Dlaczego warto jeść soję?
DAMIESA • dawno temuO soimówi się wiele pozytywnych rzeczy. Prawdą jest, że stanowi ona źródło młodości, dzięki bogactwie składników odżywczych, jakie dostarcza naszemu organizmowi. Stanowi ona jeden z najczęściej stosowanych dodatków do menu wegetarian, ale zyskuje także uznanie zwolenników zdrowej żywości. W soi znajdziemy wszystko to, czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, a zatem mamy tu pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B, pierwiastki mineralne oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego nie dziwi fakt, że zainteresowanie tym produktem sukcesywnie wzrasta.
Jakie są zdrowotne zalety soi?
— zapobiega osteoporozie
— dzięki dużej zawartości błonnika zapewnia uczucie sytości i zapobiega zaparciom, więc powinny ją stosować osoby będące na diecie
— obniża poziom złego cholesterolu
— wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa odporność na stres
— zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, czy chorób układu naczyniowo-sercowego
— zapobiega nowotworom kobiecym i łagodzi skutki menopauzy
Zanim zabierzemy się za przyrządzanie potraw z soją pamiętajmy o jej prawidłowym przygotowaniu. Najpierw więc zalewamy ją wodą i odstawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc), a następnie gotujemy aż do uzyskania pożądanej miękkości. Po odcedzeniu jest gotowa do spożycia.
Kotlety sojowe – jeśli w racji braku czasu nie w głowie nam samodzielne przygotowanie soi, to możemy wykorzystać produkty gotowe dostępne w sklepie i stworzyć z nich fantazyjne danie dodając inne składniki. Kotlety wystarczy wcześniej namoczyć w wodzie, lub bulionie. Przepis na potrawkę z kotletów sojowych i papryki, jaki znajdziecie na blogu Red And Pale.
Sojowe mleko— nie zawiera laktozy, co powinno ucieszyć osoby uczulone na tą substancję. Na rynku można znaleźć je w różnych wersjach smakowych. Minusem jest to, że zawiera mniej wapnia niż mleko krowie.
Sałatka z soją – soję można wplatać do różnego rodzaju sałatek. Możemy np. zmieszać ją z kukurydzą, żółtym serem, czerwoną fasolką, wędzonym kurczakiem i porem. Do całości dodajemy majonez i doprawiamy solą i pieprzem. Przepisy można mnożyć. Przepis na sałatkę graham z soją znajdziecie tutaj.
Sos sojowy – powstały w wyniku fermentacji ziaren soi, pszenicy, wody i soli jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy! Bez niego kuchnia chińska nie miałaby tak wyrazistego smaku. Doprawia się nim ryż, ale stosuje się go także do mięs, czy ryb. To najpopularniejsza przyprawa azjatycka w płynie.
Słowem soja da się lubić! Trzeba tylko przekonać się do jej stosowania w kuchni! Zacząć można już teraz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze