Niedobór witaminy C
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNiedobór witaminy C w organizmie może być przyczyną wielu przykrych dolegliwości, takich jak krwawienie z dziąseł, poluzowanie zębów, łatwe siniaczenie się, powolne gojenie się ran, słaba odporność na infekcje, utrata włosów, bóle stawów, brak energii oraz depresja. W najgorszym przypadku, znaczny i przedłużający się brak tego składnika odżywczego prowadzi do rozwinięcia się schorzenia nazywanego szkorbutem. Organizm ludzki nie wytwarza witaminy C w wyniku naturalnych procesów biochemicznych, dlatego należy regularnie ją dostarczać wraz z pożywieniem. Jakie są najczęstsze przyczyny niedoboru witaminy C i jak się przed nim skutecznie uchronić?
Przyczyny niedoboru witaminy C
Wbrew pozorom, niedobór witaminy C nie jest problemem dotykającym jedynie najbiedniejsze zakątki świata – stał się powszechny także w krajach wysoko rozwiniętych. Najczęściej w łagodnej formie pojawia się w okresie wiosennym. Powody wystąpienia niedoboru witaminy C w organizmie ludzkim są różnorodne, a do głównych zaliczamy:
- ubogą dietę
Nieurozmaicona dieta jest jednym z najczęstszych powodów niedoboru witamin w organizmie. Jedzenie typu fast food jest zwykle ubogie w składniki odżywcze i jeżeli stanowi główną część jadłospisu, może spowodować niedostatek witaminy C i wielu innych istotnych wartości odżywczych. Świeże owoce i warzywa są najbogatszym, naturalnym źródłem witaminy C, dlatego warto wyposażyć w nie domową spiżarnię.
- leki
Wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych oraz leków, takich jak antydepresanty, tabletki przeciwbólowe czy przeciwzakrzepowe, może obniżać poziom witaminy C we krwi. Ponadto, aspiryna często prowadzi do wypłukiwania znacznych ilości tego składnika z organizmu.
- używki
Spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów znacznie uszczupla pokłady witaminy C w organizmie. Udowodniono, iż składnik ten jest słabiej przyswajany i szybciej wydalany z ustroju palacza niż osoby unikającej tytoniu. Ponadto, zalecane spożycie witaminy C dla osoby palącej jest niemalże dwukrotnie wyższe niż dla osoby niepalącej.
- słabe trawienie
W przypadku, gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo przetrawić spożywanego pokarmu, a w konsekwencji – przyswoić składników odżywczych, istnieje ryzyko wystąpienia niedoboru witamin, w tym – witaminy C.
Oprócz przyczyn opisanych powyżej, niewystarczający poziom witaminy C we krwi może być spowodowany takimi czynnikami jak choroba, stres, gorączka czy toksyny. Dlatego też warto zapoznać się ze skutecznymi sposobami na zapobieganie niedoborom składników odżywczych w organizmie.
Zapobieganie niedoborom witaminy C
Spożywane pokarmy są głównym, naturalnym źródłem witaminy C w organizmie człowieka, dlatego należy zadbać o różnorodną, wartościową dietę. Najważniejszym sposobem na zwiększenie poziomu tego składnika odżywczego we krwi jest uwzględnienie w jadłospisie owoców i warzyw. Należy jednak pamiętać, że produkty bogate w witaminę C, takie jak czarna porzeczka, kiwi, papaja, truskawka, pomarańcza, cytryna, pietruszka, brokuł, brukselka, kalafior oraz melon, nie powinny być przechowywane przez długi czas – im świeższe, tym zdrowsze. Witamina C jest bardzo wrażliwa na światło, ciepło oraz powietrze, dlatego też jej zawartość we wspomnianych owocach i warzywach zależy od tego, kiedy zostały zebrane i w jaki sposób są składowane. Istotne jest także, aby do przyrządzania potraw stosować jedynie metody pomagające zatrzymać składniki odżywcze wewnątrz składników. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości witaminy C poprzez racjonalną dietę, zalecane jest zaopatrzenie się w odpowiednie suplementy diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze