Bakteria E.coli
ALICJA • dawno temuZatrucie pokarmowe bakterią Escherichia coli należy do jednych z najcięższych. Świadczą o tym niedawne doniesienia z Niemiec, gdzie zakażenie bakterią E.coli dotknęło ponad 4 tys. osób, a kilkadziesiąt z nich zmarło. O tym, jakie są objawy zatrucia pokarmowego pałeczką okrężnicy (tak brzmi medyczna nazwa bakterii E.coli) oraz jak uniknąć zakażenia, dowiecie się z artykułu poniżej.
Zakażenie bakterią E.coli
Pałeczka okrężnicy to dość popularna bakteria, która występuje m.in. w jelicie grubym człowieka. Wspomaga układ trawienny, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu oraz przyczynia się do produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K. Choć bakteria E.coli jest pożyteczna w jelicie grubym, przedostanie się jej do innych części organizmu jest bardzo niebezpieczne. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń dróg moczowych. Zakażeniu sprzyja m.in. cewnikowanie oraz nieprawidłowa higiena intymna (kobiece narządy płciowe należy myć w kierunku od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie, aby nie przenosić niebezpiecznych bakterii). Escherichia coli dostając się do układu pokarmowego prowadzi do zatruć pokarmowych. Do niedawna sądzono, że głównym źródłem zakażenia są niemyte surowe warzywa (zwłaszcza ekologiczne). Jak się okazuje, groźnymi bakteriami mogą być skażone także inne produkty. Bakteria E.coli to również najczęstsza bakteria gram ujemna, która powoduje sepsę.
Typowe objawy zatrucia bakterią E. coli to:
- biegunka, utrzymująca się ponad dwa dni,
- silne bóle brzucha,
- bóle głowy,
- nudności i wymioty,
- gorączka,
- ogólne osłabienie organizmu.
Ze względu na wysokie ryzyko odwodnienia organizmu przy biegunce, wymiotach i gorączce, należy spożywać duże ilości płynów oraz uzupełniać poziom elektrolitów. W przypadku, gdy biegunka nie ustępuje w ciągu dwóch dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Aby uniknąć zakażenia bakterią podczas zabiegów operacyjnych na jelicie grubym, na dwie godziny przed operacją podaje się antybiotyk. Jednak zmutowany szczep bakterii, który wywołał panikę w Niemczech, był oporny na leczenie antybiotykami.
Jak uniknąć zakażenia bakterią E.coli?
Najprostszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przestrzeganie zasad higieny. Nie bez kozery mówi się, że zakażenie bakterią E.coli to choroba brudnych rąk. W celu uniknięcia zakażenia stosuj się do poniższych zasad:
- myj ręce przed każdym posiłkiem i po każdym wyjściu z toalety,
- staraj się nie dotykać dłońmi twarzy, aby nie przenosić drobnoustrojów chorobotwórczych w okolice ust i nosa, skąd prosta droga do wnętrza organizmu,
- myj warzywa i owoce,
- nie jedz surowego mięsa i poddawaj obróbce termicznej wszystkie produkty, które tego wymagają,
- nie pij wody z niepewnych źródeł lub przed spożyciem przegotuj ją,
- nie jadaj w barach o wątpliwej czystości oraz unikaj spożywania fast foodów z przydrożnych budek,
- nie jedz ze wspólnego talerza, ani nie używaj cudzych sztućców.
Escherichia coli ginie już po 20 minutach przebywania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Niszczą ją także środki dezynfekcyjne. Natomiast wykazuje dużą odporność na niższe temperatury i wilgotne środowisko, gdzie może żyć miesiącami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze