Naturalna witamina C
BEATKA • dawno temuŹródłem witaminy C są świeże warzywa i owoce, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w diecie dla zdrowia. Dziennie zalecane spożycie witaminy C to 120 mg – wcześniej radzono dostarczać do organizmu 70 mg. Witamina C jest popularnym przeciwutleniaczem. Zabija wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie nowotworów oraz szybsze starzenie się skóry. Witamina C zapobiega powstawaniu chorób cywilizacyjnych i chorób układu krążenia.
Źródła witaminy C
Witamina C nosi zaszczytne miano witaminy młodości – zapobiega chorobom cywilizacyjnym i chorobom układu krążenia, a także poprawia wygląd i jędrność skóry (wspomaga produkcję kolagenu). Jest to witamina typowo roślinna. Świeże warzywa i owoce zawierają dużo witaminy C. Szczególnie bogatym źródłem witaminy są owoce dzikiej róży, czarna i czerwona porzeczka, truskawki, papryka, kapusta. Dlaczego naturalna witamina C jest lepsza od syntetycznej znajdującej się w suplementach diety? Częste przyjmowanie syntetycznej witaminy C stwarza dogodne środowisko dla rozwoju kamieni nerkowych.
Na niedobory witaminy C cierpią szczególnie osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu i osoby w podeszłym wieku. Lepszą przyswajalność witaminy C zapewnia aspiryna. Niemniej jednak, po pewnym czasie, regularne dostarczanie aspiryny powoduje, że zostaje ona w dużym stopniu wydalona razem z moczem. Witamina C znajduje się w ziemniakach i choć w innych warzywach (np. papryce) jest jej więcej, to popularność ziemniaków sprawia, że pokrywają one zapotrzebowanie na witaminę C.
Witamina C w aceroli
Acerola to nieduży owoc, który posiada ogromną dawkę witaminy C. Dla porównania: w jednej małej aceroli znajduje się niemal tyle samo witaminy C, co w kilogramie cytryn, w 180 ml soku z aceroli (niepełna szklanka) mieści się tyle witaminy C, ile w 14 litrach soku pomarańczowego. Pod względem zawartości witaminy C acerola bije wszystkie inne warzywa i owoce na głowę. Przewyższa ona cytrynę 100-krotnie, a czarną porzeczkę 10-krotnie. To znaczy, że wystarczy zjeść 2–3 owoce aceroli, by dostarczyć organizmowi dzienną zalecaną dawkę.
Bardziej bogate w witaminę C są owoce aceroli, które rosną na słońcu, a nie w ocienionych miejscach. Najwięcej kwasu askorbinowego mają 15-dniowe owoce. Im dłużej dojrzewają, tym gorzej dla witaminy C, gdyż jej zawartość spada o około 40%. Acerola jest też bogata w prowitaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2, PP), wapń, fosfor, żelazo.
Owoce aceroli nie mogą długo leżeć, gdyż szybko się psują. Niektóre jej odmiany są bardzo kwaśne. Acerola doskonale sprawdza się jako owoc na domowe soki. Owoce aceroli wykorzystywane są też w przemyśle farmaceutycznym. Wytwarzane są z nich preparaty witaminowe, tabletki polecane podczas przeziębień, infekcji, chorób przewlekłych. Acerolę można hodować w domowych warunkach, drzewko nadaje się do przycinania. Ponieważ acerola lubi ciepło i światło, owocuje nawet przy sztucznym świetle. Należy dbać przy tym o to, by nie przesuszyć drzewka. Roślina nadaje się do rozmnażania z nasion i sadzonek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze