Antydepresyjny tramwaj
PAULA • dawno temuCoraz większa liczba osób szukających wsparcia w depresji, rosnąca ilość zachorowań, wzrastający odsetek samobójstw — to poważne społeczne problemy. Na przeciw ludziom borykającym się z problemem depresji wyszli organizatorzy kampanii Forum Przeciwko Depresji. W lutym mieszkańcy kilku polskich miast będa mogli skorzytać z bezpłatnej porady lekarskiej w ramach akcji, w której wezmą udział… antydepresyjne tramwaje.
Kursują już w Katowicach, Gdańsku i Krakowie, a od 23 lutego także w Warszawie. Antydepresyjny tramwaj będzie jeździł w każdym z tych miast przez miesiąc. W tym czasie podróżujący będą mogli zapoznać się z materiałami na temat depresji oraz nabyć kupony na bezpłatną konsultację z lekarzem psychiatrą. Komunikacją miejską podróżują ludzie o różnej pozycji społecznej i ekonomicznej i to właśnie w ten sposób najlepiej do nich dotrzeć.
Dominuje przekonanie, że na depresję chorują ludzie słabi psychicznie, mający za sobą zawirowania życiowe. Tymczasem dotyka ona także osoby określane mianem "ludzi sukcesu". Choroba nie oszczędza ich mimo tego, że mają dobrą pracę i szczęśliwą rodzinę - podkreśla Sylwia Olczak, jedna z organizatorek kampanii Forum Przeciwko Depresji.
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat depresji. Wiele osób nadal traktuje ją jako stan gorszego nastroju, który sam minie. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż nieleczona depresja może się pogłębiać, a jej pojawienie się nie jest zależne od woli pacjenta. Depresję można i powinno się leczyć. Jest to choroba jak każda inna, może dotknąć każdego, nie należy jej lekceważyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze