecko pije jeszcze mleko matki, nie należy odstawiać go na siłę od piersi. O swoją dietę powinna za to zadbać kobieta karmiąca. Matka dziecka z alergią pokarmową powinna wykreślić ze swojego jadłospisu wszystkie postacie mleka. Kobieta karmiąca powinna jednak zażywać wapń w tabletkach, żeby nie dopuścić do odwapnienia organizmu. Jeśli dziecko nie jest uczulone na białko sojowe, po odstawieniu od piersi, można podawać mu mleko sojowe. Mleko kozie jest jeszcze silniejszym alergenem, niż mleko krowie.
Do produktów, w których mogą być śladowe ilości mleka lub białka serwatkowego zaliczymy: pieczywo, ciasta, ciastka, drożdżówki, maślane bułki, rogaliki francuskie (gotowe produkty cukiernicze), pasztety, parówki, sorbety, płatki śniadaniowe, czekolady, cukierki, batoniki, inne desery.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze