Zatrucie alkoholowe
BEATKA • dawno temuSyndrom dnia poprzedniego (inaczej zespół dnia następnego) zawsze jest nieprzyjemny. Niestety czasami zamiast zwykłego kaca może pojawić sięzatrucie alkoholem. Zatrucie alkoholowe pojawia się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Zatrucia nie można lekceważyć, gdyż zaniedbane może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać zatrucie alkoholowe? Czym się ono różni od upojenia alkoholowego? Jak leczyć zatrucie alkoholem?
Objawy zatrucia alkoholowego
Niezależnie od tego, czy ktoś jest uzależniony od alkoholu, czy też upicie było jednorazowym „wyskokiem”, każdego może spotkać ostre zatrucie alkoholowe. Objawy zatrucia należy jak najszybciej zaobserwować i zdiagnozować. Pierwsze symptomy zatrucia alkoholowego to: silne wymioty, zamroczenie, dezorientacja, drgawki. Osoby chorujące na zatrucie alkoholowe mogą szybko stracić przytomność. Jeżeli zauważysz, że taka osoba płytko oddycha (rzadziej niż jeden oddech na minutę) oraz ma niską temperaturę ciała, powinno cię to zaniepokoić.
Osoba chora po utracie przytomności może zacząć ponownie wymiotować. Należy pilnować, by nie zadławiła się lub udusiła. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo osoby chorej, należy położyć ją w pozycji bocznej, zgodnie z instrukcjami zawartymi w zasadach pierwszej pomocy. Warto ocucić chorego. Nieudane próby cucenia mogą oznaczać to, że chory jest pogrążony w śpiączce alkoholowej.
Niekiedy nieprzytomny chory może mieć napady padaczkowe. Czym są one spowodowane? Uzależnienie od alkoholu i częste spożywanie wysokoalkoholowych trunków prowadzi do uszkodzenia mózgu. Stąd napady padaczkowe. Zatrucie alkoholowe przypomina objawy zatrucia pokarmowego. Jeżeli jednak wiesz, że osoba chora cierpi na chorobę wywołaną alkoholem, jak najszybciej zadzwoń po karetkę.
Leczenie zatrucia alkoholowego
Jak pomóc osobie cierpiącej na zatrucie alkoholowe? Najważniejsze jest nawadnianie chorego oraz monitorowanie jego stanu zdrowia. Nawadnianie organizmu pozwoli jak najszybciej wypłukać alkohol z organizmu. Dużo wody i częste korzystanie z toalety to recepta na zdrowie. Osoba zatruta nie może pić kawy, która podrażni żołądek i odwodni organizm. Jest to niebezpieczne dla pacjenta, który powinien nawadniać organizm. Niepolecane są też inne płyny, np. herbata. Kawa może spotęgować objawy zatrucia.
Stan pacjenta powinien być cały czas monitorowany. Chory może zapaść w śpiączkę. Należy temu zapobiec, dlatego chory nie powinien spać. Należy kontrolować oddech pacjenta. Oddech będzie płytki, ale powinien być regularny. Ponieważ choremu może dokuczać hipotermia, należy okryć pacjenta kocem i dbać o to, by było mu ciepło. Chory może usnąć dopiero wtedy, gdy objawy miną.
Gdy objawy zatrucia alkoholowego już ustąpią, należy zadbać o zdrowie pacjenta. Szczególną troską należy otoczyć wątrobę, gdyż alkohol mocno ją wyniszcza. W tym czasie chory powinien dostarczać do organizmu witaminy z grupy B. Po zatruciu alkoholowym pacjent jeszcze przez jakiś czas może odczuwać skutki nadużywania alkoholu. Dokuczać mu będzie z pewnością potężny kac.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze