Witamina K dla niemowląt
BEATKA • dawno temuMleko matki dostarcza organizmowi dziecka wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Tylko czy na pewno? W zasadzie tak, ale z jednym wyjątkiem. Dzieci karmione piersią powinny dostawać dodatkowo witaminę K. Podawanie suplementów diety jest zalecane do trzeciego miesiąca życia. Codzienna dawka u zdrowego dziecka wynosi 25 mcg witaminy K. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym nie potrzebują dodatkowej podaży. Noworodki po porodzie dostają w szpitalu odpowiednią dawkę witaminy. Niedobór witaminy K może wywołać krwotoki.
Wpływ witaminy K na organizm
Witamina K bierze znaczący udział w syntezie białek, które odpowiadają za krzepnięcie krwi oraz białek odpowiadających za procesy krwiotwórcze. W związku z tym witamina K ma realny wpływ na prawidłową krzepliwość krwi. Witamina K uszczelnia też naczynka krwionośne, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Odpowiedni poziom witaminy K w organizmie zapobiega krwotokom wewnętrznym, zbyt dużej utracie krwi przy zranieniach. Oprócz tego, witamina K stosowana jest w profilaktyce nowotworów piersi, jajników, żołądka, woreczka osierdziowego, wątroby, nerek.
Zbyt duże ilości witaminy K dostarczane razem z pożywieniem nie powodują hiperwitaminozy. Inaczej rzecz wygląda z podażą witaminy K rozpuszczalnej w wodzie. Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy może być toksyczne. Może pojawić się niedokrwistość u dziecka wywołana rozpadem czerwonych krwinek. Niemowlęta są zagrożone żółtaczką, a nawet uszkodzeniem mózgu.
Niedobór witaminy K
Dorośli bardzo rzadko cierpią na niedobór witaminy K. Znacznie częściej występuje on u noworodków i niemowląt. Dzieci, u których stwierdzono niedobór mogą zmagać się z krwawieniami. Problem z niedoborem witaminy K występuje przeważnie do końca trzeciego miesiąca życia. Karmienie piersią nie wystarczy w przypadku witaminy K. W mleku matki jest raptem 0,24 g na 100 ml. Jest to zbyt mało, by dostarczyć do organizmu dziecka codzienną dawkę witaminy.
Jeszcze niedawno witaminę K podawano w szpitalach tylko noworodkom, które urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia lub przyszły na świat za wcześnie. Obecnie witaminę K podaje się wszystkim dzieciom, przeważnie w formie zastrzyku. Choć nie jest to regułą. Lekarz ustala dawkę i sposób podania (zależnie od stanu zdrowia dziecka). Maluchy karmione piersią powinny być suplementowane witaminą K od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia.
Niemowlęta, które nie mają problemów ze zdrowiem i są karmione piersią powinny dostawać 25 mcg witaminy K w ciągu dnia. Jeżeli wystąpiła przewlekła biegunka u dzieci, żółtaczka, przejściowa cholestaza, dzienna dawka witaminy K wzrasta do 50 mcg (taka podaż witaminy powinna trwać aż do czasu wyzdrowienia). W wypadku mukowiscydozy lub cholestazy dawka jest jeszcze wyższa.
Dzieci karmione butelką nie wymagają dalszego suplementowania witaminą K. Wystarczy jednorazowa dawka podana po urodzeniu. Sytuacja odnosi się do dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, mlekiem dla wcześniaków, mieszankami mlekozastępczymi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze