Owady, które żyją w tobie...

10. Owady w ludzkim cieleTo niezwykłe, ale ludzki organizm może w sobie kryć różnorodne owady. Niekiedy wręcz możemy być tego nieświadomi. Dowiedz się, jakie owady najczęściej można spotkać w obrębie ciała ludzkiego.
Zdjęcie rąk / Shutterstock

10. Owady w ludzkim ciele
To niezwykłe, ale ludzki organizm może w sobie kryć różnorodne owady. Niekiedy wręcz możemy być tego nieświadomi. Dowiedz się, jakie owady najczęściej można spotkać w obrębie ciała ludzkiego.

9. Wesz głowowaWesz głowowa bytuje na skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Okres wylęgu jaj tego pasożyta wynosi ok. 9 dni. Jaja te są przymocowane do trzonu włosa. W momencie ich pojawienia się warto szybko zareagować. Wszy mogą przenosić z człowieka na człowieka groźne choroby, takie jak dur brzuszny czy dżuma.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Wesz głowowa
Wesz głowowa bytuje na skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Okres wylęgu jaj tego pasożyta wynosi ok. 9 dni. Jaja te są przymocowane do trzonu włosa. W momencie ich pojawienia się warto szybko zareagować. Wszy mogą przenosić z człowieka na człowieka groźne choroby, takie jak dur brzuszny czy dżuma.

8. Wesz odzieżowaPojawia się na ciele osób nie przestrzegających zasad higieny. Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z nosicielem tego pasożyta bądź w czasie przebywania w nieodpowiednich warunkach noclegowych. Żywotność larw można ograniczyć poprzez ograniczenie kontaktu odzieży z człowiekiem. Odzież należy dokładnie wyprać i wysuszyć przy pomocy gorącego powietrza. To zazwyczaj umożliwia osobom zarażonym szybki powrót do zdrowia.
Zdjęcie wszy / Shutterstock

8. Wesz odzieżowa
Pojawia się na ciele osób nie przestrzegających zasad higieny. Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z nosicielem tego pasożyta bądź w czasie przebywania w nieodpowiednich warunkach noclegowych. Żywotność larw można ograniczyć poprzez ograniczenie kontaktu odzieży z człowiekiem. Odzież należy dokładnie wyprać i wysuszyć przy pomocy gorącego powietrza. To zazwyczaj umożliwia osobom zarażonym szybki powrót do zdrowia.

7. Wszy łonoweWesz łonowa może się przenosić z człowieka na człowieka poprzez stosunek seksualny bądź przez kontakt z zakażoną odzieżą. Leczenie polega na zgoleniu owłosienia w obrębie okolic intymnych. Konieczne jest również zastosowanie środków owadobójczych przepisywanych przez lekarza.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Wszy łonowe
Wesz łonowa może się przenosić z człowieka na człowieka poprzez stosunek seksualny bądź przez kontakt z zakażoną odzieżą. Leczenie polega na zgoleniu owłosienia w obrębie okolic intymnych. Konieczne jest również zastosowanie środków owadobójczych przepisywanych przez lekarza.

6. PluskwaZe względu na nocny tryb życia, pluskwy są trudne do zauważenia. Mogą one bytować w obrębie odzieży, pościeli, a nawet mebli. Żywią się krwią człowieka, ale brak żywiciela umożliwia im mimo wszystko przetrwanie nawet przez okres kilku miesięcy. Larwy i jaja można zredukować przy pomocy gorącej pary wodnej (np. tej wyzwalanej przez myjkę parową). Istnieją również środki owadobójcze, które umożliwiają skuteczne zwalczenie tych owadów.
Zdjęcie pluskwy / Shutterstock

6. Pluskwa
Ze względu na nocny tryb życia, pluskwy są trudne do zauważenia. Mogą one bytować w obrębie odzieży, pościeli, a nawet mebli. Żywią się krwią człowieka, ale brak żywiciela umożliwia im mimo wszystko przetrwanie nawet przez okres kilku miesięcy. Larwy i jaja można zredukować przy pomocy gorącej pary wodnej (np. tej wyzwalanej przez myjkę parową). Istnieją również środki owadobójcze, które umożliwiają skuteczne zwalczenie tych owadów.

