Domowe sposoby na biegunkę
9. Skąd się bierze biegunka?
Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy objawy mogą wystąpić na skutek spożycia nieświeżego produktu spożywczego. Mogą one być również wynikiem poważnych chorób układowych.
8. Domowe metody na biegunkę
Istnieją domowe metody łagodzące objawy biegunki. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku utrzymywania się objawów przez okres dłuższy niż 24 godziny, a także gdy w kale zauważymy krew lub śluz, lepiej pilnie skonsultować się z lekarzem.
7. Probiotyki
Żywe kultury bakterii zawarte w suplementach diety osłaniają nasz układ pokarmowy i zabezpieczają go przed infekcjami bakteryjnymi. Można je również znaleźć w jogurcie naturalnym i kefirze.
6. Zioła i suplementy
Preparaty na bazie ziół zawierają w składzie taniny, które mają własności przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Picie herbaty ziołowej może zatem ograniczyć objawy towarzyszące biegunce oraz zabezpieczyć organizm przed odwodnieniem.
5. Rumianek
Rumianek jest znany ze swoich cennych właściwości leczniczych – między innymi może zwalczyć biegunkę. Należy jednak uważać z tym ziołem, ponieważ może ono powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.
4. Mięta pieprzowa
Mięta wykazuje właściwości rozkurczowe, a to z kolei neutralizuje bóle brzucha towarzyszące biegunce. Co więcej, napar z mięty może również zredukować wzdęcia związane z nagromadzeniem się gazów w jelitach.
3. Borówka
Owoc ten od wieków był wykorzystywany w leczeniu biegunki, bóli miesiączkowych, infekcji dróg moczowych, a nawet szkorbutu. W celach leczniczych można wykorzystać świeżą lub suszoną borówkę, z której można przyrządzić napar.
2. Imbir
Imbir od wieków stosowano w celu zapobiegania wzdęciom i bolesnym skurczom brzucha. Korzeń ten może również zredukować objawy biegunki. Można w tym celu wykorzystać napar ze świeżego imbiru lub zwykłą przyprawę. Nie należy łączyć tego składnika z lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż może on zakłócać proces rozrzedzania krwi.
1. Techniki relaksacyjne
Niekiedy przyczyną wystąpienia biegunki jest silny stres lub lęk. W tym przypadku konieczna jest eliminacja źródła odpowiadającego za wystąpienie negatywnych emocji oraz zastosowanie technik relaksacyjnych, np. medytacji, jogi czy masażu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze