W Polsce trwa kampania społeczna Nie marnuję. A marnujemy więcej niż przypuszczamy. Czy wiecie na przykład, że Brytyjczycy wyrzucają co roku aż 1/3 zakupionej żywności, czyli 6,7 milionów ton produktów spożywczych? 40% to owoce i warzywa. Średnio w każdym gospodarstwie domowym co roku marnowane jest jedzenie o wartości 400 funtów. Najczęściej wyrzucane produkty to ziemniaki, chleb i jabłka.
Zaś u nas 30% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić pełnowartościowe jedzenie. Podajemy następujące przyczyny: za duże zakupy, zakup złej jakości produktów, przegapienie terminu przydatności do spożycia, złe przechowywanie. Jednocześnie 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Zanim wyrzucicie jedzenie, zastanówcie się, czy następnym razem nie lepiej obdarować kogoś zbędną porcją obiadu.
Marnowanie żywności jest bowiem nie tylko nieetyczne, ale też generuje zwiększoną konsumpcję, która z kolei wpływa na wyższe ceny produktów spożywczych. To też produkcja śmieci i zanieczyszczanie środowiska. W Polsce wyrzucamy około 4 milionów ton żywności rocznie - to podobno tak, jakbyśmy trzykrotnie zapełnili jedzeniem planowany w Warszawie Stadion Narodowy! Pomyślcie tylko, ilu potrzebujących mogło by z takiej ilości jedzenia skorzystać.
Wyrzucanie żywności to również marnotrwawstwo energii i wody potrzebnej to wytworzenia, transportu i dystrybucji żywności. A Polska to w Europie jeden z krajów o najmniejszych zasobach wody — narnując jedzenie pogłębiamy więc problem susz. Marnujemy też własne pieniądze, czas i energię. Psujemy klimat — enegrochłonna produkcja żywności przyspiesza bowiem zmiany klimatyczne.
Co możemy zrobić? Racjonalnie planować zakupy z przygotowaną wcześniej listą. Nie kupować impulsywnie. Zanim pobiegniecie do sklepu, zajrzyjcie do lodówki i szafek i zastanówcie się, czy na pewno nie da się przygotować obiadu z tego, co już jest. To pobudza też kreatywność! Regularnie sprawdzajcie daty na przechowywanych produktach — i wykorzystujcie je nim staną się nieprzydatne. No i oczywiście - dzielcie się z innymi!
Więcej informacji: niemarnuje.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze