Domowe sposoby na biegunkę

9. Skąd się bierze biegunka?Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy objawy mogą wystąpić na skutek spożycia nieświeżego produktu spożywczego. Mogą one być również wynikiem poważnych chorób układowych.
Zdjęcie autorstwa Helga Weber / CC BY

9. Skąd się bierze biegunka?
Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy objawy mogą wystąpić na skutek spożycia nieświeżego produktu spożywczego. Mogą one być również wynikiem poważnych chorób układowych.

8. Domowe metody na biegunkęIstnieją domowe metody łagodzące objawy biegunki. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku utrzymywania się objawów przez okres dłuższy niż 24 godziny, a także gdy w kale zauważymy krew lub śluz, lepiej pilnie skonsultować się z lekarzem.

8. Domowe metody na biegunkę
Istnieją domowe metody łagodzące objawy biegunki. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku utrzymywania się objawów przez okres dłuższy niż 24 godziny, a także gdy w kale zauważymy krew lub śluz, lepiej pilnie skonsultować się z lekarzem.

7. ProbiotykiŻywe kultury bakterii zawarte w suplementach diety osłaniają nasz układ pokarmowy i zabezpieczają go przed infekcjami bakteryjnymi. Można je również znaleźć w jogurcie naturalnym i kefirze.
Zdjęcie autorstwa Lauren Silverman / CC BY

7. Probiotyki
Żywe kultury bakterii zawarte w suplementach diety osłaniają nasz układ pokarmowy i zabezpieczają go przed infekcjami bakteryjnymi. Można je również znaleźć w jogurcie naturalnym i kefirze.

6. Zioła i suplementyPreparaty na bazie ziół zawierają w składzie taniny, które mają własności przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Picie herbaty ziołowej może zatem ograniczyć objawy towarzyszące biegunce oraz zabezpieczyć organizm przed odwodnieniem.
Zdjęcie autorstwa weinstock / CC BY

6. Zioła i suplementy
Preparaty na bazie ziół zawierają w składzie taniny, które mają własności przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Picie herbaty ziołowej może zatem ograniczyć objawy towarzyszące biegunce oraz zabezpieczyć organizm przed odwodnieniem.

5. RumianekRumianek jest znany ze swoich cennych właściwości leczniczych – między innymi może zwalczyć biegunkę. Należy jednak uważać z tym ziołem, ponieważ może ono powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Rumianek
Rumianek jest znany ze swoich cennych właściwości leczniczych – między innymi może zwalczyć biegunkę. Należy jednak uważać z tym ziołem, ponieważ może ono powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

4. Mięta pieprzowaMięta wykazuje właściwości rozkurczowe, a to z kolei neutralizuje bóle brzucha towarzyszące biegunce. Co więcej, napar z mięty może również zredukować wzdęcia związane z nagromadzeniem się gazów w jelitach.
Zdjęcie autorstwa Lebensmittelfotos / CC BY

4. Mięta pieprzowa
Mięta wykazuje właściwości rozkurczowe, a to z kolei neutralizuje bóle brzucha towarzyszące biegunce. Co więcej, napar z mięty może również zredukować wzdęcia związane z nagromadzeniem się gazów w jelitach.

3. BorówkaOwoc ten od wieków był wykorzystywany w leczeniu biegunki, bóli miesiączkowych, infekcji dróg moczowych, a nawet szkorbutu. W celach leczniczych można wykorzystać świeżą lub suszoną borówkę, z której można przyrządzić napar.
Zdjęcie autorstwa Ilena Gecan / CC BY

3. Borówka
Owoc ten od wieków był wykorzystywany w leczeniu biegunki, bóli miesiączkowych, infekcji dróg moczowych, a nawet szkorbutu. W celach leczniczych można wykorzystać świeżą lub suszoną borówkę, z której można przyrządzić napar.

2. ImbirImbir od wieków stosowano w celu zapobiegania wzdęciom i bolesnym skurczom brzucha. Korzeń ten może również zredukować objawy biegunki. Można w tym celu wykorzystać napar ze świeżego imbiru lub zwykłą przyprawę. Nie należy łączyć tego składnika z lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż może on zakłócać proces rozrzedzania krwi.
Zdjęcie autorstwa alsen / CC BY

2. Imbir
Imbir od wieków stosowano w celu zapobiegania wzdęciom i bolesnym skurczom brzucha. Korzeń ten może również zredukować objawy biegunki. Można w tym celu wykorzystać napar ze świeżego imbiru lub zwykłą przyprawę. Nie należy łączyć tego składnika z lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż może on zakłócać proces rozrzedzania krwi.

1. Techniki relaksacyjneNiekiedy przyczyną wystąpienia biegunki jest silny stres lub lęk. W tym przypadku konieczna jest eliminacja źródła odpowiadającego za wystąpienie negatywnych emocji oraz zastosowanie technik relaksacyjnych, np. medytacji, jogi czy masażu.
Zdjęcie autorstwa rhythmuswege / CC BY

1. Techniki relaksacyjne
Niekiedy przyczyną wystąpienia biegunki jest silny stres lub lęk. W tym przypadku konieczna jest eliminacja źródła odpowiadającego za wystąpienie negatywnych emocji oraz zastosowanie technik relaksacyjnych, np. medytacji, jogi czy masażu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Jak zrelaksować mięśnie twarzy i karku? Fibryna bogatopłytkowa - biostymulująca innowacja i jej ginekologiczne zastosowanie Beztroskie życie singla Gdy w nosie sucho... Moda na slow food Laskowe, włoskie a może nerkowca. List do dietetyka Jak postrzegamy osoby o pełnych ustach? Zepsute jedzenie, które każdy powinien jeść Pogoń za przyjemnością kieruje większością naszych decyzji Rozstępy Sześć urządzeń, które ułatwią ci zdrowe odżywianie Piękno zaczyna się od środka