5. Świerzbowiec ludzkiTen pasożyt odpowiada za wywołanie świerzbu – choroby zakaźnej objawiającej się wystąpieniem silnego świądu oraz linijnych ubytków w skórze. Zakażoną bieliznę należy dokładnie wyprać i odstawić na okres co najmniej 2 tygodni. W leczeniu świerzbu stosuje się maści przepisane przez dermatologa.
Zdjęcie rąk / Shutterstock

5. Świerzbowiec ludzki
Ten pasożyt odpowiada za wywołanie świerzbu – choroby zakaźnej objawiającej się wystąpieniem silnego świądu oraz linijnych ubytków w skórze. Zakażoną bieliznę należy dokładnie wyprać i odstawić na okres co najmniej 2 tygodni. W leczeniu świerzbu stosuje się maści przepisane przez dermatologa.

4. Pchły ludzkieTe pasożyty powodują wystąpienie silnego świądu skóry, a nawet pęcherzy. Charakterystyczne w tym przypadku są drobne, różowe plamki podbiegające w centralnej części krwią. Leczenie opiera się na działaniu środków owadobójczych. Konieczne jest również wygotowanie ubrań i pościeli.
Zdjęcie pchły / Shutterstock

4. Pchły ludzkie
Te pasożyty powodują wystąpienie silnego świądu skóry, a nawet pęcherzy. Charakterystyczne w tym przypadku są drobne, różowe plamki podbiegające w centralnej części krwią. Leczenie opiera się na działaniu środków owadobójczych. Konieczne jest również wygotowanie ubrań i pościeli.

3. Nużeniec ludzkiMoże się szybko rozprzestrzeniać pomiędzy nosicielem, a osobą zdrową poprzez kontakt lub stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych. Ze względu na to, że pasożyt ten żywi się łojem skórnym, może się on przyczynić do wystąpienia poważnego stanu zapalnego , tj. ropnia skóry, a także towarzyszącej temu wysokiej gorączki.
Zdjęcie ropnia skóry / Shutterstock

3. Nużeniec ludzki
Może się szybko rozprzestrzeniać pomiędzy nosicielem, a osobą zdrową poprzez kontakt lub stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych. Ze względu na to, że pasożyt ten żywi się łojem skórnym, może się on przyczynić do wystąpienia poważnego stanu zapalnego , tj. ropnia skóry, a także towarzyszącej temu wysokiej gorączki.

2. Roztocze kurzu domowegoJak sama nazwa wskazuje pajęczaki te naturalnie bytują w kurzu domowym. Są one odpowiedzalne za występowanie reakcji alergicznych, których objawami mogą być: silny kaszel, duszności oraz podrażnienie skóry.
Zdjęcie kurzu / Shutterstock

2. Roztocze kurzu domowego
Jak sama nazwa wskazuje pajęczaki te naturalnie bytują w kurzu domowym. Są one odpowiedzalne za występowanie reakcji alergicznych, których objawami mogą być: silny kaszel, duszności oraz podrażnienie skóry.

1. Co robić?W momencie zauważenia objawów typowych dla występowania jednego z wyżej wymienionych pasożytów konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem internistą, a nawet dermatologiem.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

1. Co robić?
W momencie zauważenia objawów typowych dla występowania jednego z wyżej wymienionych pasożytów konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem internistą, a nawet dermatologiem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Apiterapia Bóle brzucha i jego przyczyny Jak zachować świeżość kosmetyków? Doskonałe plecy na sylwestra Czy tran może zapobiec schizofrenii? Sole mineralne 10 produktów, dzięki którym będziesz mądrzejsza Jak uniknąć grzybicy podczas wakacji? Tatusiowy dzień opieki nad maleństwem Picie słabszego wina może uchronić przed rakiem Błyskawiczna poprawa urody Na zdrowie

Popularne w tym tygodniu:

Deficyt kaloryczny – ile wynosi i jak go obliczyć?