Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz

10. BiegunkaBiegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha, mdłości oraz luźnego stolca. Częstą przyczyną tej dolegliwości są infekcje bakteryjne i wirusowe albo spożycie nieświeżej żywności.

10. Biegunka
Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha, mdłości oraz luźnego stolca. Częstą przyczyną tej dolegliwości są infekcje bakteryjne i wirusowe albo spożycie nieświeżej żywności.

9. Objawy, które powinny wzbudzić naszą czujnośćZazwyczaj biegunka nie stanowi zagrożenia dla naszego życia. Niemniej jednak, istnieją przypadki zgonu na skutek zatrucia pokarmowego. Warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm. Niektóre z nich mogą uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia.
Zdjęcie autorstwa Eneas De Troya / CC BY

9. Objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność
Zazwyczaj biegunka nie stanowi zagrożenia dla naszego życia. Niemniej jednak, istnieją przypadki zgonu na skutek zatrucia pokarmowego. Warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasz organizm. Niektóre z nich mogą uchronić nas przed utratą zdrowia, a nawet życia.

8. Czas trwania biegunkiNajwiększe szkody dla naszego organizmu niesie biegunka przewlekła, która może trwać tygodniami. Jej skutkiem może być znacząca utrata elektrolitów, witamin i minerałów. To ważne, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia silnej biegunki, trwającej dłużej niż 24 h.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Czas trwania biegunki
Największe szkody dla naszego organizmu niesie biegunka przewlekła, która może trwać tygodniami. Jej skutkiem może być znacząca utrata elektrolitów, witamin i minerałów. To ważne, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia silnej biegunki, trwającej dłużej niż 24 h.

7. Biegunka podróżnychZazwyczaj dotyka osoby podróżujące do krajów rozwijających się i mija w momencie powrotu do domu. Niekiedy jednak objawy nadal się utrzymują – konieczna jest wtedy konsultacja lekarska, gdyż może to świadczyć o obecności pasożyta w układzie pokarmowym.
Zdjęcie autorstwa Pedro Ribeiro Simões / CC BY

7. Biegunka podróżnych
Zazwyczaj dotyka osoby podróżujące do krajów rozwijających się i mija w momencie powrotu do domu. Niekiedy jednak objawy nadal się utrzymują – konieczna jest wtedy konsultacja lekarska, gdyż może to świadczyć o obecności pasożyta w układzie pokarmowym.

6. Biegunka polekowaW przypadku, gdy dochodzi do wystąpienia biegunki na skutek działania leków, konieczna jest wizyta u lekarza. Istnieją odpowiednie alternatywy dla poszczególnych grup leków i w tej sytuacji może być konieczne zastosowanie jakiegoś zamiennika.
Zdjęcie autorstwa frolicsomepl / CC BY

6. Biegunka polekowa
W przypadku, gdy dochodzi do wystąpienia biegunki na skutek działania leków, konieczna jest wizyta u lekarza. Istnieją odpowiednie alternatywy dla poszczególnych grup leków i w tej sytuacji może być konieczne zastosowanie jakiegoś zamiennika.

5. Biegunki wynikające z chorób układowychBiegunka może być oznaką choroby układu pokarmowego, np. wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, choroby Crohna oraz choroby trzewnej. Towarzyszące wrzodziejącemu zapaleniu jelita objawy, takie jak owrzodzenie i rany wewnętrznej wyściółki okrężnicy, mogą spowodować atak biegunki czy silny ból brzucha.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Biegunki wynikające z chorób układowych
Biegunka może być oznaką choroby układu pokarmowego, np. wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, choroby Crohna oraz choroby trzewnej. Towarzyszące wrzodziejącemu zapaleniu jelita objawy, takie jak owrzodzenie i rany wewnętrznej wyściółki okrężnicy, mogą spowodować atak biegunki czy silny ból brzucha.

4. Biegunka pozabiegowaRozmaite operacje wykonywane w okolicy przewodu pokarmowego mogą skutkować wystąpieniem krótkotrwałej biegunki. Niekiedy jednak objawy te utrzymują się dłużej niż kilka dni i konieczna jest wtedy wizyta u lekarza.
Zdjęcie autorstwa tpsdave / CC BY

4. Biegunka pozabiegowa
Rozmaite operacje wykonywane w okolicy przewodu pokarmowego mogą skutkować wystąpieniem krótkotrwałej biegunki. Niekiedy jednak objawy te utrzymują się dłużej niż kilka dni i konieczna jest wtedy wizyta u lekarza.

3. CeliakiaTo choroba charakteryzująca się nietolerancją glutenu. Układ pokarmowy na skutek kontaktu z tym składnikiem może zareagować silnymi skurczami brzucha oraz biegunką. W tym przypadku konieczna jest eliminacja czynnika drażniącego.
Zdjęcie autorstwa Jing / CC BY

3. Celiakia
To choroba charakteryzująca się nietolerancją glutenu. Układ pokarmowy na skutek kontaktu z tym składnikiem może zareagować silnymi skurczami brzucha oraz biegunką. W tym przypadku konieczna jest eliminacja czynnika drażniącego.

2. AntybiotykiStosowanie antybiotykoterapii może spowodować wystąpienie silnej biegunki. Leki te niszczą szczepy bakterii chorobotwórczych, a jednocześnie bakterii korzystnie działających na układ pokarmowy. Z tego względu w trakcie stosowania antybiotyków warto również zażywać suplementy diety zawierające probiotyki. W przypadku wystąpienia tego rodzaju biegunki konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze ewentualne leki łagodzące objawy tej dolegliwości.
Zdjęcie autorstwa tracieandrews / CC BY

2. Antybiotyki
Stosowanie antybiotykoterapii może spowodować wystąpienie silnej biegunki. Leki te niszczą szczepy bakterii chorobotwórczych, a jednocześnie bakterii korzystnie działających na układ pokarmowy. Z tego względu w trakcie stosowania antybiotyków warto również zażywać suplementy diety zawierające probiotyki. W przypadku wystąpienia tego rodzaju biegunki konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze ewentualne leki łagodzące objawy tej dolegliwości.

1. Biegunka przy alergiachTypowym objawem wiosennej alergii jest katar sienny czy łzawienie oczu. W sporadycznych przypadkach może dojść do wystąpienia biegunki. To bardzo ważne, aby leczyć objawy alergii i być pod stałą opieką lekarską.
Zdjęcie autorstwa meineresterampe / CC BY

1. Biegunka przy alergiach
Typowym objawem wiosennej alergii jest katar sienny czy łzawienie oczu. W sporadycznych przypadkach może dojść do wystąpienia biegunki. To bardzo ważne, aby leczyć objawy alergii i być pod stałą opieką lekarską.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Mamy z wózkami: łatwe życie czy droga przez mękę? Zapalenie oskrzeli Jak dobrać buty na obcasie? Jak bezpiecznie jeść mięso? Jak pokonać łupież? Jak dbać o suchą skórę? Skutki bezsenności Ruch a zdrowie Walczymy z bezsennością Młodzież pije, bo się nudzi Ryzykowny francuski pocałunek Trening wspinaczkowy