Biegunki a choroby wewnętrzne - co je łączy?

10. Czym jest biegunka?Biegunka to zaburzenie ze strony układu pokarmowego, które może być objawem choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelit, zespołu jelita drażliwego (IBS) czy choroby trzewnej. Niekiedy nawet dolegliwość ta może towarzyszyć chorobom nowotworowym albo chorobom przewlekłym, takim jak nadczynność tarczycy i cukrzyca.
Zdjęcie autorstwa Danielle Moler / CC BY

10. Czym jest biegunka?
Biegunka to zaburzenie ze strony układu pokarmowego, które może być objawem choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelit, zespołu jelita drażliwego (IBS) czy choroby trzewnej. Niekiedy nawet dolegliwość ta może towarzyszyć chorobom nowotworowym albo chorobom przewlekłym, takim jak nadczynność tarczycy i cukrzyca.

9. Leczenie biegunki związanej z chorobą układowąTerapia lecznicza powinna eliminować przyczynę biegunki. Jeżeli jest ona związana z danym schorzeniem, w celu redukcji biegunki konieczne będzie podjęcie leczenia tego schorzenia.
Zdjęcie autorstwa Valeria C★Preisler / CC BY

9. Leczenie biegunki związanej z chorobą układową
Terapia lecznicza powinna eliminować przyczynę biegunki. Jeżeli jest ona związana z danym schorzeniem, w celu redukcji biegunki konieczne będzie podjęcie leczenia tego schorzenia.

8. Zespół jelita drażliwego (IBS)IBS polega na zaburzeniu pracy jelit, czego konsekwencją mogą być wzdęcia, silne bóle brzucha oraz biegunka. Istnieją środki lecznicze, które poprawiają perystaltykę jelit i łagodzą objawy zespołu jelita drażliwego. Istotna jest również eliminacja stresu, gdyż czynnik ten może nasilić dyskomfort ze strony układu pokarmowego.
Zdjęcie autorstwa Sylvia McFadden / CC BY

8. Zespół jelita drażliwego (IBS)
IBS polega na zaburzeniu pracy jelit, czego konsekwencją mogą być wzdęcia, silne bóle brzucha oraz biegunka. Istnieją środki lecznicze, które poprawiają perystaltykę jelit i łagodzą objawy zespołu jelita drażliwego. Istotna jest również eliminacja stresu, gdyż czynnik ten może nasilić dyskomfort ze strony układu pokarmowego.

7. CeliakiaTo choroba immunologiczna objawiająca się nietolerancją glutenu. Jednym z elementów leczenia tej choroby trzewnej jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Eliminacja tego białka roślinnego redukuje uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunka.
Zdjęcie autorstwa Dominik Golenia / CC BY

7. Celiakia
To choroba immunologiczna objawiająca się nietolerancją glutenu. Jednym z elementów leczenia tej choroby trzewnej jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Eliminacja tego białka roślinnego redukuje uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunka.

6. Wrzodziejące zapalenie jelita grubegoW tym przypadku obserwuje się występowanie stanu zapalnego w obrębie części jelita grubego. Terapia polega na dożywotnim stosowaniu leków przeciwzapalnych, które łagodzą uciążliwe objawy choroby. Niekiedy jednak, mimo stosowanej terapii, objawy – w tym biegunka – i tak ulegają nasileniu.
Zdjęcie autorstwa Charlotte Buecheler / CC BY

6. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
W tym przypadku obserwuje się występowanie stanu zapalnego w obrębie części jelita grubego. Terapia polega na dożywotnim stosowaniu leków przeciwzapalnych, które łagodzą uciążliwe objawy choroby. Niekiedy jednak, mimo stosowanej terapii, objawy – w tym biegunka – i tak ulegają nasileniu.

5. Choroba Leśniowskiego-CrohnaCharakteryzuje się ona wystąpieniem stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego. Najczęściej zmiany obejmują dolną część jelita cienkiego. Chorobie tej często może towarzyszyć biegunka. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwzapalnych i antybiotyków.
Zdjęcie autorstwa magdalena / CC BY

5. Choroba Leśniowskiego-Crohna
Charakteryzuje się ona wystąpieniem stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego. Najczęściej zmiany obejmują dolną część jelita cienkiego. Chorobie tej często może towarzyszyć biegunka. Leczenie polega na przyjmowaniu środków przeciwzapalnych i antybiotyków.

4. Nadczynność tarczycyW przypadku nadczynności tarczycy charakterystyczne jest przyspieszenie procesów przemiany materii. To z kolei często prowadzi do wystąpienia biegunki.

4. Nadczynność tarczycy
W przypadku nadczynności tarczycy charakterystyczne jest przyspieszenie procesów przemiany materii. To z kolei często prowadzi do wystąpienia biegunki.

3. CukrzycaCzęste biegunki dotykają ok. 20% cukrzyków. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których poziom cukru we krwi wymyka się spod kontroli. Układ pokarmowy staje się wtedy podatny na rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, a to z kolei może skutkować wystąpieniem luźnego stolca.

3. Cukrzyca
Częste biegunki dotykają ok. 20% cukrzyków. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których poziom cukru we krwi wymyka się spod kontroli. Układ pokarmowy staje się wtedy podatny na rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, a to z kolei może skutkować wystąpieniem luźnego stolca.

2. NowotworyNowotwory jelita grubego, trzustki, dróg żółciowych czy pęcherzyka żółciowego mogą prowadzić do wystąpienia silnej biegunki. Co więcej, leczenie tych schorzeń przy użyciu chemioterapii, radioterapii czy zabiegu chirurgicznego również może sprowokować wystąpienie biegunki. Niekiedy biegunka jest wynikiem silnego stresu odczuwalnego przez osoby dotknięte tymi poważnymi chorobami.
Zdjęcie autorstwa Quinn Dombrowski / CC BY

2. Nowotwory
Nowotwory jelita grubego, trzustki, dróg żółciowych czy pęcherzyka żółciowego mogą prowadzić do wystąpienia silnej biegunki. Co więcej, leczenie tych schorzeń przy użyciu chemioterapii, radioterapii czy zabiegu chirurgicznego również może sprowokować wystąpienie biegunki. Niekiedy biegunka jest wynikiem silnego stresu odczuwalnego przez osoby dotknięte tymi poważnymi chorobami.

1. Jak radzić sobie z biegunką?Przede wszystkim należy spożywać dużej ilości płynów, które uzupełnią niedobór elektrolitów. Nie należy w tym czasie pić kwaśnych napojów. W momencie wystąpienia biegunki należy spożywać żywność lekkostrawną, np. jogurty naturalne, mus jabłkowy, banany czy purée z ziemniaków.
Zdjęcie autorstwa John Lee Maverick / CC BY

1. Jak radzić sobie z biegunką?
Przede wszystkim należy spożywać dużej ilości płynów, które uzupełnią niedobór elektrolitów. Nie należy w tym czasie pić kwaśnych napojów. W momencie wystąpienia biegunki należy spożywać żywność lekkostrawną, np. jogurty naturalne, mus jabłkowy, banany czy purée z ziemniaków.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Żywność dla niemowląt – co świadczy o jej jakości i bezpieczeństwie? Figura typu gruszka Produkty light to dietetyczne pułapki Cukrzyk na zakupach Jakiej operacji plastycznej najczęściej poddają się Polki? Dieta po 50. roku życia – tych błędów nie popełniaj Zmotywuj się do ćwiczeń, zachęć partnera! Dieta bezglutenowa 10 zasad fotografowanej modelki Weź udział w teście kosmetyków Magia Olejków Soraya! Częstotliwość stosunków Granzym B kluczem w zapobieganiu zmarszczkom